Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... separare bunuri
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

separare bunuri

Buna ziua. Problema e cam asa: casatorita cu un copil si un sot cam cheltuitor. In urma unor discutii cu sotul, inainte de a ajunge la divort am vrea sa facem separarea bunurilor ( nu vreau sa raman pe drumuri). Se face pe cale amiabila? Mentionez ca avem 2 terenuri, din care unul ipotecat pentru un imprumut semnat de amandoi si o masina care e trecuta pe numele sotului ( cumparata in strainatate de amandoi cu contract de vanzare cumparare pe amandoi).
Puteti divorta si face partajul bunurilor pe cale amiabila chiar daca aveti un minor la notar. Competent este notarul de la locul unde casatoria s a incheiat sau de la domiciliul commun al sotilor.
nu vreau sa dau divort deocamdata. intrebarea e cum se poate proceda cu terenul care e ipotecat. cum se imparte, cine il ia plateste tot ori e obligat si celalt sot?!?!?!?!?
pot sa cer separarea bunurilor fara divort?!?!?1
Puteti face acest lucru. Daca nu doriti sa divortati puteti incheia si o conventie matrimoniala de separatie a bunurilor.