avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1038 soluții astăzi
Forum Activitate bubulina333

Activitate bubulina333

Răspuns la discuția Intreprindere individuala
dar documentele se fac toate in ro sau am nevoie de ceva si de la statul italian??
Daca imi fac o intreprindere individuala in Romania am voie sa cumpar produse in Italia si sa le vand tot in Italia??Sau e neaparat nevoie sa imi deschid o firma in Italia??Precizez k eu locuiesc in Italia de un an de zile dar mi-ar fi mai usor sa descurc documentele in Romania.
Imi puteti spune daca in Romania se pot vinde placi de baza pt jocuri de noroc(aparate)pe bon fiscal sau exista vreun regim special si pot fi vandute doar societatilor care au ca domeniu de activitate jocurile de noroc??
Cu sigurantza voi merge la unul dar cum momentan nu ma aflu in romania as vrea sa aflu mai multe detalii pana ajung si pot merge sa aflu exact ce si cum
As vrea sa imi fac o intreprindere individuala cod caen 4652 - Comert cu ridicata de componente si echipamente electronice si de telecomunicatii pt a cumpara placi de baza pt jocuri de noroc din Italia urmand sa le vand in Romania.La cumparare mi se va elibera factura dar in romania le pot vinde fara factura sau trebuie obligatoriu sa eliberez factura sau bon fiscal....si cum se tine mai exact contabilitatea in cazul asta k sunt cam in ceata.
Va multumesc anticipat pt rasp.
sad a scris:

Codurile care trebuie sa la aveti in obiectul de activitate pretabile la activitatea dvs. vor fi:
4652 - Comert cu ridicata de componente si echipamente electronice si de telecomunicatii
4743 - Comert cu amanuntul al echipamentelor audio/ video in magazine specializate
4618 - Intermedieri in comertul specializat in vanzarea produselor cu caracter specific, nca,
4619 - Intermedieri in comertul cu produse diverse
Cred ca la aceasta activitate ar merge mai bine un SRL Detalii infiintare aici:
[ link extern ]


Dar pe intreprindere individuala nu se poate face??M-ar interesa mai mult pt k eu nu as vrea momentan sa platesc un sediu si din cate stiu pt un srl trebuie obligatoriu sediu si nu mai pot trece locuinta personala.Sau nu se poate din cauza k le aduc din afara tarii???
Buna seara,
As dori sa stiu ce fel de firma si ce autorizatii imi trebuiesc pt a importa placi de baza pt jocuri de noroc,mentionez k nu vreau sa fac sala de jocuri sau ceva asemanator ma intereseaza doar sa le cumpar din Italia si dupa sa le vand mai departe.
Va multumesc anticipat.