avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 927 soluții astăzi
Forum Activitate hanna12345

Activitate hanna12345

Sotul meu a fost mutat din penitenciarul Braila la penitenciarul Botosani dintr-un moyiv absurd. Cineva rau intentionat i-a folosit datele din buletin si facut o cerere de contestatie la executare la Iasi in numele lui. A avut proces pe data de 20 aprilie si a spus in instanta ca nu a facut el cererea si ca o retrage. Noi suntem din Galati , imi este f greu sa ajung la Botosani si vreau sa fie mutat cat mai repede la B
raila unde iesea si la munca . Am 3 intrebari:
1. Cum poate fi prins si pedespsit cel care ne-a facut atata rau de sarbatori?
2.El trebuie sa primeasca o hotarare de la judecatorie cumva inainte sa fie mutat si in cat timp poate sa vina ( a avut instanta la Raducaneni ( e un tribunal mai mic)?
3.Cum putem pe viitor sa ne ferim de aceste contestatii ?
Va rog da-ti -mi un sfat ca nu am liniste . Mentionez ca am facut 3 memorii pe care le-am trimis la 3 autoritati : ANP; Penitenciarul Botosani si Avocatul poporului.
Sotul meu e in penitenciarul Braila , are o condamnare definitiva de 2 ani si jumatate din care a facut aproape jumatate.Problema a aparut in momentul in care cineva a vrut sa-i faca rau si i-a facut o cerere de contestatie la executate folosindu-i toate datele personale catre un tribunal din alt judet, Botosani. Acum trebuie sa fie dus acolo pentru un motiv pe care nu la solicitat el si isi poate pierde si locul la munca de acolo. Cum se poate ca cineva iti foloseasca numele si datele personale si sa fii plimbat prin toate penitenciarele doar ca vrea oricine. De ce nu se solicita mai multe multe documente personale inainte de a accepta o cerere , respectiv certificat de nastere , buletin fie chiar si o copie? Am auzit ca astfel de situatii au mai fost in penitenciare. Va rog da-ti-mi un sfat cum putem sa ne protejam de astfel de situatii.
Discuție Noul cod penal
As vrea sa stiu daca un detinut care este condamnat definit la 2 ani si jum. pt. furt calificat va beneficia de prevederile noului cod de procedura penala care a fost publicat in Monitorul Oficial in iulie 2010 , in sensul unei recalculari sau redozari a pedepsei. In codul de procedura penala scrie ca se aplica la 12 luni de la publicarea in M.O si tot acoloscrie ca se aplica de la 1 oct 2011. Stie cineva cand se va pune in aplicare?
As vrea sa stiu daca sotul meu va beneficia de prevederile noului cod de procedura penala care intra in vigoare la 1 oct 2011. Are de executat 2 ani si jum pt furt calificat si este condamnat definitiv. as vrea sa stiu daca e posibil ca, codul sa intre in vigoare mai devreme tinand cont ca e publicat in Monitorul Oficial din luna iulie 2010 si acolo scrie ca intra in vigoare la 1 an de la publicare.