avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters168367

Activitate ContSters168367

Răspuns la discuția Stagiu cotizare pentru pensie
johanna 10, si eu am primit dec. de pensionare in decembrie 2010 si aceleasi date sunt mentionate si in actul meu - "1970/1992", in 1970 eu fiind eleva la liceu...
Eu am depus dosarul in 14.10.2010 si decizia a fost emisa la data de 21.12.2010, Casa Jud. de Pensii Arad. Decizia se emite in termenul legal dar intrarea in plata dureaza cam 2-3 luni...Aici nu mai este responsabila CJP, zioc eu! Ani de pensie cat mai multi!Maristan
Răspuns la discuția Buletinul de calcul a pensiei
Multumesc!Nu ma voi mai incadra, dar daca este cazul gasec o cale de atac!Maristan
Buna ziua!
Am primit decizia de pensie! In plic a venit un imprimat din care rezulta punctajul total si valoare pensie/luna, plus carnetul de munca. Intrebare: nu era firesc sa primesc si o fisa de calcul din care sa rezulte cum s-a ajuns la acest punctaj si la valoarea de plata? In cazul parintilor mei, inainte de 1990, decizia a fost insotita si de acest document. Cum pot intra in posesia acestui act?
Multumesc anticipat pentru ajutor!
Cazul meu:
- separati din 2000, sotul mutat cu domiciliu definitv in Arad din 2000, sotia ramasa la domiciul comun in Calarasi;
- 2005 sotia pleaca din tara in Italia impreuna cu copilul;
- 2005 domiciliul comjugal parasit de ambii soti:
- sotii nu am mai comunicat niciodata de la plecarea in strainatate;
- sotul vrea sa legalizeze separarea, adica sa divorteze:
- nu exista nici o posibilitate de-a afla unde este sotia, in tara la alta adresa, in strainatate...Dovada: impozitul pentru apartamentul proprietate comuna din Calarasi nu a mai fost platit din 2004 si s-a dispus in 2010 executarea silita a sotului domiciliat in Arad.
Cum s-ar putea rezolva o astfel de situatie?!Incurcata rau...
Multumesc anticipat pentru solutii si sarbatori cu bucurie in suflet!
Buna seara! Conform Leg. 19/2000 indeplinesc conditiile de pensionare limita de varsta in 10 noiembrie 2010,deci in 10 oct va trebui depus dosarul la casa de pensii teritoriala dupa prevederile Leg. 49/2010. Sunt femeie, nascuta 10 decembrie 1951,
Intrebari:
1. cand depun cerere catre institutia angajatoare pt. constituirea dosarului de pensie, daca inca noua lege nu este finalizata?
2. mai indeplinesc conditiile de pensie limita de varsta si dupa noua lege ?
3. de cand va intra in vigoare noua lege daca va fi publicata , sa zicem in oct in Monitorul Oficial.
Multumesc anticipat pentru ajutor!