avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 733 soluții astăzi
Forum Activitate vasyly

Activitate vasyly

Discuție partaj
eu sunt in proces de partaj cu sotia, obiectul fiind casa construita in timpul casatoriei.problema e ca , nerespectand prin constructie cei 19 decimetri de la temelia casei si pana in limita proprietatii vecinilor, pe ambele parti, atat cu vecinul de la est cat si cu cel de la vest, acesti doi vecini au inaintat plangere pentru incalcare de posesie la primarie si poilitie si cer demolarea partii de casa care depaseste cei 19 decimetri legali. in acest caz, ce se intampla, in cazul in care nu ajungem la o intelegere cu vecinii, casa mai poate fi scoasa la vanzare pentru ai putea plati sotiei sulta?fiindca bani nu am ca sa-i dau.cum se va putea vinde casa , cand exista o constatare a inginerului topograf de nerespectarea prin constructie a celor 19 dec.prevazuti de lege de la temelie si pana la limita cu terenul vecinilor, si o somatie din partea primariei de demolare a partilor de casa care depasesc limitele legale? sa zicem ca sotia accepta o jumatate de casa, jumatate revenindu-mi mie, dar in acest caz cum putem sa ne facem fiecare din noi acte de proprietate?
Răspuns la discuția Expertiza partaj
multumesc mult. in acest moment avocata va depune obiectiunile la urmatoarea audienta. raspunsul la obiectiuni este clar ca il va da expertul care a efectuat expertiza, dar sigur va trebui refacuta expertiza deoarece casa a fost valutata de 4 ori mai mult decat valoarea reala ( a fost totul umflat, netinandu-se cont de zona, finisaje, lipsa curent, caldura, s.a.m.d ), dar pt urmatoarea expertiza, eu prefer sa trimit un alt expert, deoarece primului care a facut expertiza i-am deschis proces la parchet. se poate cere trimiterea altui expert?
am o intrebare , va rog: in cazul in care se fac obiectiuni pt o expertiza, pot sa cer un alt expert pt expertiza, sau va fi trimis acelasi expert contestat. avocatul meu i-mi spune ca prin lege trebuie sa mearga acelasi expert.
Răspuns la discuția sulta
multumesc inca o data. dar imobilul nu cred ca se poate vinde, deoarece prin constructie casa nu respecta distanta prevazuta prin lege, de 1,50 mt, de la temelie pana la granita cu vecinul. cand s-a facut proiectul, proiectantul a inchis un ochi, fiind mituit de sot, deci nu avem acele acte de buna vecinate , prin care sa dovedim ca vecinii au fost de acord , cu extinderea casei peste limita . in cazul asta chiar daca tribunalul va scoate casa la vanzare, si se va gasi un cumparator, acel cumparator nu-si va putea face actul de proprietate de casa, deoarece vecinii nu-i vor semna actul prin care sunt de acord cu partea de casa aflata pe pamantul lor, deci vor cere mutarea casei in limitele legale prevazute de lege.
Răspuns la discuția sulta
va multumesc mult de raspuns, dar ma refeream la sulta , ce mi se cuvine in urma partajului.
Discuție sulta
cine poate sa-mi spuna daca , sulta se poate plati in rate, si cand si in ce conditii se face. multumesc.
Răspuns la discuția partaj
sa va explic mai bine: in urma partajului, sotul a intrat in posesia casei, iar mie va trebui sa-mi plateasca 30% din valoare, bani pe care nu-i are. deci in acest caz, cred ca va trebui sa-i platesc eu lui 70% partea lui, ca sa pot intra in posesia casei, si cum nici eu nu-i am, atunci ce se va intampla? ce trebuie sa fac? casa nu se poate vinde deoarece , cum v-am explicat, nu are acte de buna vecinatate , cu vecinii, suntem intrati pe pamantul lor, cu constructia. ei vor cere demolarea casei, au dreptul sa o faca prin lege, sau va cere o suma enorma de bani, pt a ne semna actele de buna vecinatate. oricum , nu cred ca vor semna aceste acte niciodata, tocmai pt a nu se putea vinde casa, vecinii fiind, unul fratele sotului, iar celalalt unchiul . deci , in acest caz, ce se poate face?. va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția partaj
multumesc mult de raspuns, totusi inteleg ca executarea va continua, dar cum se poate vinde casa la licitatie, atat timp cat nici unul din vecini nu-i va face acte de buna vecinatate noului cumparator. casa se gaseste cu doua laturi in curtea vecinilor, atat in stanga cat si in dreapta. cand s-a facut proiectul pt deviz, proiectantul a inchis un ochi, iar acum in urma partajului sotul nu are de unde sa-mi dea partea ce mi se cuvine, de 30% din valoare, si nici eu , nu am de unde-i plati lui cei 70% ce i se cuvin lui, pt a intra eu in posesia casei. deci casa se va scoate la vanzare. dar vecinii, refuza sa fac acte de buna vecinatate. deci nu va fi nici un cumparator. ce se va intampla in acest caz.
Discuție partaj
ce se intampla cand casa scoasa la vanzare, in urma neplatii sultei, nu are acte in regula. va explic, nu am acte de buna vecinatate. nu sunt respectati cei 1-1.50 mt. din hatul cu vecinii.