avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Activitate mariana54

Activitate mariana54

Răspuns la discuția dreptul la ajutorul de caldura
intrerbarea este cum pot face fara cheltuieli suplimentare ca suma de 587 sa nu mai poata fi considerat venit sau altfel spus care este modalitatea sa dovedesc ca acei bani dau lunar cuiva?
am o pensie de invalid de 367 lei si o suma fixa de 587 lei ptr insotitor si un ajutor de handicapat de 293 lei,in cererea ptr ajutorul de caldura suma de 587 lei se considera venit si astfel nu mai primesc aproape nimic,statul in loc sa angajeze pe cineva cu contract de munca a gasit aceasta solutie cu care scapa ieftin neplatind diferite contributii la buget,dar pierdem si noi pensionarii invalizi intrucat cu aceasta suma nu gasim pe nimeni sa ne stea la dispozitie zilnic fara a face vechime in campul muncii,banii ajung ptr un insotitor ptr max 10-15 zile si dupa ce suntem pacaliti de stat acum ne mai taie ajutorul de caldura,ei afirma ca nu putem dovedi ca acei bani dam cuiva deci se considera venit,daca fac vreun contract legal cu cineva asi mai pierde si din pensie,plus ca suma ptr contributii la buget ar fi la fel de mare ca ajutorul de caldura deci nu are rost efortul
am facut plangere penala impotriva vecinului care m-a inundat cvasi permanent ani de zile si a refuzat efectuarea reparatiilor necesare.initial ptr distrugere iar la sfatul procurorului ptr tulburare folosintei locuintei art 217 alin 1 cp,cu aplic art 33 lit a cp si art 320 alin 1 cp.,dosarul a fost plimbat 2 ani intre politie si parchet,a apucat pe mana a 3 procurori,am obtinut in sfarsit solutia care scoate pe invinuit de sub urmarirea penala pe baza urmatoarelor motivatii,privind acuzatia de distrugere:intrucat faptei lipseste latura subiectiva????? iar privind tulburarea folosintei locuintei:ptr realizarea elementului material al laturii obiective se cere intotdeauna ca faptuitorul sa savarseasca o actiune de tulburare,fapta neputand consta intr-o inactiune,inundatiile datorand uzurii tevilor(parca de tevi nu proprietarul este raspunzator??)
nu stiu cum sa formulez contestatia ca sa aiba o mica sansa de reusita.
nu stiu daca pot cere la inalta curte de casatie (daca am renuntat la recursul de la curtea de apel)casarea sentintei,rejudecarea cauzei si totodata suspendarea executarii silite pe baza noilor dovezi,intrucat a facut reparatiile dupa vreo 2 ani de zile,am si eu copia facturii,cred ca acesta este o recunoastere tacita a faptei reclamate,?
din pacata am pierdut de mult actiunea civila din cauza unor martori mincinosi si din cauza ca n-am mai avut bani de expertiza si sincer nici timp de asteptat dupa expertiza + raport de expertiza
nu exista art in codul penal care pedepseste un vecin care ma inunda de ani de zile
si a refuzat 2 ani sa-si faca reparatiile cauzatoare,omul mi-a distrus apartamentul si sanatatea?????procurorii au trimis de colo colo dosarul,am facut plangere penala ptr distrugere,la sugestia primului procuror a modificat-o ptr tulburarea folosintei locuintei,de al 2-lea proc a fost dosarul retrimis la politie ptr cercetare penala unde am fost rechemat si eu si martorii sa ne-trebe daca ne mentinem declaratiile.acum al 3-lea proc a solutionat dosarul prin NUP in acceptiunea lui art 320 cp ,pe langa elementul material al laturii obiective se cere intotdeauna ca faptuitorul sa savarseasca o actiune-de tulburare-,fapta neputand consta intr-o inactiune,deci invinuitul nu este raspunzator penal ,nu el a savarsit actiuni prin care sa provoace inundatiile cvasi permanente ci vezi doamne instalatia din apart lui ,de care a stiut de ani de zile si n-a executat reparatiile,articolele invocate art 320 alin 1 cp,art 262alin 1 lit a,art 228cpp art 192 alin 3 cpp art 11 pct 1 lit b cpp rap.la art 10 lit d cpp,revoltator aceasta solutie NUP:O
pe baza a unor noi dovezi vreau sa cer revizuirea dosarului si suspendarea executarii silite a sumei de 4000 lei in derulare prin somatie,au incuviintarea judecatoriei.cam cat dureaza pina la primul termen de la depunerea cererii de revizuire?daca si partea adversa este citata si poate pune avocat,deci noi cheltuieli?si cat e taxa ptr suma de 4000 de lei la care cer sistarea executarii pana la pronuntarea unei noi hotarari definitive si irevocabile?
Răspuns la discuția revizuire dosar
deci o dovada clara ca el a fost de vina,recunoscut tacit si de catre el din moment ce si-a facut reparatiile necesare
Răspuns la discuția revizuire dosar
vecinul meu a fost obligat pana la urma sa-si faca reparatiile de catre primarie,s-a executat de catre o firma specializata,am copia facturii prin care este mentionat ce s-a executat,am procesul verbal de constatari de catre primarie,consider ca sunt elemente noi care permit cererea de revizuire.
Discuție revizuire dosar
am pierdut un proces la judecatorie(am fost inundat de vecinul de sus)ptr ca n-am avut bani de expertiza,am facut recurs dar mi-am retras inanite de primul termen,dar intrucat s-a facut dupa comunicarea primului termen procesul a mers mai departe ,iar am pierdut si am fost obligat la cheltuieli,acum sunt executat silit.intretimp vecinul meu a fost obligat sa faca reparatiile care au cauzat inundatiile ,vreau sa cer revizuirea dosarului,si cu cererea sistarii executarii silite pana la o noua hotarare definitiva si irevocabila,este posibil? cui adresez cererea judecatoriei?si cat costa?