avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 788 soluții astăzi
Forum Activitate bogdan311

Activitate bogdan311

Răspuns la discuția Schimbare buletin
mda...din pacate nu am pe nimeni...oricum multumesc pt raspunsuri
Răspuns la discuția Schimbare buletin
Am inteles raspunsul insa traim in Romania si putini sunt cei care insegistreaza contractele la ANAF ca deh, sunt impozite...dar revin cu o intrebare ...nu ma pot duce cu " vechiul" buletin cu adresa din el si sa cer pur si simplu reinnoirea lui?
Răspuns la discuția Schimbare buletin
Nu se poate face CI fara acordul propietarului....deci?
Buna ziua

Pe 25.12.2013 imi expira CI insa am o problema si anume:Pe CI am o adresa la care nu mai locuiesc de 6 ani undeva prin Bucuresti(am fost casatorit si am stat la socrii, sper ca intelegeti situatia ), momentan traiesc in Sibiu in chirie(am vorbit cu propietarul si l-am intrebat daca vrea sa ma ajute sa-mi fac CI pe acea adresa...nu a vrut) iar la adresa unde m am nascut nu mai locuieste nimeni(ma rog a fost vandut).


Ce ma indrumati sa fac?
Cum sa procedez?
Multumesc anticipat.#-o
sotia mea urmeaza sa nasca in 15-20 de zile.din 30 noiembrie intra in cele 126 de zile de cm.daca infiintam un pfa pe numele ei mai poate lua cic?dar eu pot sa imi aduc cartea de munca pe acest pfa?daca lucrez numai eu pe acest pfa ea poate lua cic,nu?multumesc.astept raspuns cu nerabdare
Răspuns la discuția postnatal tatici
Va multumesc pt raspunsuri insa va rog sa ma lamuriti care e ordinea cronologica de parcurgere a fiecarui pas in parte...si inca ceva doctorul de familie mi-a cerut bani(100ron)ca sa-mi elibereze atestaul de puericultura.
Răspuns la discuția postnatal penru tati
Sotul meu mai are 7 zile de concediu de odihna si vrea sa le ia imediat dupa ce nasc.Cum ar fi mai bine sa ia prima data concediu paternal sau cel de odihna?
buna ziua

Numele meu e Iulian si am nevoie de sfaturile.d-voastra si anume:

Sotia mea e insarcinata in luna a 8 a.Momentan e in CO pana pe 30 noiembrie2010 dupa care intra in prenatal.Data aproximativa a nasterii bbului este 15 decembrie.
CM al sotiei inceteaza pe 1 aprilie2011.Salariul brut al sotiei pe ultimele 12 luni este de aproximativ 2200 ron.

Acum sa va relatez situatia mea.Sunt angajat cu CM pe perioada nedeterminata cu un brut pe ultimele 12 luni de 3760ron.La firma unde lucrez a inceput sa scartaie treaba si niste zvonuri neoficiale spun k se vor face restructurari,insa nu stiu daca sunt pe lista neagra dar e mai bine paza buna...trece primejdia rea.
Tinand cont ca salariu brut al meu e mai mare decat al sotiei intentionez sa intru eu in postanatal.
Ce ma sfatuiti sa fac a.i.sa ies cat mai bine dpdv financiar si care sunt pasii ce trebuie urmati.
Am inteles k trebuie sa fac niste cursuri la dr. de familie pt ingrijire copil si acea adeverinta sa o duc la angajator
Ce se intampla daca eu intru in postnatal cu cartea de munca a sotiei?
Astept cu nerabdare raspunsurile d.voastra.

Va multumesc anticipat.
sotia urmeaza sa nasca pe 10-11 decembrie.pe 30 noiembrie ar trebui sa duca primul postnatal care continua si in luna decembrie,insa eu as vrea sa intru dupa nasterea copilului in cic.cum procedez?multumesc
Răspuns la discuția prenatalul poate fi influentat?
Va multumesc pentru raspuns dar cred ca nu am fost destul de explicita.
Din cate am citit atat prenatalul cat si postnatalul sunt platite de catre de angajator ori mie mi-a expirat CM pe 1 octombrie.#-o
Dupa calculele medicului ginecolog ar trebui sa intru in prenatal pe 15 octombrie pri eu in momentul de fata nu mai sunt angajata.
Mentionez ca pe cartea de munca am 14 ani insa nu stiu daca ma ajuta la ceva.
Si in legatura cu ce mi-ati trimis nu am inteles prea multe#-o