avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 118 soluții astăzi
Forum Activitate sc gerom trans sa

Activitate sc gerom trans sa

Discuție delegare sofer
Buna ziua,
As dori sa ma ajutati sa clarific o anumita situatie si anume:
Am soferi angajati pentru comunitate,ceea ce inseamna ca ei nu au un punct fix de lucru deoarece lucreaza in afara tarii facand transport.Intrebarea mea este daca in CIM trebuie sa specific ca nu au punct de lucru fix si ce anume sa specific(sa scriu ca lucreaza in diverse locuri)?
Si al doilea aspect este daca legea imi da voie sa specific in CIM sau prin act aditional ca salariatul sa lucreze cel putin 3 luni,pentru ca am avut salariati care au plecat si mi-au lasat masinile in strainatate.
Multumesc
Buna ziua,
Sunt micro cu 3% pe venit.Intrebarea mea este daca la sf anului pot ridica dividend ca la impozit pe profit sau pot scoate banii ca fiind un venit al administratorului(adica eu am retras banii din cont avute in urma incasarilor si am sold la casa si nu stiu ce sa fac cu banii)
nu este trecuta scadenta,intelegerea este verbal dar stiu ca limita este de 30 zile de la facturare.Si imi spuneti si cat este dobanda legala/(cumva 2.75%+8)
Buna ziua,
Am un client caruia I-am prestart serviciu de transport conform comanda dar care nu a achitat factura la data scadenta si vreau sa-i fac o factura pentru penalitati.
Intrebarea este cat pot sa pun procent pe zi la penalitati si daca legal am voie avand in vedere ca nu este stipulat in comanda faptul ca pot percepe penalitati in caz de neplata.
nu am inteles nimic
Am urmatoarea situatie:
firma A are de incasat de la firma B 30000 lei.Firma B are de incasat de firma C suma de 10500 lei.Firma B cesioneaza creanta firmei C catre firma A.
Va rog mult sa-mi spuneti care sunt inregistrarile contabile in aceasta situatie?

Multumesc
Buna ziua,
va rog sa-mi spuneti cum pot face sa decontez cheltuiala cu transportul salariatilor dar sa se reflecte si asupra salariatilor(firma ii transporta cu mijloacele proprii si vrea sa ia bani de la salariati pentru transport).Cum as putea inregistra in contabilitate acest lucru atat la salariati cat si la societate? Multumesc
Răspuns la discuția Delegare salariat, diurna
deocamdata nu,dar vreau sa gasesc o cale legala prin care sa pot opri bani salariatilor pentru transport
Răspuns la discuția Delegare salariat, diurna
Dar daca transportul salariatilor se face cu mijloacele de transport ale firmei cum pot sa scad eu in contabilitate aceasta cheltuiala dar sa se reflecte asupra salariului salariatului(cum as putea sa-i opresc banii pentru transport)-monografie contabila

Răspuns la discuția Delegare salariat, diurna
Multumesc