Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Acelasi numar cadastral atribuit si altui imobil. Ce e ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Acelasi numar cadastral atribuit si altui imobil. Ce e de facut?

Buna seara,

Sunt proprietara unui teren intravilan. Am decis vanzarea lui dar, la cererea biroului notarial adresata Oficiului Judetean de Cadastru de eliberare a extrasului de carte funciara in vederea vanzarii acestui teren, s-a constatat ca acelasi numar cadastral a fost alocat si altui teren. Mi s-a sugerat sa depun o cerere de indreptarea a erorilor materiale dar inspectorul caruia i-a fost repartizata cererea spune ca aceasta indreptare poate fi facuta numai in instanta. Ce ma sfatuiti sa fac???
Indreptarea de eroare materiala se face doar pe cale judecatoreasca. In cazul cererii de indreptare a eroarii materiale cf. art. 281 C.proc.civ. al1 exista un termen de decadere.
Trebuie sa se constate riguros de unde provine acea eroare materiala , apoi se pot face toate demersurile in vderea indreptarii de eroare materiala.