avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 738 soluții astăzi
Forum Activitate defragus

Activitate defragus

Răspuns la discuția Curatela persoana handicap grad 1
poate cineva sa ma ajute? multumesc mult anticipat.
Va rog sa-mi dati si mie un model de cerere pentru curatela fratelui meu care este infirm din nastere si este incadrat in gradul I de handicap . Pana acum primeam aceasta calitate de la primarie dar mai nou mi s-a spus sa ma adresez instantei. A doua rugaminte este sa-mi spuneti ce documente trebuie sa atasez cererii. Multumesc mult.
Sunt intr-un proces de divort si s-a ajuns la proba cu martori. Unul din martori e mama paratei care este sub tratament pentru probleme psihiatrice. Pot refuza acest martor? Multumesc anticipat.
In cererea de divort am cerut din culpa comuna,sa mi se stabileasca pensie alimentara ,custodie comuna si pastrarea numelui la alegerea sotiei. Ea a depus cerere reconventionala prin care doreste culpa exclusiva a mea ( acuzandu-ma ca am o amanta) si prestatie compensatorie( avem 22 de ani de casatorie). Am dovezi ca si ea are un amant si daca m-a atacat doresc acum sa cer si divortul din culpa exlusiva a ei. Multumesc.
Sunt in proces de divort ca si reclamant si parata a depus cerere reconventionala la al doilea termen. Pot depune intampinare la acea cerere reconventionala? Pot modificare cererile mentionate in actiunea de divort in urma cererii reconventionale? Multumesc anticipat.
Suma de vanzare a autoturismului a fost de 2750 RON iar eu solicit constatarea vanzarii si radierea de la fisc plus suma de 400 RON constand in contravaloarea impozitului anual pentru perioada 2006-2012. La ce suma se calculeaza taxa de timbru? Multumesc.
In urma cu 7 ani am vandut cuiva un autoturism si la rugamintea lui am stabilit sa intocmim actele in termen de 3 luni. La momentul respectiv am intocmit un act de mana cu martori in care se specifica faptul ca se obliga sa intocmeasca documentele necesare transferului de proprietate. Bineinteles ca asta nu s-a mai intamplat. Ma puteti sfatui cum se procedeaza? As dori sa ma reprezint singur in instanta si nu am idee ce trebuie sa contina documentul pentru judecatorie. Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Datorii dupa deces
Multumesc pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția Datorii dupa deces
Intr-adevar ,dupa deces uzufructul se stinge si nepotii dobandesc dreptul de proprietate deplin dar nu ca urmare a succesiunii ci ca urmare a actului de donatie. In locul nepotilor puteau fi niste straini care nu aveau calitatea de succesor.
Răspuns la discuția Datorii dupa deces
Multumesc pentru raspuns. Imi puteti da si o referinta legala ?