avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1050 soluții astăzi
Forum Activitate bb77

Activitate bb77

Buna ziua
- am o firma care are datorii la stat de cca 80mii ron, din care cca jumatate reprezinta dobanzi si penalitati.
- firma nu are alte datorii (clienti, furnizori etc)
- exista o suma de cca 40mii ron care apare ca fiind ridicati de administrator din firma, dar aceasta suma reprezinta de fapt facturi de intretinere (caldura, electricitate, telefoane etc) care nu au fost introduse de catre vechiul contabil in contabiliatate in perioada 2007-2009
As dori daca se poate sa ma ajutati cu niste sfaturi pt intocmirea cereri de insolventa pe care trebuie sa o depun la tribunal.
Daca doriti sa va dau mai multe date despre firma, din bilant, balanta, va ofer cu placere
Mentionez ca firma nu mai are nici o sansa de reorganizare, deoarece domeniul in care a activat este in acest moment la pamant. Doresc sa introduc eu actiunea de insolventa, pt ca am inteles ca daca se introduce din partea celor de la finante, se va cere raspunderea cu bunurile propri ale administratorului:(

Va multumesc
Răspuns la discuția Lichidator judiciar
Bine, dar eu nu mai am posibilitatea sa platesc acele datorii si sincer sa fiu nici nu prea mai vreau.
- Daca eu fac cererea de faliment, din acel moment eu nu mai am voie sa lucrez pe acest srl (inchid casa de marcat etc?), sau numai din momentul in care exista hotarare definitiva de la tribunal?
- Cum ajung la lichidatorul judiciar? Trebuie sa aleg eu unul? Inainte sau dupa ce introduc cererea de faliment?
multumesc
Buna ziua
daca m-i se va cere raspunderea cu bunurile propri, din cauza unui srl la care sunt unic administrator si care are datorii la stat, se vor lega si de apartamentul pe care il am impreuna cu sotia? si de masina?
Daca se leaga de partea mea din apartament ce se intampla, imi scoate afara din casa sotia si copiii? cum se va putea vinde jumatatea mea?!

va multumesc
Buna ziua

PROBLEMA 1. Am un SRL la care sunt administrator si unic asociat. SRL are datorii la finante cca 50000 RON (Forfetar+TVA+dobanzi+penalizari)
Am inteles data trecuta de la dvs, ca e mult mai bine sa inregistrez eu cererea falimentului, decat sa o faca cei de la finante. Intre timp am primit o citatie de la tribunal, conform careia Registrul comertului cere radierea acestei firme pt nedepunerea bilantului la ei.
- Asta inseamna ca daca cei de la finante nu intervin sa conteste radierea ceruta de reg. comertului, sa radiaza firma?
- Eu nu o sa mai trebuiasca sa fac cererea de faliment?
- Termnenul pt radiere este de 18 oct 2010...daca eu nu fac cererea de faliment, este posibil sa o faca finantele pana la acea data?
- Daca eu fac cererea de faliment, din acel moment eu nu mai am voie sa lucrez pe acest srl (inchid casa de marcat etc?), sau numai din momentul in care exista hotarare definitiva de la tribunal?
- Cum ajung la lichidatorul judiciar? Trebuie sa aleg eu unul? Inainte sau dupa ce introduc cererea de faliment?


PROBLEMA 2. Eu mai am un SRL in care sunt asociat 50-50, dar care nu mai are activitate de 1 an, dar la care am depus toate declaratiile in zero care trebuiau depuse si are toate platiile la zi(fara datorii)
-La acesta vreau sa i schimb sediul si asociatii, adica sa fiu doar eu, iar sediul sa fie pe aceeasi adresa cu cea a SRLului de care va spuneam ca are datorii. Se poate?
- O sa imi accepte la reg comertului schimbarile de sediu si statut, daca pe aceasi adresa este acel srl cu probleme?
- Daca da, cand ar trebui sa fac schimbarile la acesta, inainte sa depun cererea de faliment la tribunal pt srl cu proble, sau dupa? Nu e problema daca exista cerere de faliment la un srl pe aceeasi adresa? Pot sa il trec pe tatal meu in loc la asociatul actual?

Va multumesc anticipat si va rog sa imi raspundeti, deoarece in aceste zile trebuie sa iau neaparat o hotarare
Buna ziua
am mai participat la acest forum si am fost foarte multumit de raspunsurile drei/dnei lacramioara_25ani

As dori sa explic mai detailat problema mea, poate ma puteti ajuta.

PROBLEMA 1. Am un SRL la care sunt administrator si unic asociat. SRL are datorii la finante cca 50000 RON (Forfetar+TVA+dobanzi+penalizari)
Am inteles data trecuta de la dvs, ca e mult mai bine sa inregistrez eu cererea falimentului, decat sa o faca cei de la finante. Intre timp am primit o citatie de la tribunal, conform careia Registrul comertului cere radierea acestei firme pt nedepunerea bilantului la ei.
- Asta inseamna ca daca cei de la finante nu intervin sa conteste radierea ceruta de reg. comertului, sa radiaza firma?
- Eu nu o sa mai trebuiasca sa fac cererea de faliment?
- Termnenul pt radiere este de 18 oct 2010...daca eu nu fac cererea de faliment, este posibil sa o faca finantele pana la acea data?
- Daca eu fac cererea de faliment, din acel moment eu nu mai am voie sa lucrez pe acest srl (inchid casa de marcat etc?), sau numai din momentul in care exista hotarare definitiva de la tribunal?


PROBLEMA 2. Eu mai am un SRL in care sunt asociat 50-50, dar care nu mai are activitate de 1 an, dar la care am depus toate declaratiile in zero care trebuiau depuse si are toate platiile la zi(fara datorii)
-La acesta vreau sa i schimb sediul si asociatii, adica sa fiu doar eu, iar sediul sa fie pe aceeasi adresa cu cea a SRLului de care va spuneam ca are datorii. Se poate?
- O sa imi accepte la reg comertului schimbarile de sediu si statut, daca pe aceasi adresa este acel srl cu probleme?
- Daca da, cand ar trebui sa fac schimbarile la acesta, inainte sa depun cererea de faliment la tribunal pt srl cu proble, sau dupa? Nu e problema daca exista cerere de faliment la un srl pe aceeasi adresa? Pot sa il trec pe tatal meu in loc la asociatul actual?

Va multumesc anticipat si va rog sa imi raspundeti, deoarece in aceste zile trebuie sa iau neaparat o hotarare
Discuție Faliment
Buna ziua,
- sunt administrator la o firma care a acumulat in jur la 60000 ron datorii la bugetul de stat (forfetar, tva + dobanzi si penalitati)
- s-a pus de catre finante sechestru pe 2 aparate in valoare de cca 5000 ron, la care - s-a ajuns la a 3-a licitatie fara nici un rezultat
- am auzit acum ca s-ar putea ca cei de la finante sa imi ceara raspunderea cu bunurile proprii ale administratorului, se poate?
- am mai auzit ca daca imi declar eu falimentul sau insolventa e mult mai bine decat sa o ceara ei si s-ar putea sa scap de raspunderea proprie
- finantele daca cer raspunderea proprie se va demara un proces, sau pur si simplu mi se pune sechestru pe bunuri si se scot la licitatie? cam cat dureaza aceasta procedura? am voie sa imi vand acum bunurile?
- am mai auzit ca la registrul comertului ar exista asistenta juridica gratuita pt astfel de cazuri, este adevarat?
- as avea nevoie foarte urgent de un raspuns, deoarece am fost rugat de catre cei de la finante sa le dau un raspuns pana joi 9.09.2010, cu hotararea pe care am luat-o, adica cer eu faliment sau demareaza ei procedurile
va rog mult sa ma ajutati cu cateva sfaturi
Va multumesc
Eugen