avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 833 soluții astăzi
Forum Activitate ionut22gl

Activitate ionut22gl

Buna seara,
In anul 2008 am mers la o firma din oras pentru a semna un contract de munca in Germania,cand am ajuns la sediul respectiv cei de acolo m-au indrumat la sediul unei banci din apropiere pentru a imi face demersurile in vederea eliberarii unui card bancar.Am ajuns la sediul bancii iar acolo SURPRIZA!!! cand mi-au cerut actul de identitate cei de la banca m-au anuntat ca pe numele meu s-a contractat un credit in valoare de 12.000 lei la o sucursala din Botosani(eu fiind nascut si domiciliand in Galati),si mi-au spus foarte elegant ca cel mai bine ar fi sa imi achit ratele restante.Am ramas socat auzind asa ceva,eu stiind ca nu am contractat NICIODATA un credit ,am facut o cerere pentru a-mi pune la dispozitie o copie dupa acel contract de credit.Dupa 5 zile m-au sunat cei de la banca sa imi zica,ca a venit dosarul de credit ,m-am dus la banca,am inceput sa citesc dosarul si m-am crucit:creditul a fost facut cu un buletin pierdut de mine in 2003(contractul a fost facut in 2007 ),in acel dosar aparea ca eu a-s fi sofer de autobuz din 2005(mentionez faptu ca eu NU POSED PERMIS AUTO),factura de la renel era FALSA!!!si multe alte nereguli.Am stat de vorba cu cei de la departamentul "fraude bancare"din incinta bancii si mi-au zis ca se va rezolva.Am luat dosarul si am plecat acasa.Dupa cateva zile primesc un plic acasa de la o alta banca si ce sa ved?SURPRIZA!!!alt credit tot 12.000 lei tot la o sucursala din Botosani,am fost la sediul bancii respective,cand au auzit asta,m-au tratat ca pe altceva tin minte ca era o "tanti"care ii zice unui coleg"ia uite-l si pe asta a facut un credit si acum nu il mai recunoaste"....in fine.....nu primesc nici-un raspuns concret,plec acasa.Dupa asta incepe partea frumoasa:ma sunau "recuperatorii"chiar si o data pe zi.In 2009 vazand ca nu se mai opresc din amenintari:scrisori,telefoane peste telefoane,vizite la domiciliu(mentionez ca i-am rugat frumos sa nu ma mai caute acasa,daca au o problema sa ma caute personal,avand in vedere ca parintii mei sunt bolnavi)n-au inteles.....in 2009 am declarat razboi bancilor.Le-am deschis cate un proces inclusiv celor care nu mai conteneau cu amenintarile"recuperatorii"primei banci le-am deschis un proces la Iasi,si clei din urma la Bucuresti.In mai 2011 judecatoria mi-a dat castig de cauza acordandu-mi 10 000 lei daune morale si 3817 lei cheltuieli de judecata(eu am cheltuit 10 000 lei justificati prin chitante bonuri de combustibil bilete de tren etc).Ei au facut recurs (recursul judecanduse pe 15-12-2011 ) am cerut investirea cu formula executorie care mi-a fost admisa,am mers la un executor din Iasi care a cerut judecatoriei incuviintarea executarii silite,aceasta a adims-o pe data de 3 NOIEMBRIE 2011,am cerut doamnei executor sa punem in aplicare executarea pana in 15-12-2011(recursul lor)(mentionez faptu ca cei de la banca au cerut de doua ori suspendarea executarii una fiind la tribunal,aceasta fiind RESPINSA!!! cea de a doua la judecatorie,aceasta fiind declinata inapoi catre tribunal)Am sunat-o pe doamna exector si mi-a zis ca totul este ok si ca dansa a facut proprirea pe 10-11-2011 si ca in 17 zile avem banii.Tin sa mentionez urmatoarele:doamna executor nu a facut NICI-O PROPRIRE complotand cu cei de la banca .pe 15-12-2011 la recurs am cerut o amanare pentru lipsa apararii m-a intrebat doamna judecator daca admit sau resping cererea lor de respingere a executarii si am raspuns ca o RESPING,dand solutia urmatoare:Admite cererea de suspen dare a executării sentinţei civile până la soluţionarea recursului Acordă termen la 15.02.2012 pentru continuarea judecăţii.Eu acum ce incredere sa mai am ca am sa castig recursul lor sa imi pot lua banii care cred ca mi se cuvin in intregime.Va multumesc pentru timpul acordat si astept niste pareri
incredibil!!! cei de la tribunalul Iasi le-au admis cererea de suspendare provizorie a executarii,care acelasi tribunal le-o respinse-se acum 3 saptamani.....doamna executor nu a facut nimic........doar a trimis notificari catre parat........am fost la dansa si m-a aburit...ca face ca drege.......vreau sa o reclam.......unde o pot reclama?Acum ca am si dosarul de executare din care reiese faptu ca nu si-a facut datoria.m-a jicnit,mi-a inchis telefonul in nas de n ori...iar acum numai raspunde la telefon....Multumesc
problema este ca eu nici in ziua de azi nu am primit nici-un ban iar doamna executor este in "concediu medical"
Ma numesc ionut sunt din Galati si am o intrebare.Acum ceva timp am intrat intr-un proces cu o banca importanta din Romania,in luna mai am primit sentinta favorabila,in luna octombrie am am cerut investirea executorii silite,judecatoria a admis-o,am trecut la incuviintarea executarii catre un executor,pe data de 3 noiembrie a fost admisa incuviintarea,am stat de vorba la telefon cu Doamna executor care mi-a spus ca in saptamana ce urmeaza va trece la executarea bancii respectiv proprirea pe un cont a sumei care mi s-e cuvine,am sunat-o pe data de 10 noiembrie si mi-a spus ca s-a pus proprirea pe contu respectiv si ca dureaza 15 zile (fara prima si ultima a specificat dansa)pana cand banii vor ajunge la mine.Ok,am sunat-o pe data de 28 noiembrie si a raspuns secretara a zis ca dansa este in "concediu medical" si ca nu poate sa imi zica nimic si ca proprirea s-a facut de fapt pe 14 noiembrie nu pe 10.Ok,am sunat astazi 2 decembrie la dansa la cabinet bineinteles ca era tot in concediu si surpriza proprirea s-a facut pe 16 noiembrie nu pe 10 nici pe 14.Am sunat-o eu pe numarl dansei,dupa ce m-a facut nerusinat si a vorbit pe un ton mai ridicat mi-a zis sa astept....cat.....nu stiu .Tin sa precizez faptu ca:banca respectiva a cerut suspendarea provizorie a executarii la judecatorie si la tribunal si amandoua au fot RESPINSE.Ce este de facut?Avand in vedere faptu ca tot procesu o fost diputat in la Iasi eu fiind din Galati,doamana executoare este din Iasi,eu vreau sa ma duc luni la Iasi sa vad ce si cum.Multumesc
Răspuns la discuția o intrebare
Problema e mai delicata.La inceputl anului 2008 am fost la o firma de recrutare in vederea semnarii unui contract de munca in Germania,acolo mi s-a zis sa merg la o banca pentru a-mi elbera doua carduri pentru a primi salariu pe ele.Am ajuns la banca,doamna de la banca mi-a cerut buletinu,iar la o cautare in baza lor de date a rezultat faptul ca eu figurez ca,creditor la ei la o sucursala din Botosani.Am ramas masca la cele auzite stiind ca eu niciodata nu am incercat sa contractez un credit la vre-o banca,am facut o cerere scrisa la dansii pentru a-mi pune la dispozitie o copie dupa acel contract de credit inclusiv o inregitrare video de la data semnarii acelui"contract"(24-07-2007),dupa 10 zile am primit acea copie am luat am studiato,si am constatat urmatoarele:actul de identitate cu care a fost facut acel credit era declarat nul din anul 2003,contractul de munca in care scria ca eu sunt sofer la o firma de transport din comuna Flamanzi judetul Botosani,(mentionez faptul ca nu posed permis auto nici-o categorie),factura de la electrica era falsa.(era pe numele tatalui,iar el de drept e pe numele mamei din 2000).Le-am explicat celor de la banca ca toate actele depuse la dosar sunt false,m-au ignorat.Intre timp am primit un alt plic de la o alta banca in care era o somatie (deci alt credit) mentionez ca,creditele sunt in valoare de 12 000 lei fiecare.Am incercat sa o rezolvam pe cale amiabila,cei de la banca nu au vrut fapt pentru care au vandut contractele catre firme de recuperare,care ma sunau zi de zi (nu exxagerez cu absolut nimic)atunci am contactat mai multi avocati am ramas la unu singur si le-am descis proces civil cu prima banca ma judec la Iasi,iar cu adoua la Bucuresti .Am cerut in instanta daune morale iar la primul proces a venit hotararea."CERTIFICATvT:
"il
Verificdnd registrele Judecdtoriei Iagi , s-a constatat cE pe rolul acestei instanfe se
afld inregistratd cererea de chemare' in judecati ce formeazd obiectul 'dosarului ff.
32107124512009, avdnd ca obiect "constatare nulitate act juridic - absolutd contract credit;
obligafia de a face; daune morale ,, acfiune formulatd de PARASCHIV IONUT in
contradictoriu cu BRD -GROUPE SOCIETE GENERALE SA BUCUNESTT SUC . IASI,
instanla pronunldnd urmdtoarea solufie:
HorAnAgrr: n ..
,,Admite in parte acliunea formulatd de reclamantul Paraschiv Ionu!,
Constatd nulitatea absolut6 a contractului de credit 1716159 din24.07.2007. ;
Dispune obligarea pdrdtei sd facd demersurile necesare pentru scoaterea reclamantului
din evidenfele Biroului Romdn de Credit. l*:
Dispune obligarea pdrdtei sd achite reclamantului d{ine morale in sumd de 10.000 lei
si cheltuieli de judecati in sumd de 3860 lei.
Cu recurs in termen de 15 zile de la comunicare.
Pronuntata in sedinta publica azi 17 .05.2011."
Acuma intrebare:daca eu sunt nevinovat de ce nu imi pot lua banii investiti inapoi?daca fac recurs ce sanse credeti ca am sa imi recupar banii?
Discuție o intrebare
Acum cateva zile am intrat in posesia unei hotarari de la judecatoria unde am un doar pe rol,am castigat numai ca eu am cerut cheltuielile de judecata care includeau:taxe de timbru (2817 si 831 lei) taxa test grafoscopic(900 le)+cheltuelile de baza(onorariu avocat si transport,avand in vedere ca eu sunt din Galati iar procesul se desfasoara la Iasi)iar in hotarare scrie ca "obliga parata sa plateasca reclamantului suma de 3865 lei.
Intrebare:de ce atat de putini bani?daca investitia mea depaseste 10 000 de lei?
p.s. mentionez ca toate cheltuelile spuse mai sus sunt justificate prin chitante,bonuri de combbustibil etc, care au fost depuse la dosar.Multumesc
Discuție buna seara
Va salut.Ma numesc Ionut,am 25 de ani si sunt din galati.Vreau sa va intreb si eu ceva.In luna februarie 2008 am fost la sediul unei banci din Galati pentru eliberarea a doua carduri "Visa&Master Card"iar cand am ajuns la banca am fost instiintat de contractarea unui credit in luna iulie anul 2007 la sediul unei banci din Botosani dupa o saptamana am mai fost anuntat de alt credit,acum la alta banca din Botosani am facut intr-un sfarsit rost de copia dupa contractul incheiat la prima banca in care scria ca eu sunt sofer la o firma din comuna Flamanzi jud.Botosani si ca fac transport persoane.(tin sa mentionez ca nu posed permis auto nici o categorie) dupa care....in acelasi contract era atasat un buletin care a fost pierdut si declarat nul in 2003......in fine nu are rost sa mai zic cate nnereguli sunt in acel dosar.Am ajuns in instanta cu ei,la Iasi cu prima bancasi la Bucuresti cu a doua
Acum intrebare:
eu am cerut daune morale in instanta pot obtine?(tin sa mentionez faptu ca nu mai poat face nici-un imprumut la nici-o banca din Romania din pricina faptului ca am ajuns bagat in Biroul central de credit)

Multumesc
Ionut Paraschiv