avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 158 soluții astăzi
Forum Activitate Ginelinho

Activitate Ginelinho

sa inteleg ca nu pot face demersuri pt stergerea faptelor din cazier dupa trecerea perioadei de supraveghere?
Aici este sentinta :

Solutia pe scurt: În baza dispoziţiilor art.396 alin.10 C.proc.pen si art.336 alin.1 din N.C.pen., condamnă inculpatul PAUN GINEL la pedeapsa inchisorii de 1 (unu) an inchisoare. In baza art.83 N.C.pen. dispune amanarea aplicarii pedepsei stabilind un termen de supraveghere de 2(doi) ani. In baza art.85 alin.1 N.C.pen. impune inculpatului urmatoarele masuri de supraveghere: a)sa se prezinte la serviciul de probatiune, la datele fixate de acesta; b)sa primeasca vizitele consilierului de probatiune desemnat cu supravegherea sa; c)sa anunte, in prealabil, schimbarea locuintei si orice deplasare care depaseste 5 zile, precum si intoarcerea; d)sa comunice schimbarea locului de munca; e)sa comunice informatii si documente de natura a permite controlul mijloacelor sale de existenta. In baza art.85 alin.2 N.C.pen. instanta impune inculpatului respectarea urmatoarelor obligatii: a)sa urmeze in fiecare an cate un curs de calificare profesionala; b)sa presteze o munca neremunerata in folosul comunitatii pe o perioada de 60 de zile; c)sa frecventeze toate programele de reintegrare sociale considerate necesare de catre serviciul de probatiune pentru indreptarea comportamentului si prevenirea savarsirii de noi infractiuni; d)sa nu se afle in localuri in care se desfasoara activitati ilicite sau unde se afla persoane cunoscute cu comportament antisocial; e)sa nu conduca nici un fel de autovehicul pe o perioada de 1(unu) ani; f)sa nu detina, sa nu foloseasca si sa nu poarte nicio categorie de arme; g)sa nu parasesca teritoriul Romaniei fara acordul instantei; In baza art.67 C.pen. interzice inculpatului drepturile prevăzute de art. 66 alin. 1 lit. a) şi b) Cod penal. În baza dispoziţiilor art. 274 Cod procedură penală, obligă inculpatul la plata sumei de 1.000 lei, cu titlu de cheltuieli judiciare statului. In baza disp.art.274 C.proc.pen onorariul avocatului din oficiu in cuantum de 300 lei va fi platit catre d-l avocat Arsene Grigore din fondurile Ministerului Justitiei. Cu apel în 10 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică azi, 17.12.2014.
Document: Hotarâre 142/2014 17.12.2014
Buna ziua,
In 2015 am fost condamnat la 1 an de inchisoare cu suspendare si mi s-au dat 2 ani de supraveghere.
Intrebare :
"Cand pot avea cazierul curat?Cand intervine reabilitarea?Dupa 3 ani (adica in 2018) pot face demersuri la judecatorie pt reabilitare?
Buna ziua,
In ian 2015,am primit o sentinta de 1 an cu suspendare pt o infractiune la regim circulatie,care a atras anularea permisului.In ianuarie 2016 urmeaza sa dau examen din nou.Cum procedez cu dosarul pt obtinerea unui nou permis?platesc la o scoala de soferi o suma de bani ca si cum as da de permis pt prima data?sau pot sa imi fac singur dosarul si sa il depun la politie si sa platesc masina unei scoli autorizate doar la proba practica?
Cum se procedeaza?
Cum pot face asta?
Nu stiu,habar nu am.Daca spun ca s-a anulat,s-a distrus si documentul?Puteti sa imi spuneti cum pot actiona?
astazi am primit acasa de la Inspectoratul de Politie ca mi s-a anulat permisul incepand cu data de 22.06.2015 conform art 114 alin 1/D.
Ce mai pot face in cazul acesta?
Vreau sa stiu daca se anuleaza permisul de conducere si daca trebuie sa dau examen din nou in cazul solutiei de mai jos.
Tip solutie:
Solutia pe scurt: În baza dispoziţiilor art.396 alin.10 C.proc.pen si art.336 alin.1 din N.C.pen., condamnă inculpatul PAUN GINEL la pedeapsa inchisorii de 1 (unu) an inchisoare. In baza art.83 N.C.pen. dispune amanarea aplicarii pedepsei stabilind un termen de supraveghere de 2(doi) ani. In baza art.85 alin.1 N.C.pen. impune inculpatului urmatoarele masuri de supraveghere: a)sa se prezinte la serviciul de probatiune, la datele fixate de acesta; b)sa primeasca vizitele consilierului de probatiune desemnat cu supravegherea sa; c)sa anunte, in prealabil, schimbarea locuintei si orice deplasare care depaseste 5 zile, precum si intoarcerea; d)sa comunice schimbarea locului de munca; e)sa comunice informatii si documente de natura a permite controlul mijloacelor sale de existenta. In baza art.85 alin.2 N.C.pen. instanta impune inculpatului respectarea urmatoarelor obligatii: a)sa urmeze in fiecare an cate un curs de calificare profesionala; b)sa presteze o munca neremunerata in folosul comunitatii pe o perioada de 60 de zile; c)sa frecventeze toate programele de reintegrare sociale considerate necesare de catre serviciul de probatiune pentru indreptarea comportamentului si prevenirea savarsirii de noi infractiuni; d)sa nu se afle in localuri in care se desfasoara activitati ilicite sau unde se afla persoane cunoscute cu comportament antisocial; e)sa nu conduca nici un fel de autovehicul pe o perioada de 1(unu) ani; f)sa nu detina, sa nu foloseasca si sa nu poarte nicio categorie de arme; g)sa nu parasesca teritoriul Romaniei fara acordul instantei; In baza art.67 C.pen. interzice inculpatului drepturile prevăzute de art. 66 alin. 1 lit. a) şi b) Cod penal. În baza dispoziţiilor art. 274 Cod procedură penală, obligă inculpatul la plata sumei de 1.000 lei, cu titlu de cheltuieli judiciare statului. In baza disp.art.274 C.proc.pen onorariul avocatului din oficiu in cuantum de 300 lei va fi platit catre d-l avocat Arsene Grigore din fondurile Ministerului Justitiei. Cu apel în 10 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică azi, 17.12.2014.
Document: Hotarâre 142/2014 17.12.2014
Răspuns la discuția Anulare permis
ce examen?
Discuție Anulare permis
trebuie sa dau din nou de permis,daca am facut o infractiune in august 2014(am avut o alcoolemie de 0,95 in sange),iar in ianuarie 2015 sentinta a fost de 1 an cu suspendare si 2 an de supraveghere.Fara drept de conducere un an de zile.
Cand pot ridica permisul?
Răspuns la discuția art 336 NCP
da,ma intereseaza permisul.dar ce se intampla cu el?este suspendat toata perioada in care sunt sub supraveghere?
Răspuns la discuția art 336 NCP
adica?ce inseamna?inchisoare cu suspendare?mi s-a cerut si caracterizare de la locul de munca,poate se tine cont si de asta,nu stiu ce sa zic.