avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 951 soluții astăzi
Forum Activitate genarulpionier67

Activitate genarulpionier67

Ma numesc Anghelescu Dan si as vrea sa stiu daca exista vreo lege care prevede ca un proprietar persoana fizica daca incheie mai mult de 5 contracte de inchiriere trebuie sa devina persoana autorizata.
Va multumesc
Răspuns la discuția contracte de inchiriere
De la Administratia Financiara Curtea de Arges
Suntem 2 frati unul in Ploiesti si unul in Curtea de Arges proprietarii unei case nationalizate di Bucuresti retrocedata dupa legea 10. Am facut contract de inchiriere cu familia care sta acolo din 1986. La inregistrarea contractului de inchiriere la Ploiesti nu a fost nici o problema. La Curtea de Arges functionarul care se ocupa de inregistrrea acestor contracte ridica mai multe probleme.
- sa se semneze contractul in fata lui
- sa se semneze contractul la un notariat
- sa prezinte fratele din Ploiesti o declaratie pe propria raspundere autentificata la un notariat ca este de acord cu clauzele inscrise in contract.
- sa i se prezinte inregistrarea contractului de la Ploiesti.
In final contractul la Curtea de Arges a fost inregistrat dupa multe respingeri si pierderi de timp numai dupa ce a avut copia contractului iregistrat la Ploiesti pe care l-a anexat la contractul de la Curtea de Arges.
Daca poate cineva sa-mi dea si legi sau articole de legi care reglementeaza aceasta situatie
daca un apartament se inchiriaza la 5 persoane care nu fac parte din aceeasi familie ci fac parte din aceeasi formatie de lucru trebuie incheiate 5 contracte?
este corect ca in momentul inregistrarii contractului de inchiriere la administratia financiara lucratorul sa solicite semnarea contractului in fata lui?