avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Activitate manoci

Activitate manoci

Buna ziua!

Asi aveam o intrebare. Ce pot sa fac cu vecinul, ca sa oblig sa taie plopile de langa gard. Am cumparat o casa cu o gradina mare, si cu un teren liber, unde dorim sa plantam pomi fructifiere. Problema este ca vecinul are langa gard de circa 60 de cm un rand de plopi, de aprox. 30 de metri inalte, care deranjeaza pe noi vara cu umbra si toamna cu frunzele, si daca plantam pomi in terenul nostru nu o sa lasa sa dezvolta asa cum trebuie. Am gasit legea nr 60/2007 unde scrie ca distanta intre gard si pomi fructifieri este 2 si 3 m. Deja mai multe ori am cerut frumos vecinul, sa taie plopile, dar refuza sa taie, pt ca inca nu e destul de mare, ca sa face din el grinde. Unde pot sa fac plangere, si care sunt consecintele procesului. Judecatorie poate sa obliga sa taie plopile? Vecinul poate sa primeasca amenda? Si daca plateste amenda ( daca primeste) si nu taie plopile ce pot sa fac?

Multumesc mult!
Buna ziua!

Am mostenit o casa,impreuna cu fratii mei( averea se imparte in 3), iar ei nu vrea nici sa vinde nici sa-mi plateste partea mea din casa. Ce pot sa fac, ca sa primesc partea mea?Exista ceva lege pentru cazuri asimilare?

Multumesc mult!
Buna ziua!

Ce procedura are a inchidere/vanzare a unui srl. Firma, o carmangerie este deschisa din 11/2010, si acum dorim sa inchidem, sau daca se poate sa vindem.
Nu avem nici un credit, toate facturile, impozite sunt platite la zi.
cat ma costa procedura?

Multumesc mult!
Buna ziua

Intrebarea mea este, cum trebuie sa receptionez o factura la o carmangerie. Pe factura exista o carcasa de porc, si eu vand mai departe in bucati( ex cotlet, pulpa, ceafa, costita.....).
Buna ziua

Dorim sa deschidem un magazin mixt, dar nu stiu corect cum trebuie sa calculez pretul sfarsit al unei produs. Cum trebuie sa calculez TVA-ul, adaosul.
Puteti sa ajutati cu o calculatie exemplu.
Buna ziua

Problema mea este, ca sunt angajata la o firma care a deschis in august 2010, si acum in luna decembrie vrea sa da afare, pt.ca nu merge firma, dar nu se stie ce face inca, da falimant sau suspenda activitatea. Pe mine poate sa plateasca pana la 15 dec.
Ce fel de drepturi am daca da afara? Eu asa stiu ca este o perioada de preaviz( 30 zile), care trebuie sa plateste + primesc inca o salarie in plus.
Poate sa primesc somaj, daca am acum 4 luni lucrate, dar sunt si student ?
Buna ziua

Dorim sa deschidem o mezelarie cu magazin mixt, si nu stim cefelde forma alegem SRL, II, IF, etc. Care este cel mai avantajos pentru noi? In afara de mine si sotul meu dorim sa angajam inca cca. 3-4 persoana.
Buna ziua,

Intrebarea mea este, ca daca am o firma deschisa pe numele meu, si sunt si angajata primesc indemnizatie de crestere copil? vreau sa deschid un Mini market dar nu stiu cum sa fac. Daca pun firma pe numele meu, asa am inteles ca nu primesc indemnizatie, pentruca am profit afara indemnizatiei.
Va rog sa-mi ajutati cum sa fac sa fie bine.

Multumesc mult!
Buna ziua,

Sunt angajata din luna mai 2010, si sunt insarcinata. Data nasterii aprox. o sa fie in sfarsitul luni- aprilie, inceputul lunii mai. Pana in data nasterii o sa am 11 luna lucrata.

Intrebarea mea este, ca in cazul meu voi avea sau nu indemnizatie de maternitate?
Se ia in considerare ca sunt si student la masterat, forma de invatamant zi, anul II.
Se poate completa perioada lucrata cu studii, ca sa am 12 luni si sa primesc indemnizatie de crestere copil.
Am citit in lege ca acorda pentru studenti CIC daca este in forma de invatamant zi la facultate.

Multumesc mult raspunsul.