avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 901 soluții astăzi
Forum Activitate x-man

Activitate x-man

Buna seara
Va rog un ajutor din partea dumneavoastra in legatura cu programul BANI DE LICEU la care a fost beneficiara fata mea,eleva in clasa xi de liceu.
Iata problema:Am fost angajat la o firma privata cu salar minim pe economie,obtinand urmatoarele venituri:Iunie 975 venit brut,740 net,iulie 1050 venit brut,793 venit net,in luna august nu mai figurez in evidentele de plata a firmei,(2015).De atunci si pana in prezent nu am realizat venituri.
In luna septembrie am inaintat dosar ptr.a beneficia de programul bani de liceu.
cu actele aferente.La pozitia noastra din registru agricol unde este inregistrat domiciliul meu figureaza 5 persoane,dintr-e care unul este minor,elev beneficiar de programul bani de liceu.Mentionez ca toate cele 5 persoane nu beneficiaza de venituri.In luna decembrie 2015 fata mea eleva a incasat banii reprezentand 3 luni.In luna ianuarie am fost instiintat ca trebuie sa returnez banii primiti pe motiv ca nu indeplinesc conditiile necesare,adica pe scurt,curtea de conturi a gasit ca am fost angajat in lunile iunie si iulie cu salariu sus-mentionat.De mentionat ca la dosar trebuia atasat adeverinta de salarizare pe lunile iunie,iulie,augut.Din moment ce eu nu mai aveam venit din luna august,am declarat venit 0. Se poate face ceva,sau ma conformez somatiei?
Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Recuperare credit IFN
Va multumesc din toata inima ptr.raspuns! Cu toate ca am cerut un ragaz de 5-7 zile ptr. a putea achita suma totala,nu au fost de acord.
Va doresc toate cele bune!
Buna ziua
Au trecut vreo 4 ani de cand am luat dintr-un magazin un obiect electronic cu rate finantate de un IFN in valoare de 2400ron.La achizitionare am prezentat actul de identitate si adeverinta de salariu cu venit minim pe economie,pe langa care mi s-a mai dat un card pe care trebuia sa achit ratele.Cu cat valoarea era mai mare pe card ,acesti bani ai puteam folosi cu o anumita dobanda.Pana in urma cu 4 luni am achitat lunar obligatiile,am mai scos bani, am mai pus bani,am fost de mai multe ori cu cont 0,etc.In prezent am o datorie fata de IFN de 2400ron +500ron dobanda.Recent am fost contactat de un reprezentant al IFN-ului care m-a somat sa platesc toata suma(3000ron)in termen de 3 zile,in caz contrar se va trece la executare silita! Iata si situatia mea:sunt angajat cu salariul minim pe economie,sunt trecut in registrul agricol de la primaria comunala cu o casa(construita fara documente corespunzatoare) pe un teren al mamei mele(teren neintabulat).Ce se poate intampla in cazul meu?
Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția schimbarea prenumelui
Cu ocazia sfintelor sarbatori de Craciun(stil vechi),va doresc un an nou fericit,bucurii in viata si cele bune cu familia!
Răspuns la discuția schimbarea prenumelui
Va multumesc ptr. raspuns,motivul ptr.care vreau sa-mi schimb prenumele este ca imi fac cetatenia italiana,aprobata de autoritati,iar prenumele Anna "suna". mai european.
Buna ziua
Rog sa ma ajutati cu o consiliere in urmatoarea situatie in care ma aflu pentru care va multumesc anticipat.
Pot sa-mi schimb prenumele din Ana in Anna? Care ar trebui pasii de urmat?
Va multumesc inca o data,si anul nou fericit!
Răspuns la discuția Somatie executor judecatoresc
Va multumesc frumos ptr.raspunsurile d-voastra.
Stima si respect!
Răspuns la discuția Somatie executor judecatoresc
Buna ziua
Am copia sentintei,care cred ca va lamuri mai clar situatia mamei mele prezentata mai sus.Imi cer scuze ptr.intarziere.
Iata ce apare in sentinta civila:
Pe rol fiind judecarea actiunii civile avand ca obiect stabilirea masei succesorale si partaj formulata de raclamantii(surorile mamei) cu parata(mama).La apelul nominal se prezinta reclamantii sustinuti de avocatul...,cat si parata(mama).Procedura de citare este legal indeplinita.Se expune referatul cauzei,dupa care:
Reprezentantul reclamantelor arata ca partile au ajuns la o intelegere materializata printr-un act de partaj,voluntar scris pe care-l depun la dosar.Reclamantele confirma incheierea partajului si solicita pronuntarea sentintei in forma in care a fost incheiat.Reprezentantul reclamantelor,arata ca nu mai sunt cereri de formulat in cauza si fata de pozitia partilor,solicita sa se pronunte o sentinta prin care sa se ia act de tranzactia incheiata de parti.
Pentru aceste motive in numele legii hotareste:
Ia act de tranzactia incheiata intre reclamante(surorile mamei) si parata(mama).
Fara cheltuieli de judecata,cu drept de recurs in 15 zile.Pronuntarea a fost pe 16.11.2009.

Bineinteles in sentinta mai apare si impartirea acelui lot de pamant in 3 parti egale.
Totusi ma intreb(nu am cunostinte juridice,eu fiind un simplu cetatean),din moment ce sau pus de acord partile pe cale amiabila,de ce trebuie sa plateasca parata(mama )acele cheltuieli ale executorului? Nu le-a oprit nimeni sa-si administreze bunurile din partaj.
Va multumesc ptr. raspunsurile date.
Răspuns la discuția Somatie executor judecatoresc
Scuze,mentionez ca executorul nici nu a fost sa puna in posesie surorile mamei.
Răspuns la discuția Somatie executor judecatoresc
Concret,mama a fost citata la judecatorie de catre surorile ei ptr.a impartii o suprafata de pamant din mostenirea de la parintii decedati.Sau pus de acord partile cu impartirea suprafetei de teren,solicitandu-se si o sentinta ptr.aceasta.totul sa facut pe cale amiabila.
Surorile sau dus la executorul judecatoresc pentru ai pune in posesie,cu toate ca mama nu sa opus,fiind vorba de o suprafata mica(cca 400mp).Deci este legal ca mama sa plateasca pentru ceea ce vor sa optina surorile ei?
Multumesc anticipat.