avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 789 soluții astăzi
Forum Activitate cristinageorgescu

Activitate cristinageorgescu

Cetateanul nu si-a mai platit impozitul de 10 ani pe motiv ca nu mai este propietarul autovehiculului . El a solicitat sa ii fie radiata masina de pe numele lui si ca subsemnata sa plateasca impozitul pe toata aceasta perioada. ANAFul nu a fost implinat in proces . In ce conditii as putea cere prescriptia impozitului ? Multumesc
Buna ziua ,
Dupa un proces, in care un cetatean, m-a invinuit ca i-as fi cumparat masina si nu am trecut-o pe numele meu , in lipsa unui act vanzare-cumparare, dar cu un martor , a castigat procesul ! Drept urmare, se pare ca trebuie sa platesc impozitul pe ultimii 10 ani ! In primul rand cum reusesc sa radiez masina ??? Am doar o copie dupa talon, copie care a fost depusa de cetateanul respectiv la dosar . Si chiar trebuie sa platesc impozitul asta ?? Care ar fi rezolvarea ? Va multumesc !
Discuție tranzactie auto
Dupa 9 ani de la o presupusa cumparare a unei masini, fostul proprietar m a dat in judecata, pt ca nu am trecut masina pe numele meu. El declara ca nu mai are actul de vanzare-cumparare, pt ca i s a furat, dar ca are 2 martori ! Solicita plata impozitului pe toata aceasta perioada . Ce sanse de castig are ? In conditiile in care eu nu imi aduc aminte de aceasta tranzactie :( ! Ce risc eu ? Multumesc
DACA AM DOMICILIU LA O ADRESA , DAR NU FIGUREZ LA INTRETINERE SI AM O MASINA MAI MARE DE 1.6 ESTE CORECT CA CEI DE LA PRIMARIE SA REFUZE ACORDAREA AJUTORULUI DE INCALZIRE PERS DE LA ADRESA PE MOTIV CA FIGUREAZA UN AUTO LA RESP. ADRESA ?????????????SAU AR TREBUI SA ACCEPTE DECLARATIA PE PROPRIA RASPUNDERE PRIVIND COMPONENTA FAMILIEI CARE AFECTIV LOCUIESC LA ADRESA??????????:sorry:

'' ajutorul pentru incalzirea locuintei se acorda pe baza cererii titularului, insotita de declaratia pe propria raspundere privind componenta familiei, veniturile acesteia, in care se specifica si numarul de camere aferent locuintei...........Pentru verificarea indeplinirii de catre solicitant a conditiilor de acordare a ajutorului, cererea si declaratia pe propria raspundere sunt insotite de documente doveditoare privind componenta familiei si veniturile realizate de acestia.''
da, au repartitoare ! pt un venit de 5 mil (amandoi cumulat) cam care ar fii procentajul suportat de primarie ?????????
am inteles ca e vorba de cateva milioane, nicidecum de cateva mii de lei, avand in vedere ca tata e somer si mama lucreaza cu 2 h si nu as vrea sa ii pun la un cost suplimentar destul de costisitor avand in vedere situatia lor financiara precara.Ma repet stiu ca e vb de milioane si iarna e lunga !
cei de la primarie spun ca nu pot accepta cererea pe motiv ca la adresa respectiva figureaza un autoturism de 1.8 . Am citit cu atentie ordonanta si se exprima : '' daca familia sau pers singura....... '' ei bine nu stiu ce au vrut sa spuna cu ''familia'' ; nici nu stiu ce sa fac , daca sa trec masina pe numele altei pers sau sa astept sa apara normele de aplicarea a OUG , plus ca nu stiu pana la ce data se accepta cererile pt ajutorul de caldura.

Multumesc !
buna ziua ! am aflat astazi ca parintilor lor mei nu le accepta cererea pt ajutor de caldura pe motiv ca la adresa lor figureaza o masina cu o capacitate de 1800 , problema e ca masina este pe numele meu , am domiciliu la aceeasi adresa ca si ei , dar nu stau acolo si nici la intretinere nu sunt trecuta ! e corect sa le refuze cererea in aceste conditii ????????????????