avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Activitate miki75

Activitate miki75

Răspuns la discuția succesiune
:(Ma poate ajuta cineva sa ma lamuresc cu problemele mele???? Aici in strainatate nu stiu la cine sa apelez pentru a cere aceste informatii??? o seara buna

Discuție succesiune
Buna ziua. As avea si eu o nelamurire daca ma puteti ajuta...eu locuiesc in strainatate, iar din luna lui noiembrie sora mea a depus la executorul judecatoresc sulta pe care trebuia sa mi-o dea in urma succesiuni facuta dupa moarte mamei. As vrea sa stiu cat timp am la dispozitie pentru a ridica aceasta suma, intru-cat in momentul de fata nu pot merge in tara sa ii ridic.Specific ca fratele meu a mers la executorul judecatoresc pentru a recupera banii intru-cat sora mea nu vroia sa ne dea banii...acum ca ea ne-a depus banii si cheile de la apartament sant la ea iar apartamentul e pe numele ei, eu ca am toata mobila acolo o pot recupera? Iar pentru cheltuielile ce le-am facut eu pentru imbunatatiri mai pot recupera ceva? Va multumesc anticipat pentru ajutor. O zi buna.
Răspuns la discuția succesiune

multumesc pentru lamuriri. Cred ca o sa apelez la executorul judecatoresc.
Răspuns la discuția succesiune
Deci eu daca vreau acum banii trebuie sa apelez la un executor judecatoresc? Cat m-ar costa asta? Dar e adevarat ca noi trebuie sa asteptam pana vinde apartamentul? Multumesc pentru lamuririle date.
Discuție succesiune
As avea si eu o nelamurire in legatura cu o decizie finala de succesiune. In urma procesului de succesiune dupa moartea mamei noastre, apartamentul mamei a fost trecut pe numele surorii noastre( noi santem 3 frati) pe decizie fiind specificat ca reclamanta, adica sora mea este obligata sa ne plateasca noua sultele. As vrea sa stiu daca este un termen pana cand ea trebuie sa ne plateasca aceste sulte intru-cat ea ne-a zis ca sultele o sa le avem cand o sa vanda apartamentul. Pe decizie nu este specificat nimic ca noi trebuie sa asteptam vanzarea apartamentului. Apartamentul pe decizia finala trebuia sa fie pe numele meu si al surorii mele dar dupa cum a zis ea judecatoarea a gresit si la pus doar pe numele ei????!!!, sora mea stiind ca eu aveam intentia sa cumpar apartamentul intru-cat pe timpul vietii mamei mele eu acolo am facut investitii, care ea acum nu le recunoaste iar eu la proces nu am fosta intru-cat locuiesc in strainatate. Am spus ca vreau sa il cumpar eu dar ea nu ma poate astepta cu banii in schimb eu si cu fratele meu trebuie sa asteptam sultele pana cand vinde apartamentul. Este adevarat? Nu este obligata sa ne dea banii acum si dupa aceea ea poate sa faca ce vrea cu apartamentul? Cum putem sa facem sa avem banii cat mai curand? Apartamentul poate ea o sa il vanda peste 3 ani noi ce facem trebuie sa asteptam atat? Exista vreo lege prin care ne putem recupera banii? Multumesc anticipat . O zi buna
Răspuns la discuția proces de succesiune
Asta inseamna ca trebuie sa cheltui niste bani in plus, dar tinand cont cum merg treburile in Romania eu de aici cred ca nu prea am sanse sa castig ca ei au bani si cumpara pe oricine ii sta in cale.Ce pot face?
Răspuns la discuția proces de succesiune
In cat timp pot sa fac aceasta plangere penala. Exista o limita de timp, tinand cont ca eu locuiesc si muncesc in strainatate, nu pot sa ma deplasez acum in Romania. Multumesc mult pentru informatiile pe care mi le-ati dat. O zi buna
Buna ziua. As dori si eu o lamurire in legatura cu un proces de succesiune. Noi santem 3 frati si dupa moartea mamei sora mea a deschis un proces de partaj judiciar IEªIRE DIN INDIVIZIUNE, specific ca eu nu am trimis nici o procura sa ma reprezinte, ea m-a pus ca reclamant si pe mine impotriva fratelui nostru, dar acum cand a venit decizia finala apartamentul e trecut pe numele ei ( in acest proces intra un apartament cu 2 camere si niste pamant) chiar daca eu am specificat de mai multe ori dupa inmormantare ca am intentia sa il cumpar eu si sa le dau lor sulte.Specific ca in apartament eu am investit bani, am cumparat tot mobilierul nou si am facut imbunatatiri pe timpul vietii mamei mele. Ea a aprofitat ca eu locuiesc in strainatate si nu pot sa fac nimic de aici. Daca fratele meu contesta acum ca avem un termen de 15 zile cat trebuie sa cheltuim? Eu pot sa o denunt ca a facut totul fara o imputernicire de la mine? Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția taxa de timbru
Multumesc pentru raspuns.
Discuție taxa de timbru
Buna seara, am si eu o nelamurire in legatura cu taxa de timbru care se plateste pentru un partaj judiciar IEªIRE DIN INDIVIZIUNE. Eu si sora mea am deschis acest proces impotriva fratelui nostru dupa moartea mamei,pentru apartamentul si o parcela de pamant de proprietatea mamei.Fratele meu locuieste inca in acel apartament. As vrea sa stiu daca acesta taxa de timbru este obligatorie de platit acum, in timpul procesului? Apartamentul vine intestat pe numele meu si al surorii mele, daca amandoua am deschis procesul? Pot sa il trec doar pe numele meu si sa le dau lor drepturile? Daca trec apartamentul pe numele meu trebuie sa platesc doar eu taxa de timbru? Ce reprezinta aceasta taxa de timbru? Va multumesc anticipat