avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1890 soluții astăzi
Forum Activitate ANDRE_EEA

Activitate ANDRE_EEA

Discuție un sfat
Buna ziua
Am si eu o intrebare:sunt divortata de sotul meu iar tutela baietelului meu in varsta de 12 ani mi-a fost incredintata mie ...Eu as dori sa plec cu baietelul din tara pt a a ma stabili in germani...insa nu stiu dacaa pot face acest lucru fara acordul fostului sot care nu ar fi niciodata de acord cu asa ceva..si a doua nelamurire pe care o am ...sotului i s-a stabilit un program de vizita ...in cazul in care as pleca cu,copilul din tara aacel program nu ar mai putea fi respectat...si nu stiu cum se procedeaza in astfel de cazuri.
In speranta ca ma veti ajuta cu un raspuns va multumesc anticipat
Discuție TUTELA COMUNA
BUNA ZIUA
IN URMA UNUI DIVORT DIN CULPA COMUNA SE POATE OBTINE CUSTODIA COMUNA PENTRU UN COPIL DE 10 ANI SI 3 LUNI,SI DACA DA CE DREPTURI VOM AVEA CA PARINTI ASUPRA COPILULUI SI CUM SE VA IMPARTI TIMPUL PETRECUT CU EL?
MULTUMESC ANTICIPAT PENTRU AMABILITATEA DE A-MI RASPUNDE
Răspuns la discuția divort
REVIN CU ULIMILE NOUTAT CARE S-AU PETRECT IERI
BAIETELUL DE VINERI PANA DUMINICA A MERS LA TATAL SA STEA CA DE OBICEI
LA 5 MINUTE DUPA CE A PLCAT TATAL SI LA LASAT LA MINE COPILULS-A INCHIS IN DORMITOR EU LOCUIND LA PARTER SI A SARIT PE GEAM .SUNT CONVONSA CA TOATE ACESTEA AU FOST METICULOS PUSE LA PUNCT CU TATAL SAU CAE IL ASTEPTA PROBABIL CATEVA STAZI MAI INCOLO DEOARECE DUPA CE A FUGIT IN 5 MIN ERA DEJA CU EL.AM FOST LA POLITIE SI EU SI EL SEPARAT CU COPILUL DAR ACESTIA AU SPUS CA ATA TIMP CAT NU EXISTA O HOTARAREJUDECATORESCA PT INCREDINTAREA MINORULUI EI NU AU CUM SA INTERVINA
EU AM RENUNTAT SI L-AM LASAT SA PLECE CU EL IN URMA CELOR INTAMPLATE PT CA I-MI ESTE FRICA CA DACA L-AS RETINE AR REPETA GESTUL SI MA CONSIDER UN OM RESPONSABIL IN ASA MASURA INCAT SA NU PUN IN PERICOL COPILUL.
AS VREA SA STIU CUM POATE INFLUENTA ACEASTA FAPTA IN PROCESUL DE DIVORT
VA MULTUMESC ANTICIPAT
Răspuns la discuția divort
pai probe concrete nu am momentan doar daca am sa pot obtine de la ribunalul unde s-a judecat prcesul si de la sectia de politie unde a lucrat ceva doveditor afirmatiilor mele
Răspuns la discuția divort
ceea ce am uitat sa precizez nu stiu daca are o foarte mare impoun an a avut probleme mari din cauza baururii
a luctat in politie si a fost dat afar ca a foscut un accident auto conducand sub influenta bauturilor aclolici iar acum cativa ani nu stiu foarte multe date a fost implicat intr-un proces cu niste prostituate
pot aceste lucruri sa influenteze cu ceva decizia de incredintare a minorului
precizez ca de aproape un an dupa ca si-a batut mama si sora tot din cauza alcolului nu amai baut de loc
Discuție divort
bna ziua
am si eu o mare problema
dupa 14 ani de caznicie sotul meu si-a gasit pe altcineva iar atunci cand i-am adus la cunostinta acest lucru in 3 saptamani a plecat de acasa si a introdus actiune de divort.
mentionez ca avem impreuna un baietel de 10 ani
de cand a plecat de acasa sotul meu cu bani si foarte multa libertate a reusit sa ataraga copilul de partea lui(momentan copilul locuieste la mine iar la el marge doar in wekeed)
intrebarea mea este ce sanse sunt ca in urma divortului copilul sa-i fie incredintat lui
pana sa plece el de acasa am locuit toti 3 in casa parintilor mei iar acum el sta cu chirie intr-un apartamment de 2 camere cu cealalta femeie si cu copilul acesteia
iar cea de a doua probleme in care asa dori sa ma luminati este partajul pe care el este hotarat sa il facem pe cale legala nu amiabila
in urma cu 3 ani am facut unele modernizari in casa parintilor mei:mobila, gresie .faianta etc
toate aceste au fost luate cu facturi pe firma pe care el o avea atunci pe numele lui si in care eu eram actionar minoritar cu 5 procente.
ce sanse sunt ca el sa obrina ceva din ceea ce am investit atunci in casa,deorece si parinti mei au contribuit cu bani dar cum v-am zis toate facturile au fost facute pe firma lui,firma care acum a last-o in paragina cum s-ar spune ne mai depunand bilanturi si tot ce trebuie din anul 2008 acasa venind sistematic somatii de la administratia financiara
va multumesc mult daca aveti rabdarea sa cititi pasul meu
Discuție DORESC UN SFAT
Buna ziua.In momentul de fata sunt in divort cu sotul meu .In urma casniciei a rezultat un copil in varsta de 10 ani acum.Am de pus actiunea de divort din culpa comuna pentru a termina cat mai repede desi motivul real este faptul ca sotul meu are o relatie extraconjugala.In actiunea de divort sotul a specificat ca este de acord ca baietelul de 10 ani sa ramana la mine.prima infatisare o avem pe 22 octombrie insa intre timp sotula intors toatl copilul impotriva mea facandui promisiuni desarte si cumparandul cu multe lucruri profitand de dragostea pe care cbaitul i-o poarta,iar acum cum nu ii convine ceva ma ameninta ca o sa faca in asa fel sa i-mi ia copilul deorece il va inavta sa spuna la tribunal ce vrea ca el si nu cu mine.Va rog mult de tot sa-mi spuneti in aceste conditii ce sanse sunt sa obtina el tutela copilului.Si as mai avea o intrebare in baza la ce se stabileste pensia alimentara daca el acum este administratorul unei firme dar nu are cartea de munca bagata nicaieri deci nu poate demonstra ca are un venit stabil iar de stat sta cu respectiva cu care este acum intr-un apartament cu chirie.
multumesc frumos pt timpul acordat sa-mi cititi randurile .