Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie limita varsta lege noua
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie limita varsta lege noua

Buna seara! Conform Leg. 19/2000 indeplinesc conditiile de pensionare limita de varsta in 10 noiembrie 2010,deci in 10 oct va trebui depus dosarul la casa de pensii teritoriala dupa prevederile Leg. 49/2010. Sunt femeie, nascuta 10 decembrie 1951,
Intrebari:
1. cand depun cerere catre institutia angajatoare pt. constituirea dosarului de pensie, daca inca noua lege nu este finalizata?
2. mai indeplinesc conditiile de pensie limita de varsta si dupa noua lege ?
3. de cand va intra in vigoare noua lege daca va fi publicata , sa zicem in oct in Monitorul Oficial.
Multumesc anticipat pentru ajutor!
1. Drepturile de pensie pentru limita de varsta se cuvin si se platesc de la data Indeplinirii conditiilor de pensionare, prevazute de lege, daca cererea a fost depusa cu 30 de zile calendaristice inainte de data indeplinirii acestor conditii.
Se considera depuse in termen cererile de pensionare inregistrate in intervalul cuprins intre data indeplinirii conditiilor de pensionare si cea de-a 30-a zi calendaristica anterioara acestei date.
2.Conditiile de pensie pentru limita de varsta, la noua lege nu va mai intereseaza deoarece nu a fost promulgata pana in prezent, iar aceasta va intra in vigoare cu 01.01.2011.