avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Activitate Dan Chiriacescu

Activitate Dan Chiriacescu

Răspuns la discuția santajul
Un element de baza al infractiunii de santaj il constituie obtinerea unui folos injust. Normal ca dorinta mea de a-mi cunoaste copilul nu poate fi calificata drept folos injust. Numai ca asa-zisa parte vatamata este avocat si nu de ieri de azi si ar fi trebuit sa stie acest lucru. Toata plangerea ei nu a fost decat o sicanare ieftina si a fost inaintata la o saptamana dupa ce am actionat-o in judecata pe civil - deci motivele ei au fost clare. In orice caz, in urma unor dezvaluiri din presa din Craiova in ceea ce o priveste (niste escrocherii imobiliare) se pare ca dosarul cu mine ar fi ultima ei grija in momentul asta.
Răspuns la discuția santajul
Imi permit sa pun si eu o intrebare. La randul meu am fost acuzat de santaj de catre o avocata din Baroul Bucuresti. Singura proba pe care aceasta a "produs-o" in fata organelor de cercetare penala a fost un sms : "recunoaste adevarul despre copil, altfel incepe balamucul". Precizez ca am un copil cu ea, dar dupa ce a constatat sarcina in 2010, s-a cuplat imediat cu un "tinerel" de 88 de ani, iar despre mine a afirmat ca totul se petrece in imaginatia mea. Tot ce stiu este ca politia dupa ce m-au audiat si le-am prezentat si eu ceva probe a trimis dosarul la parchet cu propunere de NUP, cum era si firesc. Intrebarea mea: pot in acest moment sa fac si eu la randul meu o plangere pt. denuntare calomnioasa?
Multumesc anticipat.
Multumesc pentru raspuns. Eu am reclamat-o (imi pare rau ca n-am facut lucrul asta si la CSM) pentru taraganarea redactarii sentintei si pentru faptul ca a permis unei procuroare in cauze civile sa faca efectiv duet (tipau la mine in sala impreuna) cu avocatul partii adverse iar in momentul in care m-am inscris in fals cu un document procuroarea a inceput sa bata cu palma in masa "sa respingeti actiunea doamna presedinte" - asa tipa, iar judecatoarea a lasat capul in jos, a tacut si mi-a trantit dosarul in2 timpi. Noroc ca instanta de apel a fost fabuloasa.
Buna seara

Am si eu o intrebare. Anul trecut am pierdut un proces la fond. Judecatoarea a taraganat la nesfarsit redactarea sentintei iar eu in acest timp am trimis la judecatorie 3 cereri de urgentare a redactarii, insotite de niste critici destul de dure fata de modul in care acea judecatoare a inteles sa "gestioneze" dosarul. Mai mult, instanta de apel mi-a dat dreptate a desfiintat sentinta apelata si a trimis cauza spre rejudecare. Acum am alta speta la aceeasi judecatorie iar dosarul a picat tot la acea judecatoare pe care nu am menajat-o deloc in plangerile mele. Fac precizarea ca e vorba de alta speta si nu de dosarul trimis spre rejudecare, altfel era incompatibilitate. Intrebarea mea: in aceste conditii pot sa-i solicit la primul termen sa se abtina?
Răspuns la discuția Intamplare pe strada
N-ai facut nimic, stai linistit. Si oricum, cine poate sa stabileasca identitatea ta.
Răspuns la discuția disperat imi vreu copilul
Eu unul am un copil cu o...avocata din Baroul Bucuresti. Baietelul are aproape 6 luni, nu l-am vazut niciodata deoarece in nebunia ei a hotarat sa-l creasca singura iar pe mine m-a amenintat ca daca nu incetez cu demersurile mele juridice (am actionat-o deja in judecata, termen in luna iunie) o sa faca in asa fel incat sa ma trimita ..stieea unde. Are un anturaj format numai din procurori si judecatori si a lasat de multe ori sa se inteleaga ca ar avea infulenta asupra anumitor organe care or sa ma puna la punct. M-am trezit deja si cu o plangere penala, dar spre surprinderea mea, pana acum politia a amanat de 3 ori audierile, unde m-as fii dus cu tone de probe si martori.
Răspuns la discuția proces de paternitate
avocatPetre a scris:

asa e.. presupune administrarea de probe.. sarcina probei e a reclamantului, adica a dvs.. aici concludenta e proba ADN


Ca sa nu mai ascund faptul ca in tot acest timp atat ea cat si alte colege avocate au mintit ca niste ziare imperialiste. Chiar si acum 3 zile una din ele nega orice sarcina. In fine, domnul avocat. Aveti idee cat mai costa un test ADN la INML si care instanta e competenta: judecatoria sau tribunalul?
Răspuns la discuția proces de paternitate
Poate....Parca actul de justitie presupune administrare de probe.
Pana acum 4 luni aveam o prietena, avocat in baroul Bucuresti. Cand in luna aprilie a constatat ca este insarcinata a hotarat ca doreste sa creasca singura copilul, a urmat o ruptura timp in care m-a anuntat ca de fapt nu a fost vorba de sarcina, ca testele au gresit. Ieri, dupa aproape 5 luni am zarit-o la judecatoria sectorului 1 - SARCINA ERA MAI MULT DECAT EVIDENTA, iar orice incercare de a sta de vorba cu ea a fost sortita esecului, de fapt a luat-o la fuga pe culoarele cladirii, momnet chiar penibil se uita lumea la noi.
Intreb. Imi doresc ca atunci cand va naste sa obtin paternitatea copiluluii si dreptul de a avea relatii cu acesta. Care sunt procedurile legale si ce instanta este competenta.

Cu multumiri