avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 301 soluții astăzi
Forum Activitate rromeo

Activitate rromeo

Va multumesc
Cred ca nu imi vor plati cursul si nici concediu nu-l vor aproba
Dar voi cere cele 10 zile de concediu cu plata.
Daca nu vor, trebuiesc dati in judecata
Procedura nu o prea cunosc si cred ca este de durata
In urma schimbarii organigramei unei institutii au fost schimbate si posturile pentru care angajatul are nevoie de un curs.
Plata acestui curs se face de catre angajat sau de catre angajator?
Angajatorul spune ca legea ii obliga sa faca aceasta shimbare.
Daca angajatorul nu face plata atunci nu trebuie sa acorde, la cererea angajatorului, 10 zile de concediu platit pentru efectuarea cursului?
Care sunt legile si articolele care dispun aceste reguli.
Multumesc
Buna ziua
in legatura cu problema mea
de la serviciu spun ca art 70 alin 2 din hg 1336 spune ca ,, promovarea poate avea loc ca urmare a obtinerii, in timpul executarii contractului individual de munca, a unei diplome ........,,
Adica daca diploma este obtinuta mai inainte nu este valabila pentru promovare ?
Este corect asa?
multumesc
Da . am inteles
Daca studiile superioare au fost absolvite cu mult timp inaintea angajari este o problema ?
Sau studiile superioare trebuiesc terminate in perioada in care esti in functia contractuala ?
Da am inteles
dar puteti sa-mi spuneti mai exact ce legi si care este procedura
multumesc
buna dimineata
sunt angajat pe postul de lucrator social la dgaspc, post pentru care trebuiesc studii medii. Eu am diploma de absolventa a studiilor superioare, Am o intrebare
Cum se poate transforma postul cu studii medii intr-un post cu studii superioare ?
Prin schimbarea organigramei ? examen?
Care sunt legile , ordonantele, hotararile , normele legale care ma pot ajuta
Multumesc .
Buna seara .
Ma numesc Romeo și am lucrat mai mulți ani in Italia , adunând ceva vechime , la diferite firme unele dintre ele au dat faliment .
Acum m-am întors in România , și in prezent lucrez la protecția copilului ,
Am luat din Italia de la INPS toate datele cu toate societățile pentru care am lucrat , perioada de contribuții .date traduse și legalizate
Protecția copilului nu recunosc aceasta vechime in munca , spun ca trebuie adusă adeverința de la fiecare societate la care am lucrat , lucru care este practic imposibil
Ce este de făcut ?
Multumesc
Discuție cod caen
ce cod caen trebuie la infiintarea unei imprimerii serigrafice imbracaminte,la comanda , dar si cu vanzare a produselor in magazine, mutumesc
am un srl care nu a functionat niciodata din 2009 an in care am si suspendat activitatea pe 3 ani. cei 3 ani au trecut deja. vreau sa lichidez societatea. mentionez ca am datorii la buget impozitul forfetar pe un trimestru si ca sunt asociat unic. va rog sa-mi spune-ti cum sa procedez, care sunt costurile ,si ce se intampla daca o las asa sa se lichideze din oficiu. sunt urmarit apoi ca administrator pt datoria la buget? va multumesc anticipat