Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contracte de inchiriere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contracte de inchiriere

Ma numesc Anghelescu Dan si as vrea sa stiu daca exista vreo lege care prevede ca un proprietar persoana fizica daca incheie mai mult de 5 contracte de inchiriere trebuie sa devina persoana autorizata.
Va multumesc
Nu exista nicio prevedere in acest sens , conform legii 114/1996.
Singur obligatie ce incumba proprietarului, in caz de perfectare a unui contract de inchiriere , este inregistrarea , in termen de 15 zile de la perfectare, a acestui act , la Administratia Financiara.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
OANAF nr. 2333/2007 - Stabilirea impozitului pe veniturile din mai mult de 5 contracte de inchiriere/subinchiriere fost publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 868 din 19.12.2007 si intra in vigoare la 1 ianuarie 2008.

www.avocatnet.ro/content/art...

NOROC!