avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1106 soluții astăzi
Forum Activitate euangajat

Activitate euangajat

Salut,

Am mai multe amenzi de circualtie vechi, neplatite.
Ma vor afecta cu ceva in contractarea unui credit Prima Casa? Pot avea probleme la intabulare?
Discuție Litigiu munca
Salut,

Exista 2 litigii de munca cu un angajator, incheiate si castigate:
- diferenta la calculul salariului de baza. Prin CCM salariul de baza se calculeaza raportandu-se la salariul minim pe economie, dar firma "a uitat" ca salariul minim pe economie a mai crescut si a calculat salariul de baza raportandu-se la un salariu mai mic.
-plata a unor sporuri care se calculeaza ca procent din salariul de baza. Nu au fost acordate deloc.

Intrebarea mea este, cele doua decizii ale instantei se cumuleaza? Adica calculul sporurilor se face tinand cont de decizia primei instante, raportandu-te la salariul de baza corect calculat pe baza acestei decizii?

Sau aceste sporuri se calculeaza netinand cont de prima decizie a instantei?
Am o intrebare legata de achizitiile publice.
Sa spunem ca o institutie publica face achizitii de peste 15.000 Euro, intr-un proiect cu fonduri europene.
Cum se desfasoara procesul, trebuie sa trimita cerere de oferta catre 3 firme? Ce impiedica aceasta institutie sa aleaga 3 firme "de casa"?
Răspuns la discuția Reclamatie ITM
Ultimul angajator nu mi-a returnat garantia de gestiune, chiar daca a trecut termenul legal de 10 zile, de la data incetarii contractului de munca. Ei sustin ca pot s-o vireze in 60 de zile de la data ultimului salariu, dar nu mi-au spus pe ce se bazeaza.

As trimite-o pe mail dar nu stiu daca o citeste cineva si o ia in considerare.
Eu nu pot sa ajung la sediul lor, daca trimit pe altcineva cu reclamatia completata si semnata de mine are vreun efect?
Discuție Reclamatie ITM
Vreau sa fac o reclamatie la ITM ultimului meu angajator.
Pe site-ul lor am gasit si o adresa de email, pot sa trimit reclamatia acolo sau trebuie sa ma duc la sediul lor?
Mi-am dat demisia de la o firma la care am avut calitatea de gestionar, in fiecare luna mi s-a oprit din salariu o suma care a fost depusa intr-un cont bancar.

Pe 30 a fost ultima zi de preaviz. Azi am sunat la HR sa intreb cand mi se va restitui garantia si am fost anuntat ca undeva luna viitoare si sa sun iar peste 3 saptamani sa ma interesez.

Care este termenul legal in care trebuie sa restituie garantia? Banuiesc ca nu pot sa ma tina 1,3,10 luni sau cat vor ei. Mi se parea normal sa mi-o vireze pe data de 11 a acestei luni cand trebuie sa primesc ultimul salariu.

Multumesc.
Sunt angajat intr-un magazin pe functia de sef raion. In cazul demisiei sunt obligat sa stau in preaviz 20 sau 45 de zile? Este considerata functie de conducere?
Răspuns la discuția Adeverinte de la locul de munca
Justificata pentru ei, dar eu am nevoie de ele inainte de a pleca din firma.
Eu nu am specificat ca voi pleca pentru ca inca nu este nimic sigur, asa ca nu am zis pentru ce am nevoie de ele, cu toate ca nici ei nu sunt batuti in cap.

E vreo modalitate prin care ii pot obliga sa mi le elibereze?
Urmeaza sa-mi dau demisia de la actualul loc de munca, eu semnand deja o oferta de munca primita de la alta firma, urmand sa incep peste 2 luni.
Acestia mi-au cerut printre alte acte si adeverinta de vechime si adeverinta de stagiu de cotizare de la actualul loc de munca. Cand am solicitat aceste acte, doamna de la personal mi-a spus ca imi va elibera aceste adeverinte doar cand voi pleca din firma.
Au dreptul sa refuze sa imi elibereze aceste adeverinte?
Răspuns la discuția Amenda-lipsa cert. inmatriculare
Ce vroiam sa spun e ca nu se intelege daca a scris 101 sau 108, fiind scrise unul peste altul(cifra 1 peste 8)