avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 151 soluții astăzi
Forum Activitate programatorcalumea

Activitate programatorcalumea

Buna ziua comunitatea avocatnet.

Sunt administratorul firmei mele si contabilul nu a pus balanta obligatorie in mai la finante si acuma am aflat.

Ce masuri de penalizare pot sa fac?
Am mai primit mesaje de genul: "intimidatul si urlatul nu au cod penal, si are dreptul de a selecta clientela mai bine sa ma duc la o alta sala", dar deoarece am pus intrebarea in sectiunea nepotrivita mesajul a fost sters.

Chiar nu avem nimic ce sa facem împotriva intimidatului și urlatului?
Agressivitate In Sala De Fitness


Mi-sa intimplat ceva foarte neplacut,

Este o sala de Fitness unde ma duc zilnic si deoarece fac antrenament de baza de gymnastica folosesc magneziu in forma de gel lichid in tub ca sa nu fac murdarie.

Dar totusi cand pardoseala sa sters si depa ce sa uscat sa vazut in unele locuri si cand am intrat in sala in timp ce am facut antrenamentul managerul salei a venit le mine sa urlat de la 10 metrii cu tot felul de injuraturi si m-a incercat sa-ma speria: c-am 2-3 cm de la mine in tot feluri de pozitii de atac tot urlînd agresiz urlind sa ies din sala imediat si sa plec.

Mi-e mi se pare ca in lume civilizata nu se face asa ceva si nici nu este acceptabil. Sa-ma duc la ANPC sau sa-i spun ca ma deranjeaza ceea ce a facut si nu-i acceptabil? ce sa fac? opinii?
Sunt o firma de IT care facturează cam 69000 USD anual.
-O firma de o persoana.
-Lunar emit numai o factura.
-in fiecare 2-3 ani cumpăr o gama de produse Apple, iPhone, MacBook pro și atat.
Am de gând sa m-a expand ca și nr programatorilor.
As avea nevoie de o simulare privind trecerea la plătitor TVA. Cum se complica lucrurile, cu ce depuneri, etc?
Cineva are putea sa-mi faca o simulare de divort care incorporeaza si diviza averii?
Discuție C.I.F C.U.I.
Am o microîntreprindere care are clienți și în românia și în străinătate. Pe lângă asta sunt și neplătitor de TVA.

Am o întrebare referitor la emiterea facturilor.
Contabilul mi-a spus că sînt două cazuri:

-când emit facturi în romănia atunci
-să folosesc o serie pentru facturi
-să folosesc C.U.I-l care este pe certificatul de înregistrare
-când emit facturi în străinătate atunci:
-să folosesc o altă seria pentru facturi
-să folosesc C.I.F.-l care este pe certificatul de înregistrare în scopuri de TVA(dat de agenția națională de administrare fiscală)

Ceea ce nu înțeleg că unii spun că pentru ei C.I.F.-l este același valabil și extern și intern. Iar contabilul îmi spune că după lege se emit factura în modul de mai sus. Dar pentru mine ar fii puțin c-am incomod pentru în soft-l de facturare nu pot să introduc și C.I.F și C.U.I.-l pentru că există numai un singur cîmp... folosesc factureaza.ro

Pt. Iulian:
Multumesc pt raspuns.
Si inca o intrebare.
Aici pe forum am observat ca uni mai vorbesc despre un CAS 31.3%. Si sincer sa fiu ma speriat proportia... Puteti sa-mi spuneti cum s-ar aplica aceasta 31.3% daca-i cazul?
Buna ziua,

Vreau sa infiintez o II care s-ar ocupa cu efectuarea softului la comanda.
Posibili clienti vor fi din Usa, Franta, germania.

Ma intereseaze daca II poate factura in SUA?
Buna ziua la toata lume,

Sunt programator si vreau sa infiintez o II si sa facturez in Franta o data pe luna.
Pe langa asta nu voi fi angajat la nici o alta firma.

Mar interesa cat mi-ar ramane in mana daca as factura 8000 RON in fiecare luna.
As multumi foarte tare daca cineva ar facea un calcul ca sa vad toate taxele, inclusiv CAS, CASS,..