avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1055 soluții astăzi
Forum Activitate DANY CARA

Activitate DANY CARA

Buna ziua,
Sotia mea lucreaza de cativa ani neintrerupt la o firma,acum intentionam sa ne deschidem noi o societate si sa avem un copil,desigur ca va fii angajata la societatea pentru a beneficia de concediul maternal si indemnizatie,cum am putea proceda?
Am inteles ca nu este admis sa aiba nici o zi intrerupere,cred ca va dura vreo 10-15 zile intre renuntarea la vechiul loc de munca si societatea noastra,mai poate beneficia de indemnizatie?
Cum credeti ca ar trebui sa procedam?
Buna ziua,
Anul acesta am nunta,eu sunt din Vulcan iar sotia din Alexandria.Ne vom casatori la Alexandria,imi puteti spune va rog ce documente imi trebuie pentru acel dosar?
Am mai fost casatorit si am divortat,imi va trebui sentinta de divort in original??
Răspuns la discuția Sesizare ITM
Va multumesc pentru raspuns,eu ma gandeam si alte sesizari tinand cont ca este o firma italiana condusa de un detinator de sclavi,ceva sesizari gen protectia muncii,controlul calitatii,eu stiu...
Eu am avut o functie importanta in acea firma,si bazandu-ma pe incredere nu am reusit sa semnez un act aditional legat de comisioane,si iaca asa s-au strans cateva mii de euro care legal....nu am nici o autoritate care sa ma ajute asa ca...voi deveni si eu ca el
Discuție Sesizare ITM
Am lucrat la o firma din iulie 2011 pana in in octombrie 2011,se pare ca contractul meu de munca incepe cu luna august,mai pot face acum sesizare pentru perioada lucrata ""la negru""?
Din octombrie pana acum nu am primit banii sau nota de lichidare,ma refer la banii care trebuie sa-i primesc pe zilele de concediu,etc.Pot face sesizare?
Tinand cont ca este o firma de constructii iar NIMENI nu are echipament de protectia muncii,pot face sesizare?
Tinanad cont ca sunt niste nesimtiti as dori sa fac cate sesizari se poate,deoarece mai trebuie sa-mi dea o gramada de bani,stiu ca nu-i voi mai recupera dar as dori din suflet sa le fac cate sesizari si plangeri se poate.
Unde si cate sesizari pot face?
Va multumesc mult
Răspuns la discuția Plangere contraventionala
tocmai asta este problema,initial eram foarte hotarat sa fiu astazi la judecatorie dar ieri mi s-a stricat masina si nu mai am timp nici sa trimit adresa si autobuzele sau autocarele ajung in jurul orelor 13 la Horezu,in concluzie nu am timp sa gasesc nici o alternativa...se pare ca voi pierde contestatia?
dar nici politia nu se va prezenta,la ei nu se pune ""3-0"" pentru neprezentare?
Buna ziua
In data de 06.05 in timp ce ma deplasam catre Valcea am fost oprit la cca.400 de metri dupa terminarea unui tronson de drum in lucru si sanctionat cu amenda contraventionala si mi s-a retinut permisul de conducere pentru faptul ca era un semafor pe culoarea rosie la acel drum in lucru,la sediul Politiei mai erau inca 6 persoane cu aceeasi problema dintre care doi facusera si accident,eu nu aveam cum sa trec pe rosu pentru ca aveam 20km/h si sigur vedeam acel semafor plus ca ceilalti dadeau in mine fiind un singur sens de mers.
In cele din urma am fost la jud.Horezu am angajat un avocat sa-mi redacteze contestatia si am depus-o,am urmat toti pasii cu certificat de grefa etc etc,in motivarea facuta de avocat este scris faptul ca procesul verbal este intocmit nelegal deoarece ag. a consemnat ca fapta este prevazuta de art52al1 din HG1391/2006 si sanctionat de art101al3lit adin OUG195/2002,este total gresit articolul,in dovedire intelegem sa ne folosim de probe cu acte,martori,etc etc
Eu avand pe cineva in masina cu care nu sunt ruda si a acceptat sa fie martor,problema este: procesul se judeca pe data de 01.06 si nu am nici o posibilitate sa fiu la tribunal in acea zi.
Acum as dori sa intreb:facand abstractie de probe,logica,etc etc si tinand cont doar de faptul ca procesul verbal este intocmit gresit pot castiga procesul fara sa fiu prezent?
Sau se va pronunta o data ulterioara de judecare in cazul in care amandoua partile lipsesc,pentru ca cu siguranta nu se va prezenta nimeni de la Politie,am dat niste telefoane si sunt supra aglomerati de contestatii in Horezu,sincer nu inteleg de ce ii mai tin in functie pe acei ""militieni"",datorita hainei lor eu am pierdut pana acum o gramada de timp si de bani facand drumuri de Valcea,bani care nu-i voi mai recupera niciodata dar a fost ceva incredibil,ii spuneam chiar si politistului ca nu am nici cea mai mica problema sa predau permisul in cazul in care sunt vinovat dar ce au facut ei este strigator la cer:6 oameni fara permis din aceeasi cauza si era doar ora 11 dimineata....inimaginabil!
Răspuns la discuția Salariul
nu poti cere executarea silita daca firma este in isolventa iar de acest lucru se ocupa o firma specializata,firma care se ocupa de isolventa societatii la care am activat se numeste Euroconsult si am vorbit cu ei de ''n'' ori ,se pare ca au avut ceva probleme si s-au tot mutat,etc.
deci......acum ar trebui sa deschid un proces si firmei care a preluat isolventa?
suntem intr-un sistem mult prea intortocheat si.....cred ca acum ii inteleg pe cei care mai bine renunta la drepturile lor decat sa umble prin tribunale si sa piarda timp si bani,eu unul am facut asta nu pentru banii care mi se cuveneau ci pentru ca atunci cand m-am dus la administrator sa-i cer salariile mi-a replicat:''ce banii iti trebuie,ca ai avut servici de domnisoare'',cu siguranta daca nu era fraza aceasta nu ajungeam prin tribunale,acum sincer imi pare rau ca mi-am pierdut timpul,banii si toate drumurile facute la tribunal pentru ca am facut-o degeaba
Răspuns la discuția Salariul
sunt de acord cu d-voastra,am mai avut un proces asemanator cu o firma in care mi s-a dat desigur castig de cauza,procesul a fost acum vreo 5-6 ani si nici in ziua de astazi nu mi-am recuperat nici macar cheltuielile de judecata deoarece firma respectiva a intrat in isolventa iar firma care se ocupa de aceasta este mult prea nepasatoare,era mult mai bine daca reuseam sa iau eu un executor judecatoresc dar asa nu s-a mai putut,de aici vine si lipsa de incredere in sistem....in cazul de fata nu prea am ce face decat sa astept,sau pot deschide din nou un proces,dureaza iar vreo 4-5 luni si exista din nou riscul sa nu mai recuperez nimic,suntem totusi in......Romania
Răspuns la discuția Salariul
ok,multumesc mult
iar justitia......cred ca imi pot trece salariile la ''pierderi''
va multumesc!
Discuție Salariul
Buna ziua,
Ma numesc Daniel si as dori sa va intreb unde pot reclama faptul ca nu mi-am primit salariul de doua luni,dar mai ales ce sanse am sa mi se dea atentie acestei reclamatii,eu locuiesc in Valea Jiului si aici se stie faptul ca influenta,coruptia si nepotismul sunt ''in floare'' ca sa ma exprim asa.
Am mai lucrat inainte la o firma unde nu mi am primit drepturile salariale,am inceput un proces,l am castigat dar firma a intrat in isolventa si nici in ziua de astazi nu mi am primit drepturile,asta se intampla acum 5 ani,poate si de aia nu mai am incredere in justitie,daca nici dupa o sentinta judecatoreasca nu mi am primit salariile nu stiu ce sanse as avea acum.
Firma la care am lucrat acum in functia de director vanzari inca activeaza si ma gandeam ca poate acum am o sansa,in speranta ca veti citi si problema mea va multumesc si sper sa ma puteti ajuta,am rugamintea sa mi trimiteti daca este posibil un raspuns avizat pe adresa de mail.
Va multumesc