avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1131 soluții astăzi
Forum Activitate carmen-silvia

Activitate carmen-silvia

Sunt profesor titular intr-o scoala. in anul scolar 2011-2012 nu am beneficiat de concediu de odihna. Conform Legii Educatiei Nationale nr.1/2011 urma sa intru in concediu de odihna in vacanta de vara(dupa terminarea anului scolar-17 iunie 2012). Urma sa beneficiez de 62 de zile de concediu. La data de 5 iunie 2012 am fost detasata prin OMECTS director la Casa Corpului Didactic . In fisa de lichidare au fost specificate zilele de concediu de odihna neefectuate desi am solicitat in scris conducerii scolii sa-mi platesca zilele de concediu. Prin natura functiei nu pot sa-mi iau 3 luni CO.Ce pot sa fac in acesta situatie? Mentionez ca si de la acesta istitutie din 5 iunie si pana la 31 dec.2012 beneficiez de 13 zile de concediu(concediul de odihna a directorului este de 25 zile/an).Clubul Copiilor unde sunt titulara cat si CCD sunt subotdonate ISJ ca ordonator de credite bugetare. Multumesc mult!
Un director de deconcentrata sau de scoala daca a fost colaborator al securitatii mai poate ocupa functia in continuare?
M-am inscris la Universitarea Spiru Haret-Facultatea de stiinte juridice si administrative in anul 2008 forma de invatamant la distanta.In anul urmator respectiv 2009-2010 la FR iar in acest an 2010-2011 am urmat cursurile forma de zi.Peste cateva zile dau licenta la Brasov. Imi va fi recunoscuta diploma? Va rog din suflet sa ma informati daca cunoasteti.Cu stima va multumeste, Gabriela
Multumesc mult pentru sfat d-le Adrian dar tocmai factorul timp ma preseaza sa ma inscriu la o a doua facultate.Sunt studenta in ultimul an la USH si am o dilema.Nu as vrea nici sa renunt gandindu-ma la faptul ca poate se mai rezolva ceva cu aceasta institutie de invatamant care momentan nu mai are credibilitate si in acelasi timp sa urmez cursurile unei a doua facultati.Daca renunt acum la USH si imi iau foaia matricola ca am absolvit 2 ani pot sa ma reinscriu in anul scolar 2011-2012(adica sa intrerup un an cursurile)sa continui ultimul an?
a doua facultate nu vrea sa ma inscrie fara originalul la diploma de bacalaureat,cei de la USH au spus ca nu vor o copie legalizata a diplomei si ca,daca cer diploma nu mai pot continua anul universitar.ce sa fac?
Sunt studenta in anul III la Universitatea Spiru Haret Facultatea de Stiinte juridice si administrative Brasov.Avand in vedere faptul ca sunt niste neclaritati intre M.E.C.T.S.si aceasta universitate doresc in paralel sa urmez si cursurile unei alte universitati particulare(din motive lesne de inteles nu-i dau numele).Totul este bine pana aici numai ca ,la a doua facultate la care vreau sa ma inscriu imi cere originalul diplomei de bacalaureat.Cei de la Spiru mi-o elibereaza dar nu mai pot continua studiile la ei pentru ca nu-mi primeste la dosar o copie legalizata.Cica asa e in regulamentul de ordine interioara.Sfatuiti-ma ce pot sa fac.Va multumesc anticipat!