avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 952 soluții astăzi
Forum Activitate vsn_gina@yahoo.com

Activitate vsn_gina@yahoo.com

Buna seara,

Sunt proprietara unui teren intravilan. Am decis vanzarea lui dar, la cererea biroului notarial adresata Oficiului Judetean de Cadastru de eliberare a extrasului de carte funciara in vederea vanzarii acestui teren, s-a constatat ca acelasi numar cadastral a fost alocat si altui teren. Mi s-a sugerat sa depun o cerere de indreptarea a erorilor materiale dar inspectorul caruia i-a fost repartizata cererea spune ca aceasta indreptare poate fi facuta numai in instanta. Ce ma sfatuiti sa fac???
Parerile sunt impartite in privinta emiterii deciziilor. Trebuie sa ne gandim si la un caz practic, cum ar fi contractarea unui credit de catre un angajat. In ce baza i-a fost diminuat venitul???Atata vreme cat "mintile luminate" nu au emis si niste norme....pareri pro si contra vor tot fi si statul va fi chemat in judecata de catre cine are curaj ..si timp..
In ceea ce priveste cazul semnalat de dvs., parerea mea este ca nu mai era necesara emiterea deciziei dar probabil nu au prevazut ca veti intra in concediul prenatal si atunci ca sa va poata diminua salariul au procedat la emiterea deciziei. Cazurile de suspendare a raporturilor de munca este amplu prezentat in actele normative in vigoare.
In ceea ce priveste temerile dvs. in privinta diminuarii salariului, acordarea indemnizatiei de crestere si ingrijire copil nu se raporteaza la salariul lunar ci la media veniturilor din ultimele 12 luni (85%) sau in varianta in care optati pentru indemnizatie fixa - va fi de 600 lei .
Lucrez in compartimentul Personal al unei institutii publice.Cat timp este valabila adeverinta eliberata de facultate care atesta absolvirea studiilor universitare de licenta? Mentionez ca anul trecut in luna nov. au fost incadrati la gradul corespunzator studiilor absolvite .Multumesc
Primiti scuzele mele. Este prima data cand adresez o intrebare pe forum si de aceea s-a produs eroare
as dori cateva lamuriri legate de contributiile pe care trebuie sa plateasca un medic angajat intr-o unitate spitaliceasca dar care presteaza si in cabinetul medical individual propriu. De asemenea,as dori sa stiu ,daca are o angajata cu contract de munca cu timp partial, daca este obligat la plata contributiilor aferente venitului salarial al acesteia (angajata are contract de munca incheiat cu alt angajator pentru norma intreaga). multumesc