Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand se depune dosarul in vederea pensionarii?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand se depune dosarul in vederea pensionarii?

cind se depune dosarul de pensionare ?
cu 30 de zile inainte sau cu cateva zile ?
dati-mi o lege sau un ordin ceva va rog
2. La articolul 82, alineatul (2) din L19/2000:
"(2) Cererea de pensionare impreuna cu actele care dovedesc indeplinirea conditiilor prevazute de prezenta lege se depun de solicitant sau, dupa caz, de angajator la casa teritoriala de pensii in raza careia se afla domiciliul solicitantului, cu 30 de zile calendaristice inainte de data indeplinirii conditiilor de pensionare, prevazute de lege."
3. Articolul 83 din L19/2000:
"Art. 83. - (1) Drepturile de pensie pentru limita de varsta se cuvin si se platesc de la data indeplinirii conditiilor de pensionare, prevazute de lege, daca cererea a fost depusa cu 30 de zile calendaristice inainte de data indeplinirii acestor conditii.
(2) Se considera depuse in termen cererile de pensionare inregistrate in intervalul cuprins intre data indeplinirii conditiilor de pensionare si cea de-a 30-a zi calendaristica anterioara acestei date
am fost la casa de pensii si de acolo mi s-a spus ca dosarul nu se mai preda cu 30 de zile inainte de termenul de iesire la pensie ci cu citeva zile. Exemplu : angajatul vrea sa plece cu data de 20.12.2010. Nu mai trebuie predat dosarul cu 30 zile inainte adica cu data de 20.11.2010 ?
in cest caz se aplica prev alin 2 al art 83 adica
"(2) Se considera depuse in termen cererile de pensionare inregistrate in intervalul cuprins intre data indeplinirii conditiilor de pensionare si cea de-a 30-a zi calendaristica anterioara acestei date ".
atunci daca eu predau dosarul la pensii cu data de 20.11.2010 in cartea de munca se trece ,,Propus la pensie limita de varsta cu data de 20.12.2010 sau 20.11.2010?" cand incetez contractul de munca ? la care din aceste doua dati?
Va multumesc mult.
Legea 19/2000 art.82(2) si art.83(2) modificate prin legea 49/2010 asa cum au fost postate in15/11/2010 ora 8:38.Deci dosarul se poate depune inclusiv in ziua in care indeplineste conditiile de pensionare.Plata pensiei se va face incepand cu ziua in care indeplineste conditiile de pensionare.Daca in 20/12/2010 indeplineste conditiile de pensionare,atunci incepand cu aceasta data inceteaza contractul de munca.O zi buna.