avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 868 soluții astăzi
Forum Activitate Maiu

Activitate Maiu

Va salut cu stima,

Ma numesc Mihai, am 24 de ani si detin un autoturism Dacia Logan achizitionat in 2011. Este an de fabricatie 2006, nu a fost platita taxa si in cazul unei vanzari taxa este foarte mare...Proprietarul masinii sunt eu, si prin urmare sunt nevoit sa platesc an de an un pret pentru RCA exorbitant din cauza varstei mici.

Intrebarea mea este: Daca fac un act notarial prin care ii dau drept de folosinta exclusiv altei persoane (tatalui meu), va fi el cel care va plati pretul RCA-ul?

Va rog sa ma ajutati cu un sfat dar care sa nu includa plata taxei deoare, din pacate, nu imi permit asta, chiar daca as recupera-o.

Multumesc anticipat,

Mihai.
Răspuns la discuția Neplata salariu
Perfect...multumesc si o seara cat mai buna.
Răspuns la discuția Neplata salariu
Multumesc frumos pt raspuns si pt promptitudine.
O ultima rugaminte: puteti sa imi spuneti in baza carui articol sa fac sesizarea la ITM?
Discuție Neplata salariu
Buna ziua.
Ma numesc Mihai(21 ani).Pana pe data de 16.12.2010 am fost angajat la o societate,de la care am de primit salariul pt perioada 01.12.2010-16.12.2010,plus concediul de odihna aferent intregului an 2010(in sensul acesta,inainte de prezentarea demisiei,am depus cerere pt achitarea sumei reprezentand contravaluarea zilelor neluate de concediu)...
Problema este ca ne aflam pe 9.02.2011 si inca nu am primit niciun ban , de fiecare data cand vorbesc cu directorul general de acolo spunandu-mi ca se rezolva...adica incearca "sa ma duca cu presu".
Intrebare:
1care este perioada legala de intarziere pt salariu?Acest caz este sub egida protectiei muncii(adica pot apela la ei pt solutionare)?
2.as dori sa imi confirmati si un articol de lege,daca se poate,care sa confirme culpa in care se afla firma vizavi de mine...pt a-i spune respectivului ca depun plangere organului "x" conform articolului "y"(daca nu il iau tare astfel incat sa ii impun teama..nu am sanse de reusita fara cale juridica).
Multumesc anticpat.
Răspuns la discuția pierdere concediu de odihna?
Multumesc mult pentru lamuriri
Buna seara,

Societatea la care eu lucrez de 13 luni va fi preluata de o alta societate,intru-cat a acumulat niste datorii f mari(aceasta din urma creata in urma cu putin timp de catre acelasi individ care are si societatea la care eu sunt angajat)...marturisesc ca nu stiu daca termenul preluat este cel ok in aceasta situatie sau ar trebui sa ii spun "transfer"(astept o opinie)(1)...stiu sigur insa ca stocul de marfuri actual se va regasi si in activul viitoarei firme.
Eu,de cand sunt angajat,nu mi-am luat deloc concediu de odihna..intreabre:m-il voi putea lua in cazul in care ma voi "muta" pe noua firma sau imi va fi platit de actuala firma?(2)
Am auzit pe la celelalte sedii ca au fost pusi angajatii sa isi dea demisia si apoi au fost angajati pe noua firma...nu trebuia sa se semneze un contract gen de "transfer"?(3)
Multumesc anticipat si suze daca exprimarea nu a fost tocmai coerenta..dar este o mare confuzie si sunt destule informatii care imi lipsesc.
Va salut...1.
1.Daca este o firma declarata falimentara,angajatii care astfel nu vor mai avea loc de munca vor primi somaj?
2.Daca eu,ca angajat,nu mi-am luat concediul de odihna pe ultimul an,acest concediu imi va fi platit dupa falimentare?
Multumesc.
Am inteles...multumesc frumos.
Va salut.
Societatea la care eu lucrez de 11 luni a anuntat disponibilizari masive(de fapt...niste nepotisme romanesti),iar eu voi fi una dintre victime.Sunt student la o facultate de stat,am 20 de ani,si as dori sa stiu daca voi primi ajutor de somaj daca voi fi dat afara(imi voi lua concediul de odihna,la care am dreptul integral pentru cele 11 luni,astfel incat sa ajung la acele 12 luni,necesarii acordarii ajutorului de somaj).Va intreb asta pt ca am vazut in art 42(2) " Nu beneficiaza de indemnizatie de somaj absolventii care, la data solicitarii dreptului, urmeaza o forma de invatamant. "
Ma puteti lamuri va rog?Multumesc anticipat.