avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 748 soluții astăzi
Forum Activitate raco

Activitate raco

Timp de cativa ani am avut inchiriat apartamentul ,proprietate personala, unor chiriasi (mama si copil).Tin sa mentionez ca inchirierea s-a facut fara contract. Stiu ca nu a fost bine pentru ca imi ingreunez evacuarea chiriasului dar raul a fost facut. La sfarsitul lunii decembrie 2011 i s-a pus in vedere chiriasului ca nu mai doresc sa inchiriez apartamentul si ca vreau sa ma mut din nou in el. Chiriasul a fost de acord, cel putin la nivel declarativ. De atunci au trecut 5 luni, iar in fiecare luna chiriasul imi spune ca are vizionare la alte apartamente si ca se va muta dar nu face acest lucru, sunt doar tergiversari. Mai mult, ma obliga sa ii caut eu apartament pentru inchiriere, in aceeasi zona si daca se poate in acelasi bloc. Chiria nu a fost marita de ceva timp, chiria platita de chirias fiind sub media chiriilor din zona si din Bucuresti pentru un apartament de 2 camere. Chiriasul vrea sa gaseasca la acelasi pret sau chiar mai jos si in aceeasi zona. Trebuie sa mentionez ca chiriasul isi plateste chiria si utilitatile la timp.Tragand o concluzie, nu vrea sa se mute. Problema mea cea mai arzatoare este ca chiar daca sunt proprietar al imobilului va trebui chiar eu sa ma mut cu chirie deoarece chiriasul nu vrea sa se mute si nu mi se pare normal acest lucru. Din cate stiu eu, Constitutia garanteaza dreptul de proprietate.
Ce este de facut? Care sunt pasii de urmat si ce costuri ar implica? Eventual cat ar putea dura procesul de evacuare?
Fac o ilegalitate daca ii suspend contractul de furnizare a energiei electrice, de gaze, telefon, internet ?
Avand adresa din imobilul impricinuit pe cartea de identitate a mea, as vrea sa stiu daca pot sa ma mut cu chiriasul ca sa-l determin sa plece :) ?
Va rog am nevoie de sfaturi sau pareri in legatura cu acest subiect.
Multumesc.
Din pacate este luna mai si chiriasul nu doreste sa paraseasca locuita. Am incercat sa ne intelegem pe cale amiabila dar din cate vedeti nu se poate elibera locuita.Chiariasul a ajuns sa ne imi spuna sa ii caut eu o noua locuita pentru ca el nu are timp sa caute. Mi se pare prea mult si pentrul mine ca l-am pasuit 5 luni. Care sunt pasii de urmat pentru a evacua chiriasul? Ce costuri ar implica acest lucru si cel mai important lucru ar fi timpul estimativ in care as putea sa reintru in posesia locuitei (din expierienta d-voastra) ? Pur si simplu sunt cu nervii la pamant si nu stiu cum procedez.
Detin un apartament proprietate personala , si timp de cativa ani a fost inchiriat aceleeasi persoane dar fara contract de inchiriere. La sfarsitul lunii decembrie 2011 i s-a pus in vedere ca va trebuie sa paraseasca acest spatiu de locuit deoarece ma voi muta eu acolo. Au trecut aproape 3 luni de "preaviz" iar chiriasa nu vrea sa paraseasca locuinta. Ce pot sa fac in aceasta situatie? Cum pot sa-mi recuperez bunul ?
In cazul in care un imobil a fost donat cu titlu de uzufruct viager, cine va trebui sa incheie asigurarea obligatorie a locuintei donatorul sau donatarul?

Multumesc.
Buna ziua,

As vrea sa stiu daca ma mai pot incadra in programul "Prima Casa" daca mi-a fost donat un apartament cu clauza de uzufruct viager ?