avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 888 soluții astăzi
Forum Activitate Lore$

Activitate Lore$

Buna! Am divortat in 2014, copilul meu are 5 ani si jumatate, a ramas in custodia mea, fostul sot mi-a facut declaratie la notar ca e de acord sa ii schimb si numele copilului (sa ii dau numele meu de dinainte de casatorie), dar inca este in proces schimbarea numelui... Acum eu am o alta relatie si in octombrie copilul va trebui sa plece in Germania cu prietenul meu. Daca ii fac procura va putea sa plece cu copilul fara acordul tatalui, doar cu acordul meu? (eu voi fi plecata deja in Olanda). LA intoarcere peste 2 saptamani, copilul se va intoarce cu mine, mie imi trebuie acord de la tata daca trebuie sa calatoresc cu copilul sau imi este suficienta doar sentinta definitiva de divort (asa imi spusese d-na avocata...)?Multumesc1
Răspuns la discuția Pensie alimentara
fara sa il dau in judecata nu se poate?
Răspuns la discuția Pensie alimentara
nu are bunuri denici un fel si lucreaza la negru din pacate. Dar si asa am inteles ca sepoate face o reclamatie la politie? Multumesc!
Buna! Imi puteti spune, va rog, ce pot face daca tatal copilului nu plateste pensia alimentara? (In luna aprilie s-a dat sentinta definitiva prin care s-a stabilit pensia alimentara pentru minor de 3 ani, in valoare de 200 lei/luna incepand cu data de 19 februarie, pana acum nu am primit nimic de la el... ) Multumesc!
Discuție ipoteca
Am un apartament pe care nu reusesc sa-l vand si ma gandeam sa iau un credit cu ipoteca, nu platesc ratele si mi-l ia banca. as putea pati si altceva? din moment ce ei isi scot banii de pe apartament, ar fi ok,nu? multumesc!
Discuție Nume copil
Sunt casatorita si am acelasi nume ca al sotului meu, dar vreau ca bebelusul meu sa aiba ambele nume, adica numele nostru comun, dar si numele meu de familie dinainte de casatorie. Se poate?
Sunt casatorita de un an si la casatorie am preluat numele sotui, din prostie... acum sunt insarcinata si in 2 luni si ceva voi naste, dar el a plecat, si eu nu vreau ca bebele sa aiba numele lui, vreau sa imi schimb din nou numele, sa il pastrez pe cel al parintilor si copilul meu sa aiba doar numele meu....S-ar putea fara acordul lui?Acum nu il intereseaza copilul, dar dupa ce se va naste, vrea sa il ia el sa beneficieze de niste bani. nu e corect si nu il voi da.Vreau sa imi schimb numele cat mai repede si prin divort nu pot pentru ca e un proces lung mai ales ca nu cred ca va accepta.... Ce acte imi trebuie, cum pot face? Multumesc mult!