Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... In urma schimbarii organigramei unei institutii au ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

In urma schimbarii organigramei unei institutii au fost schimbate ...

In urma schimbarii organigramei unei institutii au fost schimbate si posturile pentru care angajatul are nevoie de un curs.
Plata acestui curs se face de catre angajat sau de catre angajator?
Angajatorul spune ca legea ii obliga sa faca aceasta shimbare.
Daca angajatorul nu face plata atunci nu trebuie sa acorde, la cererea angajatorului, 10 zile de concediu platit pentru efectuarea cursului?
Care sunt legile si articolele care dispun aceste reguli.
Multumesc
Codul Muncii
Art. 194
(1) Angajatorii au obligaţia de a asigura participarea la programe de formare profesională pentru toţi salariaţii, după cum urmează:
a) cel puţin o dată la 2 ani, dacă au cel puţin 21 de salariaţi;
b) cel puţin o dată la 3 ani, dacă au sub 21 de salariaţi.
(2) Cheltuielile cu participarea la programele de formare profesională, asigurată în condiţiile alin. (1), se suportă de către angajatori.

Art. 157
(1) In cazul in care angajatorul nu si-a respectat obligatia de a asigura pe cheltuiala sa participarea unui salariat la formare profesionala in conditiile prevazute de lege, salariatul are dreptul la un concediu pentru formare profesionala, platit de angajator, de pana la 10 zile lucratoare sau de pana la 80 de ore.
(2) In situatia prevazuta la alin. (1) indemnizatia de concediu va fi stabilita conform art. 150.
(3) Perioada in care salariatul beneficiaza de concediul platit prevazut la alin. (1) se stabileste de comun acord cu angajatorul. Cererea de concediu platit pentru formare profesionala va fi inaintata angajatorului in conditiile prevazute la art. 156 alin. (1)
Va multumesc
Cred ca nu imi vor plati cursul si nici concediu nu-l vor aproba
Dar voi cere cele 10 zile de concediu cu plata.
Daca nu vor, trebuiesc dati in judecata
Procedura nu o prea cunosc si cred ca este de durata
Procedura litigiului de munca este una de durata.

Mergeti cu textul de lege si vedeti ce va spune. Puteti sesiza si ITM-ul.