Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare ca programator - diploma inginer- cerinte ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare ca programator - diploma inginer- cerinte legale

Buna ziua.
As dori sa ma ajutati in aceasta privinta.Sint inginer IT, cu studii in strainatae, in Belgia.Imi caut un job ca programator in Romania.
Dilema mea este : am diploma de inginer IT , obtinuta la o facultate in Belgia.Din pacate aceasta diploma este inca nelegalizata/ echivalata in Romania.
Unele persoane-mi spun ca nu e necesar sa o echivalez, ca e de ajuns doar sa vin cu originalul .Altele mi spun ca trebuie sa o echivalez in Romania pentru a putea fi angajat.
Mentionez ca ultimii 4 ani am lucrat ca programator in Belgia.
As dori sa ma pot angaja fara sa o echvalez , deoarece echialarea este un proces care dureaza luni de zile iar eu am ,evoie de un job acum.
Cum ma pot angaja?Imi este de ajuns diploma pe care o am?
Sau altfel ma pot angaja o vreme ca ajutor programator, pina se termina procesul de egalizare?
Sau nu e nici o problema?
Multumesc anticipat...

Nu aveti cum sa va angajati pe baza acelei diplome daca nu este recunoscuta in tara ... puteti doar sa va angajati in orice alta functie pentru care nu este nevoie de diploma respectiva.
Cornel Vasile, Consilier juridic
1. Din pacate birocratia ne omoara.

2. Daca @Petre36 da concurs pe post si stie programare de ce este nevoie sa aiba neaparat un act care sa ii confere posibilitatea de a ocupa acel post?

3. - Ocupatia de programator nu este una speciala care sa nu poata fi ocupata decat de cei cu studii in domeniu (v. medic, pilot de avioane etc.).
- Hacherii (unii autodidacti, fara nici o diploma de calificare) sunt foarte cautati pe piata muncii, in unele domenii mai sofisticate.

4. - Daca la concurs nu este acceptat @Petre36 poate sa castige unul care are diploma dar sa nu performeze ca @Petre36.
- In acest caz angajatorul are de pierdut fiindca este impiedicat de birocratie sa angajeze pe cel mai bun.
Petre36 a scris:

....
Cum ma pot angaja?Imi este de ajuns diploma pe care o am?
Sau altfel ma pot angaja o vreme ca ajutor programator, pina se termina procesul de egalizare?
Sau nu e nici o problema?
Multumesc anticipat...

Diploma dvs este valabila atata timp act este recunoscuta in Romania ... dupa recunosterea ei de catre Centrul Naţional pentru Recunoaşterea şi Echivalarea Diplomelor din Cadrul Minsiterului Educatiei, atunci va puteti angaja pe un post care necesita studiile absolvite ...

Pana vi se recunoaste diploma , va puteti angaja ca si ajutor programator ...
Multumesc pentru raspuns.Iata am gasit pe net si o confirmare ca se poate , de la resurse umane de la o multinationala, Avira.

Intrebarea mea este cum se face aceasta angajare, legal.Se face pe alt post, spre exemplu de consultant?

Angajarea de programatori fara diploma de licenta, nu este neaparat o politica
de angajare, insa se practica atunci cand este vorba despre un candidat pasionat
de acest domeniu si care detine toate cunostintele tehnice necesare ocuparii
postului respective”, a declarat pentru HotNews.ro, Elena Nastasa, HR Generalist
Avira Soft.
Parerea unei persoane nu constituie izvor de drept , asa cum sunt si raspunsurile primite pe acest Forum ...din pacate pot fi multe argumente aduse in defavoarea acelei pareri ....