avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 799 soluții astăzi
Forum Activitate C.Marian

Activitate C.Marian

Un student roman din UK beneficiaza, pe timpul cand acesta este in vacanta, acasa, in Romania, de asigurare medicala gratuita? Multumesc!
ok...corect...ma interesa cat de corecta este formula bcr-ului de a transforma 10.5%dobanda(dobanda de referinta afisata la sediile bcr + 1.5) de dinainte de oug50 in formula actuala....se stipuleaza undeva modul de transformare a dobanzii?
art.37 se aplica doar creditelor noi??? sau si celor vechi??? daca "da" ar trebui sa revin la vechea dobanda de referinta a bcr....daca "nu" unde-i formula de transformare???
dobanda de referinta variabila....in urma modificarii oug 50, toate au ramas ca bancile, inteleg!!!
in noua oug 50 nu se spune nimic despre transformarea dobanzii de referinta variabila intr-o noua dobanda alcatuita din euribor si o marja fixa.........
Răspuns la discuția cost total credit
In graficul de rambursare credit (29.09.2010) avem 9 coloane: nr.crt, data scadenta, rata credit, rata dobanda, com. adm., cost asig. complexa, total rata, sold curent si dob. regularizata.
Adunand rata credit + rata dobanda + com. adm. = total rata (117936.82).
Cum in actul aditional, care a intrat in vigoare din 20.09.2010, se zice ca "costul total al creditului pentru imprumutat calculat la data semnarii prezentului act aditional este in valoare de 87442 euro format prin insumarea............" de unde diferenta asta in 9zile?????
Dobanda este variabila dar este 10.4 atat in actul aditional cat si in grafic......deci????
Răspuns la discuția cost total credit
pai banca mi-a spus ca cei 117.936 euro sunt daca s-ar respecta pe toata durata creditului aceleasi date (din 29.09).......ori, actul aditional este din 17.09....deci sunt aceleasi date luate in calcul.....nu?
in actul aditional (cu care nu am fost de acord) "costul total al creditului pentru imprumutat calculat la data semnarii prezentului act aditional este in valoare de 87442 euro format prin insumarea............".
azi, dupa aplicarea oug 50, costul total al creditului este, conform graficului de rambursare credit, de 117.936 euro.......
E NORMAL???????
1.Va prezint un fragment din raspunsul BCR-ului la notificarea mea: "costul total al creditului dvs. reprezinta suma dobanzilor si comisioanelor aplicabile creditului, iar aceasta reprezinta o valoare absoluta. Costul total a fost estimat cu luarea in considerare a valorii initiale a creditului aprobat, pe perioada initiala de creditare, cu dobanda curenta si comisioanele curente (i.e. comisionul lunar de administrare credit), deci cu costurile de la data Actului Aditional.".........sincer.....m-au ametit!
2.In contract (2008) se spune ca "in DAE sunt incluse: dobanda anuala, comisionul de analiza a documentatiei, de acordare credit si de administrare, cheltuieli efectuate cu incheierea politei de asigurare pe viata, comisionul de urmarire riscuri, precum si alte costuri".
3.In actul aditional se spune ca in calculul DAE au fost luate in considerare dobanda anuala si comisionul lunar de administrare.
Din cele prezentate mai sus in DAE este inclus si comisionul de risc?????
Răspuns la discuția act aditional
multumesc!.......deci, cu alte cuvinte ar fi trebuit sa fiu de acord cu acest prim act aditional......
Discuție act aditional
Am facut azi o notificare catre BCR in care mi-am exprimat nemultumirea in legatura cu actul aditional la un contract de credit si faptul ca nu sunt de acord cu acest act aditional ( actul l-am ridicat pe data de 13.09 de la BCR, ducandu-ma cu alte treburi la banca, neprimind inainte nicio informare referitor la acest act ; marja fixa de 9.26 pp nu mi se pare calculata corect ; in legatura cu DAE (11,68%) niciun consultant de credite din BCR nu a putut sa-mi explice care sunt costurile adiacente ce intra in compozitia DAE). Atat notificarea cat si actul aditional au numar dat la registratura BCR. Care ar fi urmatorii pasi in relatia cu BCR-ul?La ce ar trebui sa ma astept cand vine raspunsul BCR-ului???