Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj acordat de firma in faliment
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj acordat de firma in faliment

Va salut...1.
1.Daca este o firma declarata falimentara,angajatii care astfel nu vor mai avea loc de munca vor primi somaj?
2.Daca eu,ca angajat,nu mi-am luat concediul de odihna pe ultimul an,acest concediu imi va fi platit dupa falimentare?
Multumesc.
1. Daca aveti cel putin 12 luni lucrate in ultimele 24 de luni. Atentie la ce semnati...
2. Teoretic da, angajatorul are aceasta obligatie.