avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 645 soluții astăzi
Forum Activitate sim_theo

Activitate sim_theo

Multumesc mult! Inca o intrebare: in cazul in care reuseste sa ajunga si merge la starea civila care e procedura avand in vedere ca nu vorbeste limba romana ci doar engleza. E suficient sa fiu eu cu el sau va trebui un translator autorizat ?
Buna ziua. O situatie putin mai complicata. Sunt casatorita cu un cetatean strain non UE dar din pacate casatoria este valabila doar pe teritoriul SUA. In Romania casatoria nu este valabila. Sunt insarcinata si voi naste in luna octombrie. Datorita unor obligatii contractuale tatal copilului nu poate fi in Romania in octombrie ci in decembrie . Din ce am citit daca recunoaste copilul mai tarziu ,acesta va avea in certificat numele tatalui dar va purta numele de familie al mamei lucru pe care el nu si-l doreste.
Spuneti-mi va rog daca este posibil sa intocmesc certificatul copilului in baza unei procuri notariale emis in SUA traduse si legalizate insotita de documentele lui pasaport ,CN traduse si legalizate astfel incat copilul sa-i poate numele?Multumesc mult!
Buna ziua. Revin cu aceasta problema. Din octombrie de cand tatal meu a facut acea plangere si pana acum nu s-a intamplat nimic. Azi mama a avut data reviziei . Acolo i s-a spus ca dosarul s-a intors de la Bucuresti pentru revizuire dar ca il vor trimite inapoi .
Nu inteleg de ce nu s_a dat plangerea spre solutionare Comisiei centrale de la Bacau si s-a trimis direct la Bucuresti? Mentionez ca asistenta de la comisie este nepoata tatalui meu.
Va rog din suflet sa-mi spuneti care ar fi trebuit sa fie pasii pe care acea plangere sa-i urmeze (pana sa ajunga la Bucuresti)si ce putem face pentru ca mama mea sa nu ramana fara pensie.
Multumesc mult
Răspuns la discuția credit despre care nu stiam
matahachiro a scris:

daca nu apare deja in Biroul de Credit, nu exista nici o posibilitate sa gasesti o asemenea informatie. daca creditul "fals" este la zi, nu il puteti identifica.

cel mai bine este sa asteptati o notificare in caz de restante sau o felicitare cind se finalizeaza returnarea creditului.


Probabil ca exista deja o restanta deoarece a fost gasit chiar in Biroul de Credit .
Am facut deja o adresa catre aceasta institutie si astept raspuns, nu stiu insa daca voi primi si banca la care se afla acel credit (nu am vazut niciodata cum arata si ce contine o situatie de la Biroul de Credit).

Buna ziua. Mama mea nu a avut niciodata vreun credit. Zilele trecute a dorit sa faca un credit de consum si i s-a spus ca mai figureaza cu o rata "undeva", detaliile fiind confidentiale. Nu exista nici un alt credit facut de mama. Cum se poate afla la ce banca este si cine s-a folosit de nume/acte pentru a face asta?
Mentionez ca niciodata nu a venit nimic la adresa care sa ne dea de stire cu privire la acel credit.
Răspuns la discuția pensionare anticipata-se poate?
Multumesc mult pentru raspunsuri!
Răspuns la discuția pensionare anticipata-se poate?
Nu cunosc foarte bine termenii dar incerc sa va dau informatiile cerute . Mama mea este nascuta la data de 23.07.1957. Stagiu de cotizare 25 ani inainte de a se pensiona(grupa 2) si 16 ani pensie de boala din care se iau in considerare ca si vechime 50%. (ar rezulta o vechime in munca totala de 33 ani).
Răspuns la discuția pensionare anticipata-se poate?
Acum o luna, verisoara mamei mele a iesit anticipat la pensie , la 55 de ani, dupa 12 ani de pensie boala gr 3.
Spunea ceva de o lege valabila inca o jumatate de an.
Este posibil ?
Buna ziua. Mama mea este nascuta la data de 23.07.1957. Are 25 ani vechime ,grupa 2 si inca 16 ani pensie boala gr 3. Ar putea sa se pensioneze anticipat?
Răspuns la discuția divort cu acordul partilor
Am introdus astazi actiune de divort, am obtinut termenul si numarul de dosar iar sotul meu a facut o declaratie notariala prin care isi da acordul pentru desfacerea casatoriei prin culpa comuna, pastrarea numelui(al meu , obtinut prin casatorie),incredintarea copilului, si pensia alimentara . Mentionez ca am avut suportul unui avocat in formularea atat a actiunii cat si a declaratiei notariale. Dupa care.... am strans 6 pareri de la 6 avocati: 3 spun ca aceasta declaratie nu va fi luata in considerare de catre Instanta, 3 spun ca este ok declaratia si ca se va desface casatoria imediat . Unde este adevarul? Ce spun legile? Va rog sa ma ajutati cu un raspuns deoarece sotul meu mai ramane in tara doar cateva zile, dupa care va fi mai greu sa obtin documente de la el.