avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 875 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj acordat de firma in faliment
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj acordat de firma in faliment

Va salut...1.
1.Daca este o firma declarata falimentara,angajatii care astfel nu vor mai avea loc de munca vor primi somaj?
2.Daca eu,ca angajat,nu mi-am luat concediul de odihna pe ultimul an,acest concediu imi va fi platit dupa falimentare?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: dgnConsulting , Contabil 04:44, 22 Octombrie 2010
1. Daca aveti cel putin 12 luni lucrate in ultimele 24 de luni. Atentie la ce semnati...
2. Teoretic da, angajatorul are aceasta obligatie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am dreptul la somaj daca in ianuarie 2010 am avut concediu de odihna? preda ioana preda ioana buna seara....pe 24 februarie imi expira contractul de colaborare la firma la care lucrez momentan....mi-am intrebat seful daca am dreptul la somaj???dansul ... (vezi toată discuția)
Drept de somaj tantrixuti tantrixuti Buna seara. As vrea sa intreb daca cumnata mea, poate beneficia de somaj ? Firma la care lucreaza sa declarat falimentara. Inainte de angajare a fost ... (vezi toată discuția)
Conditii pentru concediul de crestere a copilului Mgama Mgama Lucrez la o firma care este posibil sa intre in faliment. Sunt angajata din februarie 2009 si nu pot fi data in somaj deoarece nu am mai lucrat anterior cu ... (vezi toată discuția)