avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 582 soluții astăzi
Forum Activitate alunixa

Activitate alunixa

Buna ziua,

Sunt insarcinata in luna a 6-a si urmeaza sa nasc la inceputul lunii decembrie. Am fost in somaj din octombrie 2010 pana pe 15 iulie 2011. Pe 16 iulie am vorbit cu o prietena si mi-a incheiat un contract de munca pe perioada nedeterminata cu 8 ore. Platesc lunar o suma in valoare totala de 342 lei, reprezentand atat datoriile firmei cat si ale mele, asa ne-am inteles, ma ajuta insa fara ca firma sa plateasca un leu pentru mine.
Intrebarile mele sunt urmatoarele.
1. Cand voi putea intra in concediul prenatal respectiv postnatal
2. Care este procedura pentru a intra in concediul prenatal.
3. In concediul prenatal voi fi nevoita sa platesc aceeasi suma de 342 lei? Sau ce suma va trebui sa platesc.
4. Daca imi iau concediu medical, incurc firma respectiva? In timpul concediului medical ce datorii trebuie sa achit la stat, atat ptr firma cat si ptr mine?

Va multumesc.
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil 2011
Buna ziua! Sunt somer indemnizat incepand cu data de 16.10.2010. Aceasta calitate va inceta in data de 16.07.2011. Sunt insarcinata in luna a 2-a urmand sa nasc in decembrie. va rog sa-mi spuneti in ce conditii voi putea beneficia de CCC.
Răspuns la discuția recuperare permis
Ma scuzati dar nu inteleg la ce termen va referiti pentru a preda permisul?

Repet intrebarea: Termenul de 15 zile in care pot preda permisul se socoteste de la data primirii Comunicarii acasa sau de la data Incheierii sedintei?
Răspuns la discuția recuperare permis
Am primit prin posta de la judecatorie Incheierea. din care citez " In baza art.246 Cod proc.civ, ia act la renuntarea la judecata cererii privind pe petent...... Cu recurs in 15 zile de la comunicare. Pronuntata in sedinta publica, azi, 20.12.2010.

Impreuna cu aceasta a sosit si Comunicarea avand data Oficiului Postal de 17.01.2011.

Va rog sa-mi comunicati daca cele 15 zile in care pot preda permisul politiei rutiere se socotesc de la data primirii Comunicarii sau de la data Incheierii?

In cazul in care se socotesc de la data Incheierii este adevarat ca pedeapsa se va prelungi de la 90 de zile la 120 zile?

Va multumesc.
Răspuns la discuția recuperare permis
Sunt plecat in afara tarii, sunt navigator si nu am acces deloc la cabinete notariale. Ce solutie ar mai fi? Si ce urmari vor fi in cazul in acre nu voi preda permisul decat peste 5 luni cand vin acasa?
Răspuns la discuția recuperare permis
Stimata Doamna Avocat,

Instanta a luat act de cererea de renuntare la judecata. Spuneti-mi va rog care sunt urmatorii pasii? Voi primii acasa un document de la judecatorie cu care voi merge la politie sa predau permisul sau cum trebuie procedat. mentionez ca eu sunt plecat din tara din noiembrie, la sedinta cand am fost citat prezentandu-se sotia care din fericire a fost informata de judecatoare (cu toate ca nu am apucat sa ii fac o procura speciala in acest sens - a fost intelegatoare doamna judecator) ca cererea de renuntare a fost inregistrata la dosar si sa stam linistiti. Insa eu nu stau asa linistit pentru ca nu cunosc procedura.
Va rog sa ma ajutati. Va multumesc anticipat.
Va multumesc pentru raspuns.
Va rog sa ma informeze cineva cu privire la situatia urmatoare. Tatal meu este pensionar insa lucreaza cu carte de munca la o firma de paza si protectie. Pensia este in jur de 670 lei iar salariul aprox 700 lei. Dumnealui ar trebui sa depuna vreo declaratie cu privire la venitul realizat? Si daca da, care anume. Mentionez ca unitatea unde este angajat i-a eliberat zilele trecute adeverinta cu venitul realizat pe 2010. Va multumesc.
Răspuns la discuția recuperare permis
Buna ziua. Mie mi-a fost suspendat permisul de conducere in data de 25 august pentru depasirea limitei de viteza pe o perioada de 90 de zile. Am platit amenda contraventionala si am depus si o contestatie la Judecatorie. Mi-am ridicat permisul de la Politie. Mi s-a spus ca prima infatisare va avea loc pe 20 decembrie. In contestatie am omis sa specific sa fie judecat in lipsa deoarece eu voi lipsi 4 luni din tara, fiind navigator. Intrebarea mea este daca pot renunta la contestatie acum inainte de a pleca in voiaj si daca pot preda permisul politiei de bunavoie sau trebuie sa astept hotararea judecatoreasca. In cazul in acre trebuie sa astept judecarea cazului, eu nefiind in tara ce se poate intampla. Se poate prezenta sotia in locul meu?. Va multumesc.
Buna ziua. De la 1 ianuarie 2005 si pana la 1 septembrie 2010 am lucrat in aceeasi institutie. Incepand cu data de 1 septembrie 2010 mi-am depus demisia si CIM a incetat conform art.55 din CM. Incepand cu 15 septembrie am incheiat un CIM pe perioada nedeterminata cu o alta firma. Incepand cu 15 octombrie postul imi va fi desfiintat si CIM incetat conform art 65 astfel incat sa pot beneficia de ajutorul de somaj. Credeti ca voi putea beneficia de concediu de maternitate, peste 9 luni avand in vedere ca am avut o intrerupere de 15 zile de la 1 la 15 septembrie 2010? Si cum se calculeaza venitul ajutorului de somaj. Va multumesc!