avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 148 soluții astăzi
Forum Activitate LILI25

Activitate LILI25

Atunci sa recapitulez, am cumparat o masina in mai 2012. Cel care mi-a vandut masina a platit taxa de poluare in ianuarie 2011 si nu a inmatriculat masina, a tinut-o intr-un parc auto. Eu am facut dosarul de inmatriculare si am atasat la el dovada platii taxei de poluare pe numele fostului proprietar. Cand m-am prezentat la ghiseul politiei mi s-a spus ca dosarul nu este in regula pentru ca plata taxei de poluare este pe numele fostului proprietar.
M-a indrumat la finante sa platesc taxa de poluare pe numele meu. La finante mi s-a spus ca trebuie sa platesc taxa pe numele meu iar vechiul proprietar va face o cerere de retragere a taxei pe care a platit-o.
De la finante mi s-a spus ca nici vechiul proprietar nu va putea folosi chitanta pentru taxa de poluare deoarece el a achitat taxa in 2011 si trebuia sa o inscrie pana in ianuarie 2012 cand a aparut noua lege. Oare chiar asa este?
Taxa a platit-o cel de la care am cumparat masina
Am cumparat o masina cu taxa de poluare platita in 2011. La serviciul inmatriculari mi-a fost respin dosarul pe motiv ca taxa nu este platita pe numele meu. Procedura este ca vechiul proprietar sa depuna o cerere de restituire a taxei iar eu sa platesc din nou taxa, dar surpriza taxa care trebuie sa o platesc este dubla pe motiv ca la masinile peste 14 ani nu se mai tine cont de deprecierea facuta la RAR.
M-am gandit sa o vand vechiului proprietar si sa o inmatriculeze el, dar e posibil sa nu mai fie valabila taxa pe care a platit-o, punandu-l sa plateasca taxa dupa legea care este acum in vigoare.
Răspuns la discuția inmatriculare auto
Sunt si eu in aceeasi situatie, dar am fost la politie si mi-au respins dosarul pe motiv ca taxa de poluare nu e platita de mine ci de fostul proprietar care nu a inmatriculat masina. Acum ar trebui sa platesc si eu taxa de poluare pentru aceeasi masina.
Daca ma puteti ajuta sa gasesc actul normativ care reglementeaza faptul ca dovada platii taxei de poluare trebuie sa fie pe numele celui care o inmatriculeaza.
Taxa se plateste pentru autoturism nu pentru persoana. mi se pare o aberatie sa se plateasca o taxa de doua ori pentru acelasi autoturism.
Ma puteti sfatui in acest sens ce pot face?
Răspuns la discuția comisia de disciplina
Exista vreo posibilitate sa mai fiu obligata sa vin la munca dupa expirarea perioadei de preaviz?
Răspuns la discuția comisia de disciplina
Va rog ajutati-ma cu un sfat. Azi e ultima zi de munca. Seful ierarhic mi-a dat ieri nota de serviciu cum sa predau dosarele. Am intocmit tabel o parte din dosare conform notei de servici dupa care a reformulat ca trebuie sa scriu detaliat ce contine fiecare dosar, in conditiile in care sunt peste 300 dosare. Nu am terminat, iar azi la orele 11 mi se dau doua note de servici, care nu au legatura cu predarea. Nu am timpul fizic necesar sa raspund si la aceste note si sa fac si predarea. Am avut 30 zile de preaviz, in aceasta perioada nu trebuia sa pregateasca om pentru continuitatea activitatii ?
Ce pot face?
Răspuns la discuția CONTRACT DE COMODAT
In baza contractului de comodat intre cel care foloseste spatiul si proprietarul imobilului, se incheie contract de furnizare energie electrica direct cu firma care furnizeaza.
Răspuns la discuția comisia de disciplina
Multumesc pentru incurajari, din pacate conducatorul unitatii nu a facut nimic in urma nenumaratelor mele sesizari, de ce ar face-o acum. Doar impart impreuna acelasi cascaval.
Sa mai precizez ca eram o persoana incomoda lucrand la achizitii?
Răspuns la discuția comisia de disciplina
In decurs de o luna de zile mi-a solicitat 10 note explicative, multe intrebari repetanduse. In loc sa imi fac lucrarile stateam sa raspund la note explicative, iar ultima data m-am suparat si dupa ce am formulat raspunsuri documentate pentru fiecare intrebare, la ultimil punct "mai aveti ceva de adaugat" am scris ca pentru a raspunde la acea nota am pierdut 4 ore de munca.
In loc sa stam sa cautam vinovatii mai bine ne-am concetra atentia in rezolvarea problemelor stringente ale institutiei.