avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 898 soluții astăzi
Forum Activitate mica2010

Activitate mica2010

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati/sa ma indrumati ce sa fac, in privinta unei probleme pe care o am .
Sunt divortata de 8 luni si in urma acestui divort s-a decis ca cei 2 copii minori sa ramna in grija mea si fostul sot sa-mi plateasca o pensie alimentara .Aceasta a fost hotarata la 33% din venitul acestuia.Dupa cum venitul sau este variabil, cum pot stii eu ce suma ar trebui sa primesc? Cum se poate socotii aceasta?.In primele 3 luni , pensia mi-a fost trimisa de catre firma la care lucreaza fostul sot , iar acum in ultimile 2 luni pensia mi-a fost trimisa de catre acesta.Imi puteti explica de ce ? Daca acesta primeste si bonuri valorice cat si bonuri cadou o data a 3 luni ,pot intra si ele in a fi socotite ca venit pentru pensia alimentara sau numai salariul realizat?
Va multumesc foarte mult pentru ajutor.
Discuție executare
Buna ziua,
Va rog frumos sa ma ajutati intr-o problema grava pe care o am.In urma unui proces de rezolutiune a unui contract de vanzare-cumparare cu habitatie viagera, facut de bunica mea impotriva mea si a fostului meu sot , sentinta a fost ca instanta accepta rezolutiunea si pun partile in situatia anterioara(noi ii dam casa inapoi si ea trebuie sa dea PARTILOR( NOI)o suma de bani - bani care nu au existat niciodata dar care au fost inscrisi in actul notarial ca fiin dati ca avans la apartament.Am facut un act la notar prin care am recunoscut ca ea mi-a dat mie toata suma de bani si aceasta suma , am bagat-o la procesul de partaj pe care l-am deschis impotriva fostului meu sot( deoarece el cere 50% din bunurile facute exclusiv de mine in decursul a 4 ani din casnicia noastra, timp in care el nu a lucrat deloc).Problema mea este , ca acum el a trimis executorul , sa recupereze acei bani, bani pe care eu doresc ca justitia sa decida daca are dreptul la 50% din ei sau nu .Ce pot face eu impotriva acestei hotarari de executare? Va multumesc din suflet pentru ajutor.
Răspuns la discuția firma
Nu cred ca ar fi facut vre-o datorie , deoarece cred ca fara semnatura ei , nu poate face nimic , nu? Ea mi-a spus ca nu a semnat nici un act , iar masinile au fost cumparate pe firma acum 2 saptamani ,cu bani cash de la el. Daca radiaza firma, ce va face cu acele masini ? Nu poate da altcuiva firma, adica sa o dea altcuiva ( vanda, cesiune, sau orice altceva posibil , legal? Domnul respectiv are un copil ,poate sora mea sa treaca firma pe numele copilului lui , si el sa o gestioneze? Este legal asta? Va rog sa ma scuzati ca pun poate intrebari prostesti , dar nu stim cum sa facem.
Va multumesc.
Răspuns la discuția firma
Sa fiu mai explicita, el are o firma care are datorii la stat si de aceea nu mai putea deschide alta, de aceea a rugato pe sora mea sa l ajute. Ea in nestiinta de ce se poate intampla , l-a ajutat . A crezut ca , cu un act facut la notar precum ii da lui totul , poate rezolva totul , de aceea , nu stie cum sa faca. Va rog sa ma ajutati , ca nu stim ce sa facem si cum , iar ea intr-o luna trebuie sa plece din tara. Mentionez ca firma nu are nici o datorie la stat , iar sora mea este asociat unic al firmei.
Va multumesc foarte mult.
Discuție firma
Buna ziua tuturor,
In urma cu 4 luni ,un prieten al surorii mele, a dechis o firma pe numele ei,deoarece el nu mai putea deschide o alta.Acum el , a cumparat 3 masini la mana a doua pe firma cu bani cash ,pentru a incepe activitatea firmei. Sora mea vrea sa-i dea totul inapoi.Nu are nici o contributie la aceasta firma,el doar s-a folosit de numele ei pentru a o deschide. Ea nu doreste nimic, doar a vrut sa-l ajute la deschiderea firmei.Intrebarea mea este, ce poate face ea, pentru a-i da totul inapoi- ma refer legal.Ea vrea sa plece din tara, si nu vrea sa se trezeasca ca a facut vre-o datorie la stat din cauza lui.
Va multumesc.
Discuție divort
Buna seara tuturor,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns pentru o prietena , care nu stie ce sa faca.
Anul trecut prietena mea a deschis proces de divort de sotul ei.Intre timp partile s-au impacat si nu s-au prezentat la procesul de divort, ceea ce a dus la inchiderea dosarului.In acest caz prietena mea mai trebuie sa plateasca restul de onorariu avocatului? Mentionez ca ea platise deja jumatate din onorariu la depunerea actelor.
Va multumesc pentru ajutor.
Răspuns la discuția Partaj
Buna ziua,
Asa cum am scris si mai sus, el nu a lucrat din 2003 pina in 2007.Creditul a fost luat in 2008 , cand se angajase , dar din salariul lui nu-si isi permitea sa plateasca intre 80 si 100 euro , rata pe luna , ceea ce am facut eu .
Dumneavostra ma sfatuiti sa incerc sa ma inteleg amiabil? Poate , daca era un om cu constiinta si sa recunoasca adevarul , sa nu ravneasca la munca altuia.Din punctul meu de vedere , toate aceste bunuri , sunt ai copiilor , nu ale mele,pentru ei am muncit ore in plus ,iar el doreste sa i-a de la ei sa duca la alta femeie , mai ales ca timp de 1 an cat a durat procesul de divort , nu a fost interesat de starea lor , necontribuind cu nimic din punct de vedere finanaciar ,iar acum dorest sa i-a si putinul confosrt care am putut sa le ofer in anii din urma.
Nu stiu care dintre voi ar renunta la munca sa in favoarea unuia care i-a placut sa stea si sa manance pe spatele altuia.
Va multumesc foarte mult pentru ajutorul dat.
Discuție Partaj
Buna ziua tuturor,
As dori sa ma lamuriti n in privinta unei probleme pe care o am.
Am fost casatorita 15 ani , recent am divortat si am deschis proces de partaj pentru ''partajarea'' bunurilor cumparate in timpul acestui mariaj.Am pus'' partaj'' in ghilimele. deoarece din anul 2003 pe la sfarsit si inceputul anului 2007 ,perioada in care au fost cumparate aceste bunuri,fostul sot nu a lucrat,eu fiind cea care a adus venit in casa si tot ce s-a cumparat si ''investit'' in casa , au fost banii castigati exclusiv de mine:bunuri in casa +imbunatatiri si un autoturism FORD C-MAX 1,6-9300 euro( 2000 euro au fost dati de fosta soacra,3000 euro au fost dati de mine si 5500 euro au fost imprumutati de fostul sot din banca-Piraeus Bank in data de 14.01.2008)
-rata de la banca din luna februarie anul 2008 si pina in luna noiembrie inclusiv 2009 eu am fost cea care a platit rata in fiecare luna cate 85 euro x 7rate;5 rate x 90 euro;6 rate x80 euro;1 rata x50 euro;3 rate x 100 euro=1875 euro( el a platit numai 2 luni:decembrie 2009 si ianuarie 2010)
-taxa de prima inmatriculare -4095 RON,platita pe data de 27.03.2008
-in vara anului 2008 a avut un accident pe cand eram la mare , si reparatia masinii a costat 5000 RON
In decursul acestor 2 ani eu am folosit impreuna cu familia masina doar de 5 ori , in rest fostul sot a folosit-o in interes personal , mai ales din jumatatea anului 2009 pina in 2010 februarie , cand a vandut-o fara acordul meu ,cu suma de 5900 euro ;din care a platit la banca suma de 5100 euro si restul i-a oprit pentru el. Eu doresc banii pe care i-am investit in masina, deoarece eu am contribuit la cumpararea si intretinerea ei, dar nu am folosit-o,iar bun comun eu il inteleg de a fi folosit de ambii soti.
Intrebarea mea este daca pot cere 100% si nu 50% cum este stipulat in codul familiei si daca se poate obtine , atata timp cat eu am fost cea care a adus venitul ,si daca masina a fost vanduta am dreptul de a cere banii care i-am investit in intretinerea si la cumpararea acesteia , daca nu am folosit-o?
Va multumesc foarte mult pentru ajutor si va doresc sa aveti o zi buna.
Buna ziua,
As dori sa ma ajutati cu cateva indrumari intr-o anumita problema .Sunt angajata de cca.5 luni intr-o firma de taxi , ca dispecera.De 2 luni sotia sefului meu , care este si administrator la firma,incerca sa ma faca sa plec din firma,din motive personale (ale dumneaei).A inceput sa minta seful, sa fabuleze in privinta mea, iar atunci cand a vazut ca ma apar si tot ceea ce spune nu este adevarat , a inceput sa ma jicneasca.De atunci cauta motive sa ma provoace , iar astazi m-a amenintat ca o sa aibe grija de mine , sa plec din firma, si a inceput sa ma jocneasca.Am inceput sa ma apar iar ea a aruncat cu un calculator de birou in mine , lovindu-ma si provocandu-mi o rana pe obraz.Am scos certificat medico legal .Intrebarea mea este , ce pot face din punct de vedere legal in aceasta privinta.
Va multumesc foarte mult