avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 680 soluții astăzi
Forum Activitate bresnad

Activitate bresnad

Buna seara !
Am si eu o problema si sper sa primesc cateva sfaturi... Speta este : Eu locuiesc in Rm Valcea si azi am primit un proces verbal de contraventie intocmit de un agent de politie din com. Albota , jud. Arges, p-v intocmit in data de 06.12.2011 inlocalitatea Albota, in care se specifica " susnumitul i-a adresat cuvinte si expresii jignitoare numitei...", p-v semnat de un martor , iar la mentiuni se specifica ca eu nu sunt de fata !
Mentionez ca eu , in data de 06.12.2011 eu nu am fost in jud Arges, mai ales in comuna Albota (in Com. Albota nu am mai fost din anii 80 !), eram in Rm. Valcea . Mentionez faptul ca persoana careia se spune ca i-am adresat cuvinte jignitoare se afla intr-un litigiu cu mama mea pentru un teren, si atat "ea" cat si mama mea locuiesc in com. Bradu , jud. Arges ! Va intreb : cum trebuie sa procedez in continuare si cum poate fi tras la raspundere acest agent si acel martor pentru falsul grosolan, atata timp cat eu nu am fost in acea localitate si la acea data ?
Va multumesc !
Buna seara,
Sunt adm. unei societati si am nevoie de ajutorul Dvs.
In speta, in mai anul trecut (2010) societatea inregistra o datorie la bugetul de stat de aproximativ 4000 lei si pentru acest lucru am fost invitat la sediul ANAF unde mi-a fost intocmit un PV de sechestru pentru bunuri mobile (un autoturism al societatii evaluat conform PV la 34000 lei, lasat in custodia mea) .Am platit din suma 3000, dar s-au acumulat alte datorii care la momentul actual sunt in cuantum de 4500 lei. Inspectorul fiscal m-a contactat azi si m-a anuntat ca va da drumul la licitatie pentru autoturism. Intrebarea mea este : Daca din suma respectiva am platit o parte, acel PV mai este valabil ? Se mai poate executa , sau se va incheia altul ? Alta intrebare ar fi : care ar fi modalitatea legala de a esalona datoriile existente.
Va multumesc.
Discuție Accident rutier
Buna seara,
Azi 22.12.2010 am fost implicat intr-un accident auto in care agentul de politie a "constatat" ca vina este a mea, cu toate ca este exact invers. Trecand peste amanunte , intreb : Daca eu am mantionat si semnat pe procesul verbal ca nu sunt de acord cu constatarea facuta de catre agent , ca refuz sa dau copie dupa RCA si am semnat de luare la cunostinta, sunt obligat sa platesc minimul amenzii ? si care sunt pasii urmatori sau la ce trebuie sa ma astep . Mentionez ca celalalt sofer implicat a spus ca ma va da in judecata .
Va multumesc.
lucrez in grupa I de munca din Septembrie 1984 - Noiembrie 1987 si din Februarie 1997 - decembrie 2001 ; din 2002 -2010 in grupa speciala ; perioada Noiembrie 1987- Februarie 1997 am lucrat in grupa a-II - a de munca ; in Septembrie 2010 implinesc 50 de ani si 26 de ani de contributie ; va rog sa-mi spuneti cand pot sa ma pensionez