avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 671 soluții astăzi
Forum Activitate cristinamarcu

Activitate cristinamarcu

Buna ziua! Locuiesc intr-un mic oras de provincie iar la noi nu exista o gradinita cu program prelungit, cu toate ca in unele comune din apropiere sunt gradinite cu program prelungit. Am vb cu primarul de mai multe ori, dar nu prea vrea sa se implice. Vreau sa stiu cum as putea sa fac un proiect cu fonduri ue sau altceva ca sa avem si noi o gradinita. M-ar interesa ca gradinita sa fie de stat iar parintii sa plateasca doar hrana copiilor .
Buna ziua! Intru in concediu ingrijire copil am nascut anul acesta si aleg varianta un an concediu, ma intorc la munca si primesc stimulent de 500 ron. Eu lucrez in invatamant si ma intorc in septembrie la munca .cine imi va plati stimulentul de intorcere la locul de munca? pentru ca secretara scolii mi-a spus ca ea nu imi plateste decat salariu nu si stimulent si ca stimulentul de 500 lei trebuie sa-l primesc de la casa de asigurari. mi-e frica sa nu ma intorc la munca si sa nu-mi primesc deloc stimulentul.Multumesc frumos!
Răspuns la discuția noua indemnizatie crestere copil
legat de a 2 intrebare. o colega de a mea a nascut anul asta in februarie, a bagat dosarul pt ccc la sfarsitul lui aprilie k atunci a terminat concediu medical si va beneficia de ccc pana in aprilie 2011, cand copilu are deja 2 ani si 2 luni. cam aiurea deia nu prea inteleg legea.
Răspuns la discuția noua indemnizatie crestere copil
am si eu o intrebare legata de depunerea dosarului pentru ccc. eu o sa nasc undeva pe 31 decembrie sau inceput de ianuarie. de pe 22 decembrie o sa intru in concediu medical care tine pana pe 22 aprile (cele 126 zile). Dar daca imi iau tot concediu medical s-ar putea sa fie prea tarziu pt depunderea dosarului pt ccc si mi-e frica sa nu-l pierd pt ca am depus dosarul prea tarziu. din cate am citit si cum am inteles din ordonanta, dosarul trebuie depus in maxim 60 de zile dupa ce s-a terminat concediu de maternitate(acesta stiu ca e 42 de zile obligatoriu). Daca ar fi asa as cam putea beneficia de tot concediu medical, dar mi-e frica k am inteles gresit.
A doua intrebare : ccc ia sfarsit cand copilul implineste 1 sau 2 ani(depinde ce varianta alegi), asta inseamna ca durata ccc nu este de 1 sau 2 ani pt k eu nasc in ianuarie si bag dosaru in aprile cand deja copilu are 3 luni si ceva . voi fi remunerata cu bani pt ccc de la acea data cand am bagat dosarul pana cand implineste copilu varsta de 1 sau 2 ani nu pana se fac 2 ani de cand am bagat dosarul si am luat primi bani pt ccc.?
Răspuns la discuția noua indemnizatie crestere copil
tudorvaleriu a scris:

1. Conform OUG 111/2010 indemnizatia pentru CCC se calculeaza cu un procent de 75% din media veniturilor pe cele 12 luni premergatoare nasterii, indiferent de optiunea aleasa.
2. Se iau in calcul si perioadele de concediu medical si concediu de maternitate.
3. De la 01.01.2011 nu se mai aplica diminuarea de 15%.

Nu se mai aplica diminuare de 15%pt k s-a redus la 75%? Inteleg ca nu se va mai calcula cu 85%. As mai vrea sa intreb cum vor calcula media celor 12 salarii , pentru ca in cazul meu in ultimele 6 lunii am salariu diminuat cu 25%. 6 luni salariu normal, iar sase diminuat. La concediul medical iti calculeaza 85%din salariu ne diminuat cu 25% si din cauza asta intreb.Multumesc frumos!
Răspuns la discuția stimulent de intoarcere
stimulentul va fi de 100 lei k asa prevede legea veche, cel de 500 doar dupa 1 ianuarie mamelor care nasc de la aceasta data in colo.
Răspuns la discuția postnatal
am gasit undeva, k la prima nastere trebuie sa primesti un salariu mediu pe unitate. eu lucrez in invatamant, ar trebui sa-mi dea si mie acest salariu? ma gandesc ca s-ar putea sa nu se mai dea acest salariu, tinanad cont ca s-au taiat foarte multe prime, indemnizatii anul acesta. va multumesc!
Răspuns la discuția postnatal
multumesc pt raspuns!
Discuție postnatal
Imi puteti da si mie o adresa unde sa citesc despre legile care stau la baza postnatalului. ma intereseaza care mai sunt in vigoare si ce s-a schimbat anul asta, pt k am vazut ca s-au schimbat f multe.
Răspuns la discuția pfa pt contabilitate primara?
multumesc pentru raspunsuri!!!!!!!!!!am vorbit cu cei de la ceccar si m-au lamurit. o sa dau examen de admitere si pe urma stagiatura si .......peste timp ma apuc de contabilitate.