avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 922 soluții astăzi
Forum Activitate scorpse

Activitate scorpse

2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Orice citatie are si numarul dosarului aferent. Gasiti numarul dosarului in "citatie", mergeti pe portal.just.ro, si cautati dosarul cu acel numar (sau puteti cauta dupa numele dvs, etc).
Gasiti mai intai dosarul (daca exista vor fi informatii despre stadiul sau, data inregistrarii, urmatoarea sedinta, etc)

Nu are numar, sau nu exista in portal, e o problema.
Deasemenea citatia trebuei sa aiba elementele de identificare ale tribunalului de unde a fost generata (macar un numar telefon). Sunati si cereti informatii.
Buna ziua,

Un imobil(teren, cu casa, si o constructie cu destinatie atelier) are mai multi mostenitori (3) cu cote diferite (1/8, 3/8, 4/8).
In imobil locuieste mostenitorul cu 1/8 (de aprox 30 de ani), ceilalti avand alte domicilii.

Mostenitorul cu 4/8, a adus un numar de ~20 caini comunitari (numarul acestora variaza), care deranjeaza prin galagie si miros atat proprietarul care locuieste cat si vecinii.
Fiind o strada linistita in speta, majoritatea vecinilor tac si nu zic nimic ca sa nu genereze scandal.

Mostenitorul cu cainii are un contract cu o asociatie (ong) de tip salvati cainii, si aceasta ii furnizeaza cantitati foarte mari de mancare de caini (saptamanal vin paleti cu conserve si hrana uscata) care este depozitata tot in spatiul comun (curte,magazie si acel atelier). Deasemenea periodic vin persoane de al asociatie care "arunca"/lasa in curte custi de caini (de genul celor pt transport), intrand fara nici o jena, indiferent daca este cineva prezent acolo sau nu.

Deasemenea acel mostenitor nici nu a platit utilitati (apa, curentul) mai ales a celor folosite pt a spala dupa patrupezi.

Ceilalti 2 mostenitori nu doresc existenta cainilor, si nu s-a ajuns la nici un rezultat in urma discutiilor amiabile. Cum pot fi evacuati acei caini ?
Succesiuena este in dezbatere, si mostenitorii vor deveni proprietari.

Multumesc

Răspuns la discuția Nerecunoastere primire pret
ioneliya38 a scris:

buna ziua,am din nou nevoie de ajutorul dvs.am schimbat acoperisul la casa cu o firma din turda,nestiind ca sunt romi,nu asta ma deranjeaza,insa pana la terminarea lucrarii le-am tot dat bani,iar la finalul lucrarii am facut un contract de mana in care ma oblig ca pana la data de 10.05,sa platesc diferenta de bani.la 2 zile sunt sunata ca au nevoie de bani,le dau,dar din pacate banii i-am lasat mamei mele,eu fiind la serviciu ,iar ei nu au trecut banii pe hartie,cum ca i-au primit si acum nu recunosc ca au primit acea suma.ce pot face?multumesc


Cu o firma din tg-mures am patit si eu ceva asemanator. (sau era din turda)
Dupa ce am negociat un pret (100mil) mi-au facut un deviz de 15000E.

Insa nu am dat nici un ban fara chitanta sau altceva.
Dupa amenintari al telefon si multe altele, nu am mai platiti nici un ban in plus fata de cat am negociat. Si asa lucrarea era proasta (tabla era mai subtire decat in deviz, etc).

Iti recomand sa inregistrezi orice convorbire telefonica cu ei (exista aplicatii pt smartphone-uri) deoarece ei in general ameninta.

Eu am instalat camere video in curte (casa unde s-a efectuat lucrarea este la mama si ea e singura, eu fiind la 250km) si inregistreaza la miscare (discul tine cam o luna), in cazul oricarei probleme (sunt tigani - in adevaratul si originalul sens al dex-ului, nu rromi)

Cat despre dat in judecata, cam greu. Ca sa te de-a in judecata trebuei sa probeze ca le datorezi acea suma. Daca nu e deviz, factura, etc, nu au cum. Apoi daca sunt, cere aceste documente, vezi ce e pe ele si evalueaza lucrarea cu un expert.

Cat despre faptul ca le-ai dat bani fara chitanta....imi pare rau, dar asa ceva nu se face niciodata. Daca aveti martori, e mai bine.
......
Buna ziua:
am si eu ateva intrebari cu privire al contractul de cesiune drepturi autor.

In 2010 (august) am incheiat contract de cesiune drepturi autor, si mi-a fost dat de inteles ca va fi inregistrat de catre companie (este inainte de acea lege care a modificat anumite norme).
Am inteles ca nu este inregistrat.
Intrebare 1 : Ce penalitati atrage acest fapt, deoarece as dori sa il inregistrez, si a da curs tuturor normelor legale.

Ina celasi timp pe 2010 nu s-a depus declaratie 200 (declaratia din alte venituri decat salariu). Anul curent fiind plecat din tara nu am depus aceasta delcaratie.
Astfel nu s-a depus nici o declaratie in cepriveste acest venit.
Totodata firma retine la sursa si vireaza aceste impozite (existe acte doveditoare, adeverinte).

Intebare 2. Ce pot face, si care este demersul legal, precum si la ce penalitati sunt supus in acest caz.

Multumesc.

De prezentat m-am prezentat cu toate actele corespunzatoare.
Nu iti terbuie o noua rovinieta, deoarece este absurd sa cumpar acum o rovinieta, dc nu as iesi din oras (in cazul meu intamplarea face ca terbuei sa ies, ar in cazul in care nu plecam nicaieri din oras nu are sens).
Au zis sa ma prezint joi, "poate ajunge" talonul la ei. Asta inseamna 20 de zile dupa constatarea contraventiei, avand in vedere ca eu am avut disponibilitatea si mi-am achitat toate sarcinile.

O.G.15/2002. Art 8
(6) O data cu aplicarea amenzii contraventionale, conducatorilor vehiculelor inmatriculate in Romania, care circula fara a avea rovinieta valabila, li se retine certificatul de inmatriculare a vehiculului pana la prezentarea dovezii de achitare a tarifului de utilizare.

In cazul persoanelor fizice acest lucru este taxa de despagubire. Cel putin asa mi-au spus politistii de la ghiseu.

Mi s-a spus ca nu imi pot da prelungire de dovada.
Buna ziua,

Am si eu o problema cu recuperarea talonului de la politie.

Mi-a fost retinut talonul, cu dovada cu drept de circulatie pe 15 zile.
Am platit amenda (250Ron la 1/2) si taxa de despagubire (28E).
Acum au trecut cele 15 zile, mai exact astazi este a -16-a, iar functionarii de al politie (Udristei) au spus ca nu au primit talonul.

Talonul a fost ridicat in comuna Plosca (TR).

Ce pot face, avand in vedere ca am nevoie de a face anumite deplasari in afara localitatii (delegatii in principiu).

Multumesc