avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 911 soluții astăzi
Forum Activitate elli20

Activitate elli20

Sunt divortata de 2 ani de zile. Adresa fostului sot este aceeasi cu a mea. Azi, a venit o tipa de la taxe si impozite cu un plic pentru el, i-am spus ca nu mai locuieste aici, si i-am dat numele meu. El a facut multe tampenii, si ma gandesc daca tipa nu era cumva de la recuperare datorii si ma poate trage pe mine la raspundere. Noi n-am avut bunuri in comun, sau credite, etc, insa pot fi trasa la raspundere pt datoriile lui? Adica sa mi se opreasca din salariu, etc? Sunt paranoica, stiu, dar am trecut prin multe? Va rog, astept un raspuns.
Am inteles ca pensia alimentara se calculeaza 25% din salariul sotului.Insa daca el nu lucreaza cat o sa primeasca copilul meu? Daca nu lucreaza cu carte de munca, dar lucreaza la negru, aceea munca nu se pune la calcul?Fostul sot lucreaza la negru tocmai pentru a nu plati pensie alimentara mare copilului. Sincer, copilul meu nu are nevoie de mila lui sa-i dea 50 de lei acolo, pentru ca in ziua de azi un copil nu se creste cu 50 lei, insa nu sunt de acord ca el sa castige bani si sa-i dea copilului meu pomana si sa mai aiba pretentii si la vizite dese. Puteti sa-mi dati un link cu legile ce se aplica in acest caz? Daca el lucreaza la negru unde il pot reclama, sau ce pot face in acest sens? E absurd ca in tara noastra nu se tine cont de ceea ce ii este bine copilului. Tatal are drept la vizita cand el e o persoana de cea mai joasa speta care se foloseste de copil si-l umileste.
Răspuns la discuția Sunt urmarita, ce pot face?
Am avocat, inca n-am apucat sa vb cu el si da sunt inca in divort cu el. Exista si infractiunea de urmarire? Suna aiurea, dar nu ma pricep. El doar ma urmareste, si in trecut m-a amenintat ca ma omoara si ca imi ia copilul.
Răspuns la discuția Sunt urmarita, ce pot face?
Nu stiu daca am inteles bine, daca exista o plangere la politie pentru amenitari cu moartea, se poate redeschide cazul, chiar daca am renuntat sa mergem in instanta? Sau pe baza unei noi plangeri incepe un alt caz? Exista in lege ceva cu privire la urmarire, este considerata infractiune? De fapt sotul ma urmareste cu care am un divort, si cu care am un copil. Imi este frica sa ies din casa pentru ca m-a amenintat ca imi ia copilul si nu-l mai vad niciodata, plus demult ne-a spus ca ne omoara.. Nu stiu ce sa fac:sorry:
Daca sunt urmarita de cineva, iar in trecut m-a amenintat cu moartea si are o plangere penala la politie, dar continua sa ma urmareasca, care este calea legala pentru a-l impiedica sa ma urmareasca?Imi este frica sa ies din casa, nu stiu ce sa mai fac>>>:-/
Discuție Divort
Daca doi soti divorteaza, iar copilul ramane la mama, care sunt conditiile ca tatal sa nu-si poata vedea copilul? Trebuie sa fi fost violent, etc? Se poate cere in instanta acest lucru? Va multumesc
Răspuns la discuția DIVORT
Normal ca din vina lui....avand in vedere ca era sa ne omoare si pe mine si pe copil si multe alte chestii violente inregistrate la politie. NU judecati si faceti afirmatii inainte sa stiti adevarul. Nu este vorba despre adulter, sau poze indecente vorbesc doar despre un barbat care a aparut in viata mea si cu care suntem doar prieteni. Faptul ca vreau sa-mi refac viata alaturi de cineva e o crima sau ar trebui sa fie un motiv care sa nu ma faca o mama buna si sa-i incredinteze lui copilul?
Discuție DIVORT
Sunt in divort cu sotul din vina lui, si este la mijloc si un minor.In viata mea a intervenit altcineva. Poate acest lucru sa afecteze cazul, in sensul sa aduca poze cu mine si el si sa ma discrediteze si in acest fel sa ia custodia copilului?