avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Activitate madalina c

Activitate madalina c

Va multumesc foarte mult!
Buna ziua, as dori sa ma ajutati cu o informatie. Plata pensiei de intretinere pentru mirori poate fi suspendata pe perioada recursului? Mentionez ca am primit pensia alimentara pentru copil o singura luna, de la data la care s-a emis hotararea judecatoreasca si s-a dispus proprirea pe salariu fostului sot, dar acum el a facut recurs si luna aceasta nu am mai primit banii. Este posibil sa se fi suspendat plata? Daca da, in ce baza se face aceasta suspendare? Nu trebuia sa fiu si eu instiintata? Va multumesc.
Buna ziua,
In urma divortului, fetita in varsta de 1 an mi-a fost incredintata, iar tatal obligat la plata pensiei alimentare, prin hotarare judecatoreasca. In prezent tatal a facut recurs si contesta cuantumul stabilit de instanta de fond (25% din salariu), pe motiv ca in stabilirea cuantumului s-a avut in vedere si indemnizatia de concediu de odihna si prima de vacanta, pe care le numeste venituri intamplatoare.
As dori sa aflu o parere autorizata cu privire la cele sustinute de fostul sot, intrucat parerea mea este ca cele 2 forme de venit pe care le mentioneaza nu sunt venituri intamplatoare. Desi nu sunt venituri lunare , se acorda periodic, o data pe an si sunt venituri garantate de lege, fostul sot fiind functionar public. Mai mult decat atat, de 12 ani de cand lucreaza, a incasat aceste venituri in fiecare an. Daca in ceea ce priveste prima de vacanta, situatia este mai discutabila, in ceea ce priveste indemnizatia de concencediu, nu consider ca poate fi numita un venit intamplator, intrucat ea reprezinta plata zilelor de concediu efectuate si practic inlocuieste salariul pe care l-ar fi primit daca nu si-ar fi luat concediu. Astept opiniile dvs si va multumesc anticipat.
madalina c a scris:

Buna ziua, un caz cu o oarecare similitudine este si cazul meu. Numai ca mult mai grav. Tatal copilului meu ma ameninta zilnic prin telefoan si sms-uri ca daca nu renunt la pensia alimentara imi va viola copilul si il va supune perversiunilor sexuale (nu pot reproduce aici ce imi aud urechile de la acest om). Va rog sa ma sfatuiti ce trebuie sa fac pentru a-mi proteja copilul de acest animal cu chip de om, care mai are antecedente de genul asta si cu altii copii pe care are din relatii anterioare. As vrea nu numai sa il decad din drepturile parintesti, as vrea sa fie inchis pentru ce face si a facut si celorlati copii, iar mamele acestora au inchis ochii de teama. Tin sa precizez ca omul pare o persoana respectabila la prima vedere, este educat, are studii superioare, juridice, deci va fi destul de greu sa il infrunt. As vrea sa stiu daca inregistrarile apelurilor si sms-urile trimise constituie o proba suficienta pentru a-i interzice sa sa mai apropie de fiul meu. Va multumesc.
Buna ziua, un caz cu o oarecare similitudine este si cazul meu. Numai ca mult mai grav. Tatal copilului meu ma ameninta zilnic prin telefoan si sms-uri ca daca nu renunt la pensia alimentara imi va viola copilul si il va supune perversiunilor sexuale (nu pot reproduce aici ce imi aud urechile de la acest om). Va rog sa ma sfatuiti ce trebuie sa fac pentru a-mi proteja copilul de acest animal cu chip de om, care mai are antecedente de genul asta si cu altii copii pe care are din relatii anterioare. As vrea nu numai sa il decad din drepturile parintesti, as vrea sa fie inchis pentru ce face si a facut si celorlati copii, iar mamele acestora au inchis ochii de teama. Tin sa precizez ca omul pare o persoana respectabila la prima vedere, este educat, are studii superioare, juridice, deci va fi destul de greu sa il infrunt. As vrea sa stiu daca inregistrarile apelurilor si sms-urile trimise constituie o proba suficienta pentru a-i interzice sa sa mai apropie de fiul meu. Va multumesc.
Buna ziua, probabil vi se va parea greu de crezut problema cu care ma confrunt.
Am un copil de 1 an si jumatate, si sunt insarcinata. Intre timp m-am despartit de tatal copiilor, intrucat comportamentul lui m-a determinat sa iau aceasta hotarare. Acum ma ameninta zilnic prin apeluri telefonice si sms-uri ca ma va distruge, ca va cere in instanta dreptul de a-si vizita copilul si se va folosi de acest drept pentru a-l viola si a-l supune perversiunilor sexuale. Aceste amenintari, inimaginabile pentru un om normal, ma sperie si imi provoaca o durere de nedescris, cu atat mai mult cu cat vin din partea omului care ii este tata acestui copil. Tin sa mentionez ca motivul pentru care face toate aceste amenintari este faptul ca este nevoit sa plateasca pensie alimentara copilului, iar eu nu am fost de acord sa renunt la ea. As vrea sa imi dati un sfat, sa imi spuneti cui sa ma adresez, daca are rost sa ma adresez politiei sau sa merg direct in instanta sa cer decaderea din drepturile parintesti. Mentionez ca individul are antecedente in sensul ca a mai facut 2 copii cu alte 2 femei, copii de viata carora am aflat cu timpul ca si-a batut joc. Pe mama unuia dintre copii a reusit s-o interneze intr-un spital de boli mintale si astfel i-a luat copilul pe care apoi l-a abandonat la parinti. In ceea ce priveste al doilea copil, si fata de acesta a avut un comportament deviant, acesta fiind si motivul rupturii relatiei dintre el si mama fetitei. A fost prins de aceasta masturbandu-se in camera cu fetita. Va spun sincer ca imi este teama de el, desi lui nu i-am aratat acest lucru pana acum pentru a nu-i da mai mult elan. Nu stiu de unde sa incep sa il inlatur pe acest om din viata noastra. Mentionez de asemenea ca personajul are o pozitie sociala buna, are studii superioare juridice si lucreaza intr-o institutie serioasa a statului. Deci aparent, este normal si probabil voi avea multe de infruntat, dar sunt hotarata sa nu-l las sa imi ameninte familia si sa faca vreun rau copiilor mei.
Va multumesc.