avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1011 soluții astăzi
Forum Activitate stefannica

Activitate stefannica

Buna ziua .Solicit ajutorul dumneavoastra in rezolvarea urmatoarei probleme ;La data de 07.01.2010,DGFP Timisoara i/mi trimite o Decizie referitoare la obligatiile de plata accesorii,concret ,in baza OG nr.92/2003 sa recalculat suma datorata drept impozit pentru operatiunile de vanzare cumparare de apartamente.Am detinut pana in anul 2006 un apartament pe care ulterior l/am vandut ,in prealabil am achitat toate taxele si impozitele necesare intrucat aceasta constituie o cerinta primordiala la perfectarea actelor in fata notarului.Decizia amintita mai sus face referire retroactiva ,nu mi/a fost adusa la cunostiinta personal intrucat eu locuiesc in strainatate ,fapt ce a facut ca in momentul de fata majorarile pentru neplata sa ajunga la suma de 664 lei si mai mult decat atat distinsii domni mi/au trimis Decizie de executare silita .Doresc sa intreb daca este normal si corect ceea ce sa intamplat si care sunt posibilitatile de a ma apara in fata acestor nedreptati .Va multumesc anticipat.
Doresc sa preiau o statie de distributie carburanti care are toate dotarile,insa ii lipseste licenta de comercializare deoarece i-a fost retrasa vechiului proprietar din motive necunoscute mie .Va rog sa imi spuneti cum pot sa fac aceasta pentru a nu avea probleme mai tarziu ,ce documente sunt necesare si eventual ce preturi presupune aceasta .In eventualitatea unui raspuns ,multumesc anticipat.!
Buna ziua,va cer sfatul deoarece sunt intr-o situatie dificila.Sunt pensionar M.Ap.N.din 30.11.2000,cu o pensie de 927 ron.(actual) am lucrat 22 de ani in Romania si 5 ani in Portugalia .Datorita faptului ca incepand cu anul 2011 pensia mea va fi diminuata mult in urma recalcularii ,intrucat gradul meu si functia au fost mici,ma vad nevoit a cauta o alta modalitate care sa asigure familiei mele un trai decent.Mentionez urmatoarele:pensia din Romania este in totalitate virata bancii la care am facut un imprumut,situatia mea medicala nu imi permite sa mai muncesc in strainatate,(am hipoacuzie bilaterala)un cadou urat din armata pentru care nu sunt compensat cu nimic si peste toate sufar de tromboflebita care s-a agravat mult.Va rog sa ma sprijiniti in gasirea solutiei optime pentru a trece peste aceasta problema.Deasemeni as dori sa stiu daca acum dupa 25 de ani mai pot cere eventuale despagubiri sau o marire a pensiei de armata.Convins fiind ca voi primi un raspuns adecvat,nu imi ramane decat sa va transmit cele mai calde multumiri si urari de bine.Cu respect ,Nica.
Doresc sa infiintez o firma de constructii cu sediul in Portugalia dar care sa exercite activitatea in Romania.Deasemeni as dori sa stiu ce cursuri trebuie sa urmez pentru a obtine dreptul de a proiecta si executa constructii,specific faptul ca sunt absolvent al scolii militare de subofiteri constructii cu diploma care are echivalare civila de -maistru constructii industriale si agricole,echivalarea nu am legalizat-o,am experienta in lucrari de constructii si intretinerea acestora ,deoarece am activat o perioada de 22 de ani in armata ,momentan sunt pensionar si traiesc si muncesc in Portugalia impreuna cu familia .Multumesc anticipat pentru raspunsul sau sfatul pe care il voi primi.Cu respect Nica.