avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 875 soluții astăzi
Forum Activitate vdnick

Activitate vdnick

In cazul meu îmi dau singur răspunsul aici, dar desigur scriu în folosul celor cu o speță asemănătoare.

Am înțeles după ce am găsit și citit decizia 381/R din 31.03.2014 (jurisprudență) unde se explică caracterul de sancțiune administrativă al sancțiunii de la art 103 lit c.

Apoi în regulament la art 221 literele d se menționează că este vorba de o sancțiune complementară...

Așadar aceste litere d de la alineatul 1 respectiv 2 exclud varianta reducerii perioadei de suspendare în cazul meu.

Mulțumesc pe această cale legiuitorului că a creat această "facilitate"... 
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In cazul meu îmi dau singur răspunsul aici, dar desigur scriu în folosul celor cu o speță asemănătoare.

Am înțeles după ce am găsit și citit decizia 381/R din 31.03.2014 (jurisprudență) unde se explică caracterul de sancțiune administrativă al sancțiunii de la art 103 lit c.

Apoi în regulament la art 221 literele d se menționează că este vorba de o sancțiune complementară...

Așadar aceste litere d de la alineatul 1 respectiv 2 exclud varianta reducerii perioadei de suspendare în cazul meu.

Mulțumesc pe această cale legiuitorului că a creat această "facilitate"... 
Salut,
Trec printr-o situatie foarte asemanatoare...
Ma poti indruma putin din experienta ta?

Multumesc
Mulțumesc mult pentru răspuns.

Încă de la prima întâlnire cu lucrătorii de poliție mi s-a comunicat că beneficiez de 90 de zile suspendare și am primit dovadă cu drept de circulație.

Deci sancțiunea este dată de poliție.
Buna ziua,

Imi cer scuze daca subiectul a mai fost discutat si eu nu am remarcat.

Legat de subiect, ma confrunt cu imposibilitatea de a intelege de ce nu pot apela conform politiei rutiere la favoarea sefului politiei rutiere de a reduce perioda de suspendare a permisului.

Concret, a avut loc un accident in care au fost avariate doua masini. Initial nu a existat nici o victima dar aceasta a aparut ulterior la spital dorind sa isi faca control medical. Asta este... Dosar penal, etc. Nu am consumat bauturi alcoloce sau orice altceva ilegal.
Ulterior am primit ordonanta de clasare, NUP.

Politia rutiera imi comunica faptul ca fiind o infractiune nu pot beneficia de o posibila reducere a termenului de suspendare desi nu am nici un antecedent in 10 ani de permis.

Am citit si tot citit si nu inteleg de ce nu pot beneficia de acest drept, carui articol de lege ma supun?

www.avocatnet.ro/content/art...

Va multumesc pentru informatii
Referitor la Coeficientul de amplasament... cei cu centrala proprie suporta singuri pierderile cladirii din zona lor, adevarat nu? Nu au parte de nici o compensatie, deci nedrept in opinia mea.

Legat de caldura degajata de coloanele verticale as spune ca la ultimul etaj - capatul de coloana - cei cu centrala sunt pusi sa plateasca un agent termic care teoretic nici nu ar trebui sa circule pe acolo daca instalatia ar functiona in parametri (singura functie a coloanelor de dupa ultima sarcina termica ar trebui sa fie cea de aerisire). Daca nu functioneaza in parametri evident nu ai cum sa calculezi energia radiata de ele.

Daca va intrebati de ce nu functioneaza corect instalatia... datorita dezechilibrarii hidraulice, provocata in primul rand de robinetii termostatici care s-au montat pentru a putea inchide caloriferele nicidecum pentru o economie rationala. Un alt motiv ar fi debransarile/deconectarile.

Aceste probleme s-ar putea rezolva cu anumite dispozitive care efectueaza echilibrarea hidraulica automat, dar despre care nu se spune nimic. Aceste dispozitive trebuiau montate odata cu robinetele termostatate!!! Nu mi se pare corect sa impui celor care se debranseaza costul lor pentru simplul fapt ca nu ei au provocat aceste dezechilibre, decat ulterior si numai pentru ca aveau nevoie de confort la pret corect/cinstit.

Craciun fericit!
Va salut stimati colegi forumisti,

Draga @darida toata stima din partea mea pentru calitatea postarilor tale! Multumesc pentru informatii.

As extinde putin problema mentionata anterior de @johnpescar:

Nu numai ca se cedeaza caldura de la apatamentele incalzite cu centrala catre restul apartamntelor, dar...

1. in urma deconectarii caloriferelor de la SACET, acele pierderi corectate inainte prin intermediul coeficientilor de amplasament sunt acum suporate INTEGRAL!

2. in afara de energia termica consumata in partile comune, in speta subsol (suntem toti proprietari) - unde numai de la SACET se consuma energie termica se mai taxeaza si energia termica estimata ca fiind consumata pe coloanele verticale care trec prin apartament.

CONCLUZIE:

Cei cu centrale cedeaza energie termica la fel ca si cei conectati la SACET.
Pierderile datorate amplasarii apartamentului - etaj4, nord - sunt suportate integral.
Platim si energia termica estimata ca fiind radiata de SET coloane de incalzire.

Traim intr-o lume...
Răspuns la discuția Debransare RADET
Va salut,

Din pacate nu prea s-a raspuns concret la ce poate face omu' sa se debranseze cat de cat legal... avand in vedere hatisurile romanesti...

Am si eu o intrebare... daca mi se sparg caloriferele subit si le deconectez ca sa nu ma inund, urmand a le schimba la sfantul asteapta (dupa posibilitati) si apoi anunt asociatia ca fortat de imprejurari am facut deconectarea...?

Temporar incalzirea se va efectua cu ajutorul caloriferelor electrice...



Hristos a inviat!
Am si eu o mare nelamurire... intrebare:

Am solicitat rezilierea contractului in scris (recomandata cu confrmare) si operatorul a invocat faptul ca cererea mea nu continea o copie a cartii de identitate...
Mentionez ca am furnizat in cerere toate datele de identificare.

Conform carei legi aveau acest drept? M-au lasat perplex cu acest motiv...

Mai rau este ca si ANPC se face partasa la aceasta tampenie... parca le-ar fi dictat ce sa scrie... nu stiu pe cine servesc domnii de acolo...

Va rog sa ma luminati! Multumesc

legat oarecum de subiect... am o intrebare:

Am solicitat rezilierea contractului si operatorul a invocat faptul ca cererea mea nu continea o copie a cartii de identitate...
Mentionez ca am furnizat in cerere toate datele de identificare.

Conform carei legi aveau acest drept? M-au lasat perplex cu acest motiv...

Va rog sa ma luminati! Multumesc