avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 724 soluții astăzi
Forum Activitate Petre36

Activitate Petre36

Multumesc pentru raspuns.Iata am gasit pe net si o confirmare ca se poate , de la resurse umane de la o multinationala, Avira.

Intrebarea mea este cum se face aceasta angajare, legal.Se face pe alt post, spre exemplu de consultant?


Angajarea de programatori fara diploma de licenta, nu este neaparat o politica
de angajare, insa se practica atunci cand este vorba despre un candidat pasionat
de acest domeniu si care detine toate cunostintele tehnice necesare ocuparii
postului respective”, a declarat pentru HotNews.ro, Elena Nastasa, HR Generalist
Avira Soft.
Buna ziua.
As dori sa ma ajutati in aceasta privinta.Sint inginer IT, cu studii in strainatae, in Belgia.Imi caut un job ca programator in Romania.
Dilema mea este : am diploma de inginer IT , obtinuta la o facultate in Belgia.Din pacate aceasta diploma este inca nelegalizata/ echivalata in Romania.
Unele persoane-mi spun ca nu e necesar sa o echivalez, ca e de ajuns doar sa vin cu originalul .Altele mi spun ca trebuie sa o echivalez in Romania pentru a putea fi angajat.
Mentionez ca ultimii 4 ani am lucrat ca programator in Belgia.
As dori sa ma pot angaja fara sa o echvalez , deoarece echialarea este un proces care dureaza luni de zile iar eu am ,evoie de un job acum.
Cum ma pot angaja?Imi este de ajuns diploma pe care o am?
Sau altfel ma pot angaja o vreme ca ajutor programator, pina se termina procesul de egalizare?
Sau nu e nici o problema?
Multumesc anticipat...


Răspuns la discuția Concediere: din ce cauza?
Inteleg, m am mai linistit...:)
Răspuns la discuția Concediere: din ce cauza?
Deci, daca inteleg bine, nici macar nu am obligatia de a semna, nu ?
Răspuns la discuția Concediere: din ce cauza?
Buna seara.Multumesc pt ajutor, am vorbit cu ei si mi au platit salariul.As mai vrea sa stiu ce sanctiuni exista,pt mine, daca exista, in caz ca intarzii cateva zile inainte sa semnez actele de concediere.Au fost cateva abuzuri serioase la firma si as vrea sa ma gandesc daca sa i dau in judecata sau nu.Multumesc, din nou.
Buna seara.Multumesc pt ajutor, mi au platit salariul.
As mai avea o intrebare, vreau totusi sa ma gandesc putin daca sa i dau in judecata sau nu, ce sanctiuni exisata pt mine daca trec cateva zile in plus, peste cele 45 de zile, fara sa semnez actele acelea de concediere.
Multumesc
Răspuns la discuția Concediere: din ce cauza?
Ok, mersi mult.Le am trimis un mesaj, in care le am comunicat ca nu prea e legal ce au facut.
OK.Pentru ca ei mi au spus ca am doar 30.
Răspuns la discuția Concediere: din ce cauza?

Aveam 90 de zile perioada de proba.Mulumesc pentru raspuns

As mai avea o untrebare, daca se poate.Acum cateva zile, cand a trebuit sa primesc salariul, ei mi au oprit 20 de milioane din el.Dupa cateva zile, mi au spus ca au facut asta pentru ca nu am venit sa semnez actele acelea de concediere, desi nu trecusera inca 30 sau 45 de zile de la concedierea mea.Apoi mi au spus ca nu mi au trimis banii deoarece mai aveam inca in posesia mea un ecuson, cu numle meu , de la firma.Stiti despre ce e vorba, acelea care se atarna la gat, cu emblema firmei si o poza.Pot sa faca asta?Sa opreasca 20 de milioane pt ceva ce oricine poate pierde, oricand?


Mentionez ca ei au reuzat, in scris, sa ne intalnim cu cateva zile inainte de transferul salariului, deci cred ca deja au avut de gand sa nu mi trimita banii.
Multumesc, din nou:)

Buna ziua.

Am avut o problema la locul de munca, nu am fost deloc tratat corect, umilinte, nedreptati, situatia era intolerabila.Mi am luat cateva zile libere, neplatite, pt a putea lua o decizia, am vorbit si cu un mediator, pt a rezolva problema.Intre timp am fost conediat.Vrau sa stiu daca am fost concediat disciplinar sau nu,pt ca mi s aspus ca am doar 30 de zile pt a ataca decizia in instanta, acest lucru mi a spus angajatorul.
Eu nu cred ca am fost concediat disciplinar, dar intreb, ca sa iu sigur.
Eram in peioada de proba, nu am lucrat decat o luna.
Iata o parte din textul pe care mi l au trimis ei, in actele de concediere:
Multumesc.

În drept, contractul individual de muncă încetează în temeiul art. 31 alin (3) din Legea nr.
53/2003, Codul Muncii republicată.

Si

Conform art. 31 alin.(3) din Legea nr 53/2003 Codul Muncii republicată, vă
informăm ca începând cu data de 27.08.2012 încetează contractul individual de muncă
înregistrat sub nr. . Menţionăm că a fost încheiat contractul individual de muncă
cu o perioadă de probă de 90 zile începând cu data de 24.07.2012.

Multumesc anticipat.