avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 614 soluții astăzi
Forum Activitate crismiti

Activitate crismiti

Răspuns la discuția licitatie
sunt de acord cu exemplul dat de dvs. Dar de ce nu-l adjudecati dvs in contul creantei?
eu nu ofer un pret derizoriu, dar e o LICITATIE. In Codul de procedura civila nu se specifica ( sau nu inteleg eu ). As vrea un raspuns in baza legii daca se poate.
Răspuns la discuția licitatie
creditorul poate solicita cel putin 75% din pretul de evaluare?
creditorul poate refuza pretul oferit de un licitator ?
Discuție licitatie
Am niste nelamuriri privind licitatiile. Va expun situatiile cu care m-am intalnit:
1) Executorul mi-a spus ca banca care a cerut executarea nu accepta mai putin de 75 % din pretul de evaluare.( e a 3 sau a 4 licitaie, pretul de evaluare a scazut cu 25 %). Inteleg ca banca nu-si acopera debitul, dar in acest caz cred ca ar trebui sa si-l adjudece in contul creantei? sau la banci legea e alta?
2)Alta data cerand informatii la o banca repet despre LICITATIE, mi s-a spus ca pretul de evaluare = pretul de licitatie nu scade. ( nici la prima, nici la a doua, samd) Primul anunt a fost in octombrie, si l-am reintalnit in ianuarie la aceeasi valoare. e corect?
3)La o alta licitatie la al 2 lea termen, a fost prima , a doua , a treia strigare.....o alta persoana a licitat mai mult ca mine......surpriza mea a fost ca creditorul a anuntat ca nu accepta mai putin de75 % din pretul de evaluare? (a spusa ca a investit mult in imobil....ca incearca sa obtina un credit si sa obtina ea apartamentul in contul creantei). Dar revin cu intrebarea nu trebia sa se inscrie la licitatie? imi scapa ceva?
Imi dati niste art din lege va rog?
Răspuns la discuția executare silita
de acord cu dvs, dar intreb din nou . ceea ce am facut e legal ?
Terenul cu care a garantat nu acopera imprumutul, in plus e teren arabil are f.f. putina valoare. poate cateva mii de lei( si nu mii de euro cat trebuie sa-mi restituie). Pe mine nu m-a interesat si nu ma intereseaza terenul.
Am imprumutat o cunostinta cu niste bani prin contract de garantie cu ipoteca, garantandu-mi cu un teren. Nu mi-a restituit nici macar un leu. Dupa un an am mers la executor. Nu sa prezentat nimeni la primele doua termene. la sfatul executorului am incetat executarea silita pe teren si am solicitat urmarirea altor bunuri si venitturi.
As vrea sa stiu daca e legal si corect ceea ce am facut. va rog si art din codul penal
Răspuns la discuția separare bunuri
pot sa cer separarea bunurilor fara divort?!?!?1
Răspuns la discuția separare bunuri
nu vreau sa dau divort deocamdata. intrebarea e cum se poate proceda cu terenul care e ipotecat. cum se imparte, cine il ia plateste tot ori e obligat si celalt sot?!?!?!?!?
Buna ziua. Problema e cam asa: casatorita cu un copil si un sot cam cheltuitor. In urma unor discutii cu sotul, inainte de a ajunge la divort am vrea sa facem separarea bunurilor ( nu vreau sa raman pe drumuri). Se face pe cale amiabila? Mentionez ca avem 2 terenuri, din care unul ipotecat pentru un imprumut semnat de amandoi si o masina care e trecuta pe numele sotului ( cumparata in strainatate de amandoi cu contract de vanzare cumparare pe amandoi).
Am cumparat in februarie un apartament la licitatie. Am intrat in posesia apartamentului in baza unui proces verbal de predare primire in 15 iunie. In data de 15 august l-am vandut. As vrea sa stiu pentru perioada fabruarie - iunie cine plateste asociatia de locatari?