avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 796 soluții astăzi
Forum Activitate doinatudorita

Activitate doinatudorita

Răspuns la discuția Vânzare deghizatã
In curtea respectiva, a locuit pana in luna mai, bunica, care a decedat.In timpul vietii bunica, a dorit sa-mi de-a mie partea ei, insa cand mama a auzit, ia spus sorei , iar aceasta i-a trimis bani mamei ptr. a o face pe bunica sa-i de-a acesteia partea ei.Bunica a spus ca a semnat un act la notar, insa nu stie daca cu clauza ori era un act de vanzare cumparare fara a mai putea fi intors.Dupa moartea bunicii, am cautat actul de loc ptr. cimitir si am gasit printre acte si acela de vanzare cumparare pe care i l-a facut pe numele mamei.Deci mama era stapana pe toata curtea.Nu a dorit nici macar sa ma lase sa locuiesc acolo, deoarece spunea ea, ca inchiriaza nu ma poata primi.Intr-un cuvant e avara dupa bani.Ea acum e singura, in doua camere, iar trei le are inchiriate.Halal mama, caci eu una am zis ca nu ma duc nici cand va inchide ochii.Va doresc numai bine si va multumesc ptr. raspunsuri!
Răspuns la discuția Vânzare deghizatã
Nu am mentionat ca aceasta sora ii trimite mamei lunar cate 100 de lire .Mai nou, i-a trimis mamei bani sa faca gard forjat ,desi casele tind sa se darame de de la pod pana la jumatate,
Răspuns la discuția Vânzare deghizatã
Da, este prevazut cu clauza.
Mama mea a dat nastere la patru fiice , printre care si eu, fiind cea mai mare.Afacut doua fete cu un tata, iar doua cu celalat.Diferenta intre noi mai mari este de 13ani.Noi am crescut intr-o Casa de copii, ele au crescut langa mama.Nu doresc sa pun accent pe acest fapt, ci doar sa va fac o intrebare.In urma cu o saptamana ,mama i-a facut un act la notariat uneia dintre surorile mai mici, de vanzare cumparare a casei.Noi celelalte am aflat ulterior, cand aceasta,adica sora ,parasise deja tara.Putem, s-au pot face recurs ,ori contestatie?!,sau ce mai pot face daca mama a procedat la acest gest.:(
Sotul meu a decedat in urma cu 8 ani.Am ramas cu 4 copii majori si nu am facut succesiunea la casa deloc.Acum as dori sa vand aceasta casa, iar intrebarea mea este daca si copii trebuie sa semneze ca sunt de acrd cu vanzarea?! Mentionez ca actul casei este pe numele meu si al decedatului. Va multumesc!
Buna ziua!In urma cu 8 ani sotul meu a murit iar eu am ramas in casa cu cei 4 copii pe care ii am.Eu as dorii sa vand casa acum, copii sunt majori ,2 dintre ei sunt plecati din tara, iar eu ,dupa parerea mea nu stiu daca pot vinde casa fara acordul lor.Mentionez ca pana acum nu am mai facut nici o succesiune si nu stiu ce am de facut. In speranta unui raspuns va multumesc si va doresc o zi buna!
Contractul de munca a fost aratat la I T M, insa acesta nu este inregistrat la fortele de munca este doar stampilat de angajator.Nu doresc decat sa-mi recuperez cartea de munca si dupa cate v-am spus si-au schimbat nr. de telefon ,iar fostul loc de munca este gol in doar o saptamana.Nu stiu unde sa merg sa-mi mai recapat cartea de munca ,asa ca .va rog sa ma ajutati cu un sfat.V multumesc anticipat si astept un raspuns cat mai lamuritor.
Buna seara! Ma numesc Nedelcu Daniel, iar in urma cu 2luni am gasit un loc de munca unde mi sa spus sa aduc cartea de munca ptr. ca voi fi angajat. Mi s-a intocmit un contract de munca , stampilat de firma respectiva ,nefiind inregistrat la Fortele de munca, din care am si eu un duplicat, iar salariul mi sa dat dupa lungi tergiversari. Problema este ca firma respectiva dupa aceste 2 luni a spus ca nu mai are nevoie de serviciile mele ,asa ca sa nu ma mai prezint la servici. La cererea mea le-am comunicat ca am nevoie de cartea de munca insa dansii dau din colt in colt, si-au schimbat numerele de telefon, nu mai gasesc pe nimeni la acel loc de munca. Ce am de facut? Unde trebuie sa merg ptr. a-mi recupera cartea de munca?Am fost la I.T.M. la noi in Braila insa de acolo am primit un raspuns care nu m-a multumit deloc .Mi sa spus sa aduc o copie dupa o factura ,caci doar asa pot justifica ca am lucrat la firma respectiva in acea perioada.Va multumesc anticipat si astept un raspuns lamuritor!